UDEMY eğitim platformu için hazırladığım ”DAMAR TIKANIKLIĞI BİTKİSEL BESLENME” kursunu Youtube üzerinden yayınlıyorum. üç saati aşkın video serisi yayınlanacaktır. DAMAR TIKANIKLIĞI BİTKİSEL BESLENME OYNATMA LİSTESİ altında tüm videolara ulaşabilirsiniz. Eğer damar tıkanıklığınız varsa; ilgli tüm içeriklere (yazılar dahil)  www.drserdarkgun.com üzerinden de ulaşabilirsiniz.

NELER ÖĞRENECEĞİZ?

‘’Doktor tedavi eder, doğa iyileştirir’’

Damar tıkanıklığı olanlar damarlarını açmak ya da damar tıkanıklığını önlemek isteyenler  bitkisel beslenmeyi ve tedavi yöntemlerini öğrenecekler.

Bitkisel beslenme için koyulan hedefleri ve beslenme programını uyarlamayı öğrenecekler.

Bu hastalara yönelik en kapsamlı tek kurstur.  Piyasada olan tüm kitaplardan daha zengin bilgi ve kaynak içermektedir. Bu kurs altyapısı ile yazacağım kitabın temelin, oluşturmaktadır.  Türkçe veya İngilizce tüm kaynakları incelerseniz ve kurs içeriğine baktığınızda bunu görebilirsiniz. Teorik açıdan güçlü bir alt yapısı vardır. Yılların tecrübesi ile oluşturulmuş ve kendimin de uyguladığı pratik bir beslenme düzeninin tüm detaylarını bulabilirsiniz. Kapsam olarak en az bir kitap adar içerik ve kaynağa sahiptir.

Kurs kapsamında videolar, yazılar ve bağlantılara ulaşabilirisiniz. Kafanızda yıllardır oluşan sorulara göre kurs yapılandırılmıştır.

Bu yolculuğa inanç ve kararlılıkla çıkmaya hazırsanız, hemen başlayınız. Ertelemeyiniz. Ertelediğinizde hayatınızı da ertelersiniz.

Sevdikleriniz ile uzun ve sağlıklı bir yaşam biçimine hoş geldiniz. 

HEDEF ÖĞRENCİLER

Damar tıkanıklığı olanlar; stent ve bypass olanlar ve ailesinde damar tıkanıklığı olan veya olmayan önlemek isteyenler.

Bitkisel beslenme konusunda bilgilenmek isteyenler.

Bitkisel beslenme konusunda bilgilenmek isteyenler. Vejeteryan ve vegan beslenmek isteyenler.

KURS AÇILIŞ SAYFASI

‘’Doktor tedavi eder, doğa iyileştirir’’ Doğuştan sahip olduğunuz damarlar nasıl tıkadınız? Damar tıkanıklığınız var, belki de stent veya bypass oldunuz tekrar stent oldunuz. İlaçlar dışında başka bir seçeneğiniz de var. Bitkisel beslenme ile tıkanan damarlarınız açabilir, şikayetlerinizi azaltabilir ve sevdikleriniz ile sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz. 

33 yıllık meslek hayatım ve dokuz bin ameliyat tecrübelerim sonucunda hastalığı tedavi etmekten çok şikayetleri tedavi ettiğimiz gerçeği üzerinden hareket ettim. Son yıllarda yapılmış olan bilimsel çalışmaları detaylı inceledim. Son olarak hastalarımın öyküler, tedavileri ve sonuçlarını araştırdım. Bütün bu ögelerin birleşimi ile 250 konu başlığı üzerinde 1000 sayfaya yakın doküman hazırladım. İşte bu ilk kursum bu çalışmalardan hazırlanmıştır. 

Toplam 4 saatlik, 84 video bulunmaktadır. Videoları 78 sayfalık indirebileceğiniz yazıların özetidir.

Bu kursta bitkisel beslenmenin nasıl yapılacağını ,  damar tıkanıklığı için takip tetkiklerini ve hedeflerin ne olması gerektiğini anlatacağım. Videolar dökümanların özeti olacak şekilde hazırlanmıştır.

Ayrıca, bu kursu aldığınızda takip programına da katılabilirsiniz. Böylece sorularınızı cevaplarken deneyimlerinizi de paylaşıp geri dönüş yapabileceksiniz.  Tetkiklerinizi gönderebilir, deneyimlerinizi paylaşırsanız bizlerde faydalanırız.

Damar tıkanıklığı tedavisi için koyulan hedeflere göre bitkisel beslenme aşamalarını öğreneceksiniz. Hedeflerden geri kaldıysanız bir sonraki aşamayı uygulamaya geçeceksiniz.

Bu ilk kursu tamamlayacak şekilde zaman içinde ‘’Baharatlar, bitkisel kürler’’ ve  ‘’Besin Takviyeleri’’ adı altında iki kurs daha planlıyorum. İlk kurs yayınladıktan sonra belirli aralıklar ile güncellenecektir.

Sadece bu kursa başlamak değil tamamlamak da değil fakat uygulamanız gereklidir.

GENEL ÖZELLİKLER

DAMAR TIKANIKLIĞI BİTKİSEL BESLENME VE TEDAVİ

KURS TANIMI

  • DERS: GİRİŞ VE GENEL BİLGİLER

Bilmeniz gereken genel bilgiler; Hastalık damar tıkanıklığı denilince aklınıza neler geliyor. Peki bunlar doğru mu?

  • DERS: HASTALIK YOKTUR, HASTA VARDIR.

Hastalık yoktur hasta vardır. Bu derste hastaların nasıl farklılaştığını sizlere anlatacağım Çözümler ve tedaviler hastaya göre kişiselleştirilmelidir. 

  • DERS: TAKİP TETKİKLERİ

Kursu aldıktan sonra damar tıkanıklığının teşhisinin yanında bizim takip etmemiz gereken tetkikler nelerdir. Tedavinin sonuçlarını görmek için nelere bakmak gerekir.

  • DERS: BİTKİSEL BESLENME

Beslenmede dikkat edilecek noktalar. Neleri yemeliyiz nelere yememeliyiz! Hangi bölümler ve aşamalara dikkat etmeliyiz. Nasıl? bir planlama yapabiliriz bilmemiz gereken noktalar nelerdir.

  • DERS: BESLENME DÜZENİ

Peki, yememiz gerekenleri nasıl yiyeceğiz dikkat etmemiz gereken günlük düzen nasıl olmalıdır. Bu aşamada sonra zamana göre beslenmemizi nasıl ayarlayabiliriz?

  • DERS: BEYİN VE EGZERSİZ

Uygulamayacağınız ve zor olan bu bitkisel beslenme düzeninde kalp ve damarlarınız iyileştirmek için bize yardımcı olacak beynimizdir. Beynimizi yeniden programlamak için neler yapmalıyız? Bunu programlarken nelere dikkat etmemiz gerekir. Beynimize ve vücudumuza nasıl egzersiz yaptırmalıyız. Hangi saatler uygundur. 

 

  • DERS: ÖZET

Tüm kursun özetini ana fikirler ve akılda kalacak şekilde sizlere sunacağım.

UYARI: Burada aktarılacak bilgilerin ışığındaki önerileri sizi ve tetkiklerinizi bilen doktorunuzun onayı ile uygulanması doğru olacaktır. Doktorunuzun onayı olmadan hareket etmeyiniz. Doktorlarınıza güveniniz. Sizi en iyi onlar bilirler.

BİTKİSEL 1

  • GENEL BİLGİLER  

Merhaba hoş geldiniz. Sevgi ve saygı ile sizleri selamlıyorum.

Damar tıkanıklığı için bitkisel beslenme sistemi kişilere ve karakterlerine bağlıdır. Bunun yanında mesleki koşullarda önemlidir. Emekli evde oturan ya da evden çalışan birisi ile düzenli işe gidip gelen veya düzensiz çalışan bir kişi arasında dağlar kadar farklar yıllar içinde oluşur. Bu nedenlerden ana kuralları size anlatacağı siz uyumlu hale getirip, uygulayacaksınız.

Burada işlediğimiz, Merak ettiğiniz ve diğer konulara ilişkin tüm ürettiğim videoları YouTube kanalımda bulabilirsiniz.  

Kalp Damar Hastalıkların genel toplumun %25’ini etkiler. Ülkemizde dört dakikada bir insanımız hayatını kaybeder. Buna sadece kalp hastalığı değil, felç ve bacak damar tıkanıklığı dahildir. 

Bütün anlatacaklarıma örnek olması için hem hastalardan hem de kendimden örnekler vereceğim.  Örnek demişken şunu eklemeliyim; bizim insanlarımız sağlık konusunda hiç iyi öykü anlatmazlar. Karşı komşunuz, iş arkadaşınız ve akrabalarınız ya da herhangi bir yerde karşılaştığınız kişi bu hastalık için kötü örnekleri anlatırlar enseyi iyice karartırsınız. Ben öyle yapmayacağım. Ben de çok kötü örnekler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Korkutsam sizi çok korkuturum. 

İyi düşünelim, iyi ile karşılaşalım. Kafamızın içi de önemlidir. İlerleyen derslerde buna da değineceğim. 

Kalp Damar Tıkanıklığının ana belirtisi ‘’göğüs ağrısı’’ bunu detayına girmeyeceğim YouTube Kanalımda bunun ile ilgili uzun bir video var. Zamanımız boşa harcamayalım.

Modern Tıp Kalp Damar Tıkanıklığını ikiye ayırır.

  • Stabil: Durağan olan grup.
  • Stabil Olmayan: Durağan olmayan grup.

Durağan olan grup genelde damar tıkanıklığı olmasına karşın hiç şikâyeti olmayan ya da az şikâyeti olan gruptur. Şikâyet göğüs ağrısı olsa bile bir efor ya da duygusal bir stres ile ortaya çıkar.

Stabil olmayanlar ise istirahatte bile göğüs ağrısı olanlardır. Yani kalp hızlanmadan da göğüs ağrısı olanlardır. Önemli olan ve acil müdahale gerektirebilecek grup budur.

Durağan grup ise çoğunlukta olmasına karşın onlara da balon stent ve hatta bypass ameliyatı önerilebilir. Bypass veya stent için nasıl karar verilir. Bu bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, Kalp Damarlarına takılan stentlerin en az %25-30’u gereksiz yere takılmaktadır. Bu hastaların çoğunluğu da bu gruptadır. Bunu öğrendik peki şimdi size desem bu işin merkezi Amerika’da son yıllarda takılan stent sayısı artıyor ama hasta sayısı azalıyor dersem ne düşünürsünüz?

Hemen cevabı bilinen Cleveland Klinikteki bir kardiyologdan vereyim. ‘’Biz hastalığı değil şikayetleri tedavi ediyoruz’’ Bu dürüst bir cevap damarda tıkalı olan yere bir stent takılıyor ama korunma ya da var olan darlığın ilerlemesi ya da durdurulması konusunda hadi hiçbir şey yapılmıyor demeyeyim ama çok az şey yapılıyor.  Yine Amerika’da anjiyo yapan bir Kardiyoloğun sigorta şirketlerine kestiği yıllık faturanın beş milyon doları bulduğunu söylesem belki biraz daha kafanız aydınlanırsınız. 

İşin bir başka yanı da durağan grupta hatta durağan olmayan grupta bile uzun dönemli sağ kalım oranları pek değişmiyor. Bir işlem uygulananlar daha çok hastaneye gidiyor, daha çok tetkik yaptırıyor ve yeniden işleme maruz kalıyor. Sistem kendine hasta üretiyor.

Stentlerin tıkanması ve başka damarlarında tıkanması ile ikinci üçüncü diye giden şekilde stent zincirinin devam etmesi ile sonuç bypassa gider. Bu durumda defalarca stentlenmiş damarlardan dolayı da hem bypassa gelen hasta sayısı düşer hem de hastaların ameliyat riskleri de artar. Bypass sonrası da stent zinciri devam eder. Göğüs ya da kol atardamarı kullandıysa bu şans düşer kullanılmadıysa artar.  Bizim ülkemizde ise genelde defansif düşünerek, hastaların sıkıntıya girmesini önlemek için girişimsel işlem uygulanma olasılığı yüksektir. Giderek gerçek şartları değerlendirerek hastalarını anjiyoya yönlendiren Kardiyolog sayısı azalıyor. 

Peki bu neden bu hale geldi? Bu hastalık aktif çalışan erkek nüfusu etkiliyor. O yüzden kişilerin hızla teşhis koyulup tedavi edilmesi gerekiyor. Stent ameliyat vs. hemen yapılsın kolesterolü yüksek ise hemen ilaç başlansın ve hemen işine geri dönsün. İlaçlar satılsın şirketler çalışanlarına hemen kavuşsun. Başta tarafların memnun olduğu durum şimdi tersine döndü. Neden? İşlemler ve malzemeler çok pahalandı ve faturalar arttı. Siz Amerikan araba firması General Motors’un sağlık harcamaları yüzünden bir fabrikasını kapattığını biliyor muydunuz? Peki ünlü kahve zinciri Starbucks’ın sağlık sigortasına ithal ettiği kahve çekirdeğine ödediği paradan daha fazla ödediğini. Bakın işler nasıl karışmaya başladı.

Tabi ki, Durağan olmayan üç damarı tıkalı olan belli koşulları sağlayan kişiler ameliyata gidecek veya gereken yerlere stent koyulacak, SONRASI? İşlerin çetrefilleştiği yer tam da burasıdır.

Biraz evvel örneğini verdiğim dünyanın dört bir tarafından hastaların aktığı ve tonla para kazanan Cleveland Klinik yakın tarihte çok güzel bir binada Aile Hekimliği Merkezi açtı. Bu merkezde başta Kalp Damar hastaları olmak üzere kişilere beslenme, spor ve hatta meditasyon gibi destek tedavileri veriliyor ve takip programları uygulanıyor. Sizi alıyorlar seminerlere sokuyorlar (genelde iki gün) doktorlar dosyanızı inceliyor, spor hocaları beslenme uzmanları bir araya geliyor size kişiye özel bir program çıkarıyorlar.  Kritik kelimeler ‘’kişiye özel’’ tahmin ettiniz, sanırım. Korunma giderek daha önem kazanıyor. Bizim Kardiyoloji Derneğinin yayınladığı korunma kılavuzunun tarihi 1995 yılına aittir. Bayağı gerideyiz.

Peki bu yeterli mi? Bence bu da yetersiz. Neden yetersiz olduğunu açıklayacağım. Gündemde olan bu yaklaşım 20.YY içinde ve sonlarına doğru yayınlanan bazı çalışmalar ve araştırmalardan köken alır.

Nitekim bu gelimeler ile beslenme, bitkisel tedavi ve takviye gıdalar önem kazanmaya başladı. Büyük firmalar bu tür destekleri üreten küçük firmaları satın alıyorlar. Bizde de ilaç firmalarının vitamin reklamlarını hatta takviyelerini süpermarketlerde görmemizin sebebi budur.  Bu alanda ileride göreceksiniz her ne kadar Coivd-19 yüzünden darbe yediyse de Çin geleneksel tıp yöntemlerini ilaca ve paraya çevirmek için büyük yatırımlar yapıyorlar. Pandemi olmasaydı bu konuda çalışacak bir büyük araştırma merkezi açacaklardı.

Sonuç: Damar sertliği tıkanıklığa yol açıyor. Modern tedaviler ile hastaların hayatlarını kurtarabiliyoruz. Fakat hastalığı durduramıyoruz. Demek burada bir eksiklik var.

Peki sadece doğal yöntemler yeterli olabilir mi? Evet olabilir ama hastalığınızın ağrılığına göre bu değişir. Birazdan hasta örneklerine değineceğim.

Bir de şehir efsaneleri var. Onlardan da bahsetmeliyiz. Sarımsak ve Limon bu konudan bahsedeceğim. Yine kanalımdaki video hatırlatmasını yapayım. Hemen hemen her hafta literatürü sadece sarımsak için tararım e yeni bir şey var mı? Bakarım. Sarımsak benim favorim. Türkiye’de ve dünyada yapılan araştırmalardan biri videomda var. 

Bana da gelen mesajlarda ‘’ bir adam ile karşılaştım iki ay sarımsak limon maydanoz kürü kullanmış, damarları açılmış doktorlar bile şaşırmış’’, ‘’eniştem her akşam iki bardak sarımsak limon suyu içti damarları hemen açıldı’’ veya ‘’ alıç sirkesi ile iki aylık kür adamın damarlarını açmış’’ gibi haberler alıyorum. Seviniyorum hemen mesaja dönüş yapıyorum. ‘’Çok güzel hemen o kişiye bulup bana yönlendirin tetkiklerini görelim gelsin ben ücretsiz muayene edeyim veya telefon etsin’’ diye yönlendiriyorum. Bir elin parmaklarını geçmeyecek dönüş oldu. Kendilerinden önce nasıl bir kür uyguladıkları bilgisini alıyorum. Anjiyo e diğer tetkikleri istiyorum sonra da ‘’ yeniden anjiyo oldunuz mu? Damarların açılma oranı nedir diye soruyorum. Doktor EKG çekti veya eko yaptı ‘’normal dedi’’ diye cevap veriyorlar. Hatta çok iyi hatırlıyorum. İki damarında %80 darlık olan bir hastaya sadece EKG yeterli değil anjiyo önermediler mi?? diye sorduğumda cevap önerdiler ama olmadım. Bir başka hastaya ise anjiyo olması gerektiğini klasik anjiyo olmasa bile en azından Bilgisayarlı Tomografik Anjiyo olmasını ve sonuçlarını göndermesini istedim. ‘’Peki ‘’ dedi ama gelen bir sonuç olmadı. Buradan da sizlere sesleniyorum. Eğer böyle birini tanıyorsanız lütfen benimle bağlantı kurunuz. Ciddi bir şekilde merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum.

Peki neden durum böyle.

Çünkü bu kürü uygulayanların belki de sadece %1-2’si uzun süre uygular. İki bilemediniz 3 ay uygular, sonra bırakır bir süre geçince yeniden başlar tekrar bırakırlar. Benim hastalarımdan sadece iki kişi benim 6 ay kullandılar, sonrası yok. Damar tıkanıklığı olmayan ama bunu uygulayanları da beklerim. Sarımsak konusuna ayrıntılı değineceğiz. 

Eğer anjiyo ile saptanmış bir damar tıkanıklığınız var ve bir tedavi uyguluyorsanız o zaman açılmayı veya gelişimi anjiyo ile görmek gerekir. Sadece kontrol için klasik anjiyo uygun olmaz. O zaman Bilgisayarlı Anjiyografi yapılmalıdır. Bakınız ‘’Damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır’’ YouTube.

Bu tür kürler ve bitkisel beslenme aynen bir ilaç gibi disiplinli uzun süre uygulanmadıktan sonra bir yararı olmaz. Neden olmaz göreceğiz. Ülkemizde bile ilaç kullanımı uyumu %50-60 hatta bazı arkadaşlarıma göre daha da düşüktür. Kişiler hayat kalmalarını sağlayacak ilaçları bile kullanmazlar. İnanmak zor ama durum böyledir.

NEDİR BU DAMAR SERTLİĞİ?

Bunu da öğrenelim ve ardından bu dersi sonlandıralım. Bunu anlatmam çok önemli nedenlerini de göreceksiniz.

Damarların içini kaldırım taşı gibi döşeyen ‘’tek katlı yassı epitel hücreleri ‘’ vardır. Buna endotelium denir, hatta gazetelerde yeni bir organ bulun diye komik haberleri de çıkmıştı.

Endotel kandaki maddelerin geçişine olanak verirken aynı zamanda çok sayıda madde salgılar. Bu maddelerin için en önemlisi damardaki daralmaların genişlemesini sağlayan nitrik oksittir. Pek çok fonksiyona katılan maddelerin etkileri ve hastalıklardaki rolü yoğun olarak araştırılmaktadır. Endotelin stratejik önemi vardır. 

Kandaki kolesterol endotel engelini aşar ve hücre aralığına geçer. Nasıl geçiyor? ve neden geçiyor? sadece yüksek olması yeterli mi? 

Endotel tabakasının altında genel bu kolesterol yabancı madde muamelesi görürler ve ardından savunma hücreleri (makrofaj) harekete geçer ve kolesterolü yutarlar. Kolesterolü yutan bu hücrelere ‘’köpük hücreleri adı verilir. Arkasından damarın düz kas hücreleri bu bölgeye doğru göç ederler (Neden göç ediyorlar?). Bu köpük hücreleri ve düz kas hücreleri özellikle endotel tabakasının altında bir kalınlaşmaya ve kabarmaya neden olurlar. Damarın içine doğru bir tümsek oluştururlar. Bu tümsek damarın iç çapını daraltır. Kan akımı azalır ihtiyaç tam karşılanamaz ise göğüs veya bacak ağrısı olur. Bu durağan bir damar tıkanıklığı senaryosudur. Bu tümseğe biz kireç ya da plak adını veririz.

Asıl tehlike daralma ya da derecesi değildir. Bazı özel durumlarda bu tümseği oluşan plakta/endotelde bir çatlama olur. Bu çatlak ile kana temas etmesi gereken yapılar temas eder. Pıhtılaşma hücreleri hareket geçer sanki bölgede bir kanama varmış gibi yırtığı örtmeye çalışırlar. Pıhtı oluşur ve damardaki kan akımı aniden kesilir. Buda kalp kasının ölümüne yani enfarktüse neden olur. 

Kalp kasına myokard denildiğinden Myokard Enfarktüsü diye bilinir. Eğer bu ani tıkanma hayati bir damar da ise örneğin Sol Ön İnen dal ise büyük bir alanda enfarktüs olur. Hasta hayatını iki saat içinde açılmaz ise kaybeder. Bu dramatik sonuç yüzünden ‘’Dul Bırakan ‘’ diye adlandırılır. 

Kolesterolün birikmesi inflamasyon yani iltihap (yangı) dediğimiz bir dizi reaksiyona neden olur. Yangı sadece bu durumda değil hemen hemen tüm hastalıklarda temel mekanizmadır.  Bu yüzden hep inflamasyondan bahsedilir. Damar tıkanıklığında ise gördüğünüz üzere bu duruma ‘’pıhtılaşma da katılır. Yani damar tıkanıklığı yangı (inflamasyon) ve pıhtılaşma (koagulasyon) ile elele gider. Bu yüzden kan sulandırıcılar da önemlidir. Kişisel görüşüm ikisinin de değerlendirilmesi gerektiğidir. 

Şimdi neden kolesterolden ve iltihaptan bahsedildiğini anlayabilirsiniz.

Peki bu senaryo hep böyle mi? çalışır. Hayır, onu da ikinci bölümde hasta örnekleri ile değerlendireceğiz.

 

damar tıkanıklığı,serdar akgün bitkisel,bitkisel serdar akgün,damar bitkisel tedavi,damar tıkanıklığı beslenme programı,damar tıkanıklığı bitkisel beslenme tedavi,damar tıkanıklığı bitkisel beslenme korunma,kalp damar tıkanıklığı bitkisel beslenme,bitkisel beslenme damar tıkanıklığı,stent bitkisel beslenme,baypas bitkisel beslenme,stent baypas bitkisel beslenme,bitkisel beslenme kap damar tıkanıklığı,kalp bitkisel beslenme,damar bitkisel doktor,bitkisel beslenmek

 

 

 

Her bölümde açıklamlarda metinlere ulaşabileceğiniz bir de link bulacaksınız. Sonuçlarınızı bana göndermek ve görüşmek için 532 318 29 16 telefon numarası üzerinden WHATSAPP üzerinden görüşme talebinde bulunabilirsiniz. 

 

#damartıkanıklığı#bitkiselbeslenme#damartıkanıklığıbitkiselbeslenme#stentbitkiselbeslenme#baypasbitkiselbeslenme#bitkiselbeslenmekorunma 

Prof.Dr.Serdar Akgün, Sağlık ve Tıp videoları paylaşımları. 

drserdarakgun.com 

Instagram: 

drserdarkgun 

 

damar tıkanıklığı,serdar akgün bitkisel,bitkisel serdar akgün,damar bitkisel tedavi,damar tıkanıklığı beslenme programı,damar tıkanıklığı bitkisel beslenme tedavi,damar tıkanıklığı bitkisel beslenme korunma,kalp damar tıkanıklığı bitkisel beslenme,bitkisel beslenme damar tıkanıklığı,stent bitkisel beslenme,baypas bitkisel beslenme,stent baypas bitkisel beslenme,bitkisel beslenme kap damar tıkanıklığı,kalp bitkisel beslenme,damar bitkisel doktor,bitkisel beslenmek

 

BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. SİZİ EN İYİ DOKTORUNUZ TANIR. ÖNERİLERİNE UYUNUZ.

 

DOKTORUNUZA BESLENME DE DAHİL TÜM KONULARDA DANIŞINIZ VE ONAYINI ALINIZ.

 

ŞİKAYETİNZİ VARSA MUTLAKA DOKTORUNUZA GÖRÜNMELİSİNİZ.

 

İnstagram: drserdarakgun