DAMAR TIKANIKLIĞI NEDİR?

NASIL OLUR?

NEDİR BU DAMAR SERTLİĞİ?

Bunu da öğrenelim ve ardından bu dersi sonlandıralım. Bunu anlatmam çok önemli nedenlerini de göreceksiniz.

Damarların içini kaldırım taşı gibi döşeyen ‘’tek katlı yassı epitel hücreleri ‘’ vardır. Buna endothelium denir, hatta gazetelerde yeni bir organ bulun diye komik haberleri de çıkmıştı.

Endotel kandaki maddelerin geçişine olanak verirken aynı zamanda çok sayıda madde salgılar. Bu maddelerin için en önemlisi damardaki daralmaların genişlemesini sağlayan nitrik oksittir. Pek çok fonksiyona katılan maddelerin etkileri ve hastalıklardaki rolü yoğun olarak araştırılmaktadır. Endotelin stratejik önemi vardır. 

Kandaki kolesterol endotel engelini aşar ve hücre aralığına geçer. Nasıl geçiyor? ve neden geçiyor? sadece yüksek olması yeterli mi? 

Endotel tabakasının altında genel bu kolesterol yabancı madde muamelesi görürler ve ardından savunma hücreleri (makrofaj) harekete geçer ve kolesterolü yutarlar. Kolesterolü yutan bu hücrelere ‘’köpük hücreleri adı verilir. Arkasından damarın düz kas hücreleri bu bölgeye doğru göç ederler (Neden göç ediyorlar?). Bu köpük hücreleri ve düz kas hücreleri özellikle endotel tabakasının altında bir kalınlaşmaya ve kabarmaya neden olurlar. Damarın içine doğru bir tümsek oluştururlar. Bu tümsek damarın iç çapını daraltır. Kan akımı azalır ihtiyaç tam karşılanmaz ise göğüs ve bacak ağrısı olur. Bu durağan bir damar tıkanıklığı senaryosudur. Bu tümseğe biz kireç ya da plak adını veririz.

Asıl tehlike daralma ya da derecesi değildir. Bazı özel durumlarda bu tümseği oluşan plakta/endotelde bir çatlama olur. Bu çatlak ile kana temas etmesi gereken yapılar temas eder. Pıhtılaşma hücreleri hareket geçer sanki bölgede bir kanama varmış gibi yırtığı örtmeye çalışırlar. Pıhtı oluşur ve damardaki kan akımı aniden kesilir. Buda kalp kasının ölümüne yani enfarktüse neden olur. 

Kalp kasına miyokard denildiğinden Miyokard Enfarktüsü diye bilinir. Eğer bu ani tıkanma hayati bir damar da ise örneğin Sol Ön İnen dal ise büyük bir alanda enfarktüs olur. Hasta hayatını iki saat içinde açılmaz ise kaybeder. Bu dramatik sonuç yüzünden ‘’Dul Bırakan ‘’ diye adlandırılır. 

Kolesterolün birikmesi inflamasyon yani iltihap (yangı) dediğimiz bir dizi reaksiyona neden olur. Yangı sadece bu durumda değil hemen hemen tüm hastalıklarda temel mekanizmadır.  Bu yüzden hep inflamasyondan bahsedilir. Damar tıkanıklığında ise gördüğünüz üzere bu duruma ‘’pıhtılaşma da katılır. Yani damar tıkanıklığı yangı (inflamasyon) ve pıhtılaşma (koagülasyon) ile elele gider. Bu yüzden kan sulandırıcılar da önemlidir. Kişisel görüşüm ikisinin de değerlendirilmesi gerektiğidir. 

Şimdi neden kolesterolden ve iltihaptan bahsedildiğini anlayabilirsiniz.

Peki bu senaryo hep böyle mi? çalışır. Hayır, onu da ikinci bölümde hasta örnekleri ile değerlendireceğiz.

 

Aşağıda damar sertliğinin tüm aşamalarını videoda görebilirsiniz.

TIKLAYINIZ

 

https://www.youtube.com/watch?v=raakwb19zZ0

 

DAMAR TIKANIKLIĞI NEDİR?

Özet için video link:

https://www.youtube.com/watch?v=raakwb19zZ0

 

NEDİR BU DAMAR SERTLİĞİ?

Damarların içini kaldırım taşı gibi döşeyen yassı hücreler  (endotel) damar tıkanıklığı gelişmesinde çok önemlidir. Aşağıda ‘’endothelium’ diye gösterilen bölgedir.

Bu bölge ‘’tek katlı yassı epitel hücreleri ‘’ ile oluşur.

Çok sayıda madde salgılar. Bunlardan biri de Nitrik Oksid ki damarları genişleten maddedir.

Damar sertliği ve tıkanıklık oluşumunda etkilidir.

Kandaki kolesterol buradan damar duvarına geçer.

Oksitlenir. ANTİOKSİDANLAR BUNUN İÇİN ÖNEMLİDİR

Bunun üzerine vücudumuzun savunma mekanizması harekete geçer.

Savunma hücresi monosit kolesterol bölgesine gelir. Makrofaj adını alır.

Kolesterol bu savunma hücresi tarafından yutulur.

Bu hücreler köpük hücrelerine dönüşür. Kolesterolden şişerler.

Damardaki düz kas hücreleri bunların yakınına göç eder.

Damarda endotel tabakası altında bir TÜMSEK oluştururlar.

Giderek kalınlaşan tümsek damar içine doğru ilerler: 

DAMAR DARALIR KAN AKIMI AZALIR.

Yukarıdaki şekilde mavi hücrelerin endotel tabakasına geçişi ve oksitlenmiş kolesterolü içine alması ve damarda tümsek oluşturması görülüyor. Sarı olan yağ bölgesidir.

Bilinmeyen nedenlerden çok darlık yapmasa bile bu bölgedeki kireçli bölümde ‘’kırılma’’ olursa.  Pıhtılaşma hücreleri harekete geçer.

Tıkanıklığın üzerinde pıhtı olur.Kalp kası beslenmesi bozulur ve ölür ‘’ENFARKTÜS’’gelişir.

Aşağıdaki Katı kolesterol bölgesinin plağın kırılması ile  birlikte kana temas etmesi ve pıhtılaşmanın başlaması gösterilmiştir. 

Kalp Krizlerinin büyük kısmı buna bağlı olur.

Bu süreç damar duvarındaki ‘’iltihap’’ (yangı) ve pıhtılaşma fonksiyonu ile ilgilidir. 

Bu oluşumda ‘’hücresel’’ düzeydeki değişiklikler etkindir. 

Olayın tümü aydınlatılmıştır.

  • BURADAKİ EN ÖNEMLİ NOKTA: KOLESTEROLUN BİRİKİMİDİR. 
  • KOLESTEROLUNUZ YÜKSEK DEĞİLSE BİLE DAMAR TIKANIKLIĞINIZ VARSA. DÜŞÜRÜNÜZ. BU NOKTA EN ÖNEMLİ NOKTADIR.
  • Kolesterol Kalsiyum ile beraber stratejik rol oynar.

Kolesterolünüzü düşürürseniz. 

DAMAR TIKANIKLIĞINA KARŞI YAPILACAK EN ÖNEMLİ HAMLEDİR. 

KOLESTEROL HEDEFİMİZ NORMALDEN DAHA DÜŞÜK OLMALIDIR.

ANTİOKSİDAN KAPASİTEMİZ GÜÇLENDİRİLMELİDİR.

 

damar tıkanıklığı neden olur,damar tıkanıklığı nasıl olur,damar tıkanıklığı neden ve nasıl olur,damar tıkanıklığı aşamaları,damar tıkanıklığı doktor anlatımı,damar tıkanıklığı tıp,damar tıkanıklığı gelişimi,damar tıkanıklığı doktor anlatımı video,istanbul damar doktoru,istanbul kalp doktoru,istanbul damar,damar tıkanıklığı tedavi,baypas serdar akgün,kalp serdar akgün,dr,ameliyat hastane,varis serdar akgün,damar serdar akgün,hastane ameliyat,baypas ameliyatı tehlikelimi,baypas ameliyatı tehlikeli mi,baypas ameliyatı riski,istanbul kalp doktoru,baypas serdar akgün,kalp serdar akgün,baypas,baypas ameliyatı istanbul,baypas ameliyatı doktor,kalpte bypass ameliyatı,istanbul baypas,istanbul baypas ameliyatı doktor,baypas doktor,doktor baypas,istanbul doktor baypas,istanbul doktor,bypass,birinci,istanbul,en iyi bypass doktoru,en iyi bypass doktoru Serdar akgün,en iyi,birinci baypas doktoru,baypas dr, baypas serdar

 

Prof.Dr.Serdar Akgün