PANCAR

ÖZET 

Hepinizin bildiği üzere nar antioksidan açıdan ilk sırayı alır. İkinci sırada ise pancar bulunur. Pancar biraz kenarda kaldığından ayrı bir bölüm hazırladım. Özellikle de damar tıkanıklığı olanlar için sık tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Turpgiller ailesinde  Askorbik Asit (C vitamini) Karotenler, Fenolik Asitler ve Flavanoidler bulunur. Renk veren ise Betalinlerdir. Betalinlerden Betacyanin (kırmızı mor rengi)  ve or betaxanthin sarı rengi verir. Turpgiller ve pancarın asıl etkisini bu betalin ailesi sağlar.

  Pancarın içinde neler var: 100 gram pancarda sadece 44 kalori vardır. 100 gramda 1,7 gram protein ve 0,2 gram yağ vardır. 2 gram kadar lif içerir.

İçerdiği bazı maddeler oldukça yüksektir: Örneğin Folat (günlük ihtiyacımızın % 20’sini karşılar). Manganezden de çok zengindir (günlük ihtiyacımızın % 16’sini karşılar). Ayrıca Vitamin C, Potasyum Magnezyum ve fosfordan da zengindir. Pancar sadece şeker üretimi için değil gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

UYARILAR:

1.Yüksek oksolat içerir BÖBREK TAŞI sorunları olanlar kullanmasın.

2.GUT hastalığınız varsa ürik asit düzeylerini yükselterek krizlere sebep olabilir.

 1. Şeker içeriği nedeni ile kan şekerinizi yükseltebilir. ŞEKER HASTALIĞI olanlar günde yarım bardak rahatlıkla içebilirler.
 2. Her gün bir bardak ve fazlasını düzenli tüketirseniz GAZ VE HAZIMSIZLIK yapabilir. O yüzden pancar suyu içecekseniz havuç ya da portakal suyu ile karıştırmanız önerilir.
 3. İDRARVE DIŞKINIZI BOYAR.

Tuvalet de kırmız renk görünce panik olmayın. Birkaç gün sürebilir.

PANCARIN ETKİLERİ

 • ANTIOKSDİAN

Sebze ve meyve suları DPPH (  2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl  ) ve FRAP  (ferric reducing antioxidant power ) tekniklerine göre sadece nar suyuna geçilmiştir.

 • KALP DAMAR HASTALARI İÇİN İDEAL

İçerdiği nitrat nitrik okside dönüşüyor ve NO damarları genişletiyor. Bunun sonucunda tansiyonda düşüş gözleniyor. DOLAŞIMA FAYDALI

 • Hem istirahat hem de egzersiz sırasında beyin ve bacak damar dolaşımını arttırır. Oksijen kullanım kapasitesi artar. Buna bağlı 65 yaş üstünde beyin ve  bilişsel fonksiyonları düzeltir.
 • ATLETİK PERFORMANSI ARTTIRIR

Kaslar kan akımını arttırır ve oksijen taşınımını kolaylaştırır. 

 • INFLAMASYONU AZALTIR

İçeriği betalain enfeksiyona karşı destek sağlar.. 

 • BAĞI
 • RSAK FLORASINI DÜZENLER

Mikrobiyota için iki açıdan yararlıdır yüksek lif içerir bağırsaklarda daha uzun süre kalır ve bu sürede fermente olarak barsak florasını düzenler. Turşu?

 • KANSERE KARŞI ETKİLİ

Hücresel düzeyde hücre bölünmesini ve büyümesini engellediği farelerde laboratuar düzeyinde engellemiştir.

 • LİBİDOYU ARTTIRIR

Testosteron düzeylerini içerdiği bron ile yükseltir. Afrodit güzellini turpgillere ve özellikle pancara borçluymuş. Nitrik Oksidi de erektil disfonksiyonda kullnaıldığını da hatrılatalım. 

 • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Vitamin A, C, Çinko ve Bakır ile hem savaşçı hücreleri güçlendirir hem de antikor salınımını artırır.

 • GÖZE İYİ GELİR

İçerdiği lutein ve  zeaxanthin yaşa bağlı görme kayıplarında etkildir.

 • KARACİĞERİ TEMİZLER

Pancarda bulunan betaline ve Vitamin B karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

SONUÇ:

PANCAR alışveriş listesine eklenmelidir. İster yemeğini yapın ister için, yararlıdır. Eğer hoşlanmıyorsanız turşunu da önerebilirim.

PANCAR EN GÜÇLÜ ANTIOKSİDAN

Antioksidan yani vücudumuzda oluşan zararlı maddelerin azaltılması Kalp Damar Hastaları içinde önemlidir. Bu maddelerden kurtulmak için kendi çöp sistemimiz var. Fakat bunlar yetersiz kaldığında antioksidanlar yardımımıza gelebilir. 

Ben ilk sıraya doğan en güçlü antioksidan olarak PANCARI seçtim.

Özellikle de damar tıkanıklığı olanlar için sık tüketilmesi gereken bir sebzedir.

İşte nedenleri.

  Pancar günümüzde pek kıymet görmüyor. Ancak pazarda ve manavlarda ender bulabilirsiniz. Büyük market zincirlerinde ise turp ender pancar ise hemen hemen hiç yok. İnsanlar bilmedikleri için ilgi göstermiyorlar. Fiyatı da pahalı olmadığından kar da düşük olacağından ortada yoktur. Koşulları düzenleyerek insanlara ‘’  bak orada abur cubur 2 TL’ye gofret var ondan ye, sonra da hastalan ve de biz de sana ilaç satalım ‘’ diyorlar.

Ülkemizde sonunda kendi bacağımıza sıkmaktan vazgeçtik ve nişasta bazlı şeker oranlarını yılardan sonra düşürdük ve sonuçta şeker pancarı üretimi artmaya başladı. Ülkemizde üretilen şeker yine %97 oranında kendi pancarımızdan üretilmeye başlandı.

Pancar, suyu ve turşusu sağlık için yararlı; şunlara şunlara iyi gelir tarzında bir yazı değil.  Size pancarın neden? Tek kişilik bir ordu olduğunun temelini size göstereceğim. Bence ‘’pancar’’ tek başına açık ara tüm sosyetik antioksidanlara fark atar ve beş değil on çeker. Ben hep neden bu pancar hak ettiği

İlgiyi görmüyor diye düşünürdüm. Ve sonunda sadece son 5 ayda bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıldığını görünce sevindim.

Pancarın içinde neler var: 10 gram pancarda sadece 44 kalori vardır.

100 gramda 1,7 gram protein ve 0,2 gram yağ vardır. 2 gram kadar lif içerir.

İçerdiği bazı maddeler oldukça yüksektir: Örneğin Folat (günlük ihtiyacımızın % 20’sini karşılar). Manganezden de çok zengindir (günlük ihtiyacımızın % 16’sini karşılar). Ayrıca Vitamin C, Potasyum Magnezyum ve fosfordan da zengindir (1,2)

Pancar rengi ve bulaştığında lekelerinin kolay kolay çıkmaması ile hazırlanır. Bir de kışın benim gibi turşu suyu sevenlere o güzel doğal kırmızı rengini hatırlatır. Pancar sadece şeker üretimi için değil gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır (3).

Önce 3 uyarı:

1.Yüksek oksolat içerir BÖBREK TAŞI sorunları olanlar kullanmasın.

2.GUT hastalığınız varsa ürik asit düzeylerini yükselterek krizlere sebep olabilir.

 1. Şeker içeriği nedeni ile kan şekerinizi yükseltebilir. ŞEKER HASTALIĞI olanlar günde yarım bardak rahatlıkla içebilirler.
 2. Her gün bir bardak ve fazlasını düzenli tüketirseniz GAZ VE HAZIMSIZLIK yapabilir. O yüzden pancar suyu içecekseniz havuç ya da portakal suyu ile karıştırmanız önerilir.
 3. İDRARVE DIŞKINIZI BOYAR.

Tuvalet de kırmız renk görünce panik olmayın. Birkaç gün sürebilir.

  Pancar  ailesinde Askorbik Asit (C vitamini) Karotenler, Fenolik Asitler ve Flavanoidler bulunur. Renk veren ise Betali’nlerdir. Betalinlerden Betacyanin (kırmızı mor rengi)  ve or betaxanthin sarı rengi verir. Turpgiller ve pancarın asıl etkisini bu betalin ailesi sağlar.

PANCARIN FAYDALARI

 • ANTIOKSDİAN

Antioksidan etkileri vücudun kendi antioksidan sitemini harekete geçirerek olur. Serbest oksijen radikalleri oluşumunu engeller ve oluşanları da temizler. Bu etkileri daha çok betaninler üzerinde olur.

Sebze ve meyve suları DPPH (  2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl  ) ve FRAP  (ferric reducing antioxidant power ) tekniklerine göre sadece nar suyuna geçilmiştir (5-7).

 • KALP DAMAR HASTALARI İÇİN İDEAL

İçerdiği nitrat nitrik okside dönüşüyor ve NO damarları genişletiyor.

Bunun sonucunda tansiyonda düşüş gözleniyor. Hem büyük hem de küçük tansiyonda düşüş gösterilmiştir.  Hatta bazı hastaların tansiyon ilaçları düşürülmek zorunda kalınmıştır (8, 9).

 • DOLAŞIMA FAYDALI

Hem istirahat hem de egzersiz sırasında beyin ve bacak damar dolaşımını arttırır. Oksijen kullanım kapasitesi artar. Buna bağlı 65 yaş üstünde beyin ve  bilişsel fonksiyonları düzeltir (10,11).

 • ATLETİK PERFORMANSI ARTTIRIR

Kaslar kan akımını arttırır ve oksijen taşınımını kolaylaştırır. Atletlerde

yapılan çalışmalarda egzersizden 90-180  dk önce tüketildiğinde daha etkili olduğu söylenmesine karşın genç basketbolcularda yapılan bir çalışmada bu etkisi gözlenmemiştir(12-15).

 • INFLAMASYONU AZALTIR

Betalain üyeleri vücudun doğal tepkisi hasar veya enfeksiyon karşı oluşturduğu mekanizmaya en az 5 yerinden destekler.

Inflamasyon iltibahi reaksiyondur ve tüm hastalıkların temelinde inflamasyon vardır. Diz eklemlerinde artrit olanların günde bir bardak pancar suyu içtiklerinde ağrı kesici ihtiyaçları azalmıştır (16-18).

 • BARSAK FLORASINI DÜZENLER

Mikrobiyota için iki açıdan yararlıdır yüksek lif içerir barsaklarda daha uzun süre kalır ve bu sürede fermente olarak barsak florasını düzenler. Bence turşu olarak tüketimi belki bu yüzden daha yararlı olabilir.

 • KANSERE KARŞI ETKİLİ

Hücresel düzeyde hücre bölünmesini ve büyümesini engellediği farelerde gösterilmiştir.

Ayrıca insanlardan elde edilen yemek borusu, deri, pankreas, kaarciğer ve meme kanser hücrelerinin gelişimin laboratuar düzeyinde engellemiştir (19-25).

 • LİBİDOYU ARTTIRIR

Testosteron düzeylerini yükseltir. Afrodit güzellini turpgillere ve özellikle pancara borçluymuş. Boron içerdiğinde seks hormonu üretimini arttırır. Nitrik Oksidi de erektil disfonksiyonda da kullanılır. Viagradan önce pancarı deneyebilirsiniz.

 • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Vitamin A, C, Çinko ve Bakır ile hem savaşçı hücreleri güçlendirir hem de antikor salınımını artırır.

 • GÖZE İYİ GELİR

Pancarda bulunan lutein ve  zeaxanthin yaşa bağlı görme kayıplarında etkildir.

 • KARACİĞERİ TEMİZLER

Pancarda bulunan betaine ve Vitamin B karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

KAYNAKLAR

 • Wootton-Beard P.C., Ryan L. A beetroot juice shot is a significant convenient source of bioaccessible antioxidants. J. Funct. Foods. 2011;3:329–334.
 • Ryan L., Prescott S.L. Stability of the antioxidant capacity of twenty-five commercially available fruit juices subjected to an in vitro digestion. Int. J. Food Sci. Technol. 2010;45:1191–1197.
 • Szaefer H., Krajka-Kuźniak V., Ignatowicz E., Adamska T., Baer-Dubowska W. Evaluation of the effect of beetroot juice on DMBA-induced damage in liver mammary gland of female Sprague-Dawley rats. Phytother. Res. 2014;28:55–61. doi: 10.1002/ptr.4951. 
 • Esatbeyoglu T., Wagner A.E., Motafakkerazad R., Nakajima Y., Matsugo S., Rimbach G. Free radical scavenging antioxidant activity of betanin: Electron spin resonance spectroscopy studies studies in cultured cells. Food. Chem. Toxicol. 2014;73:119–126. doi: 10.1016/j.fct.2014.08.007. 
 • Acute Ingestion of A Novel Nitrate-Rich Dietary Supplement Significantly Increases Plasma Nitrate/Nitrite in Physically Active Men Women Richard J Bloomer , Matthew Butawan , Brandon Pigg , Keith R Martin. Nutrients 2020 Apr 22;12(4):1176.
 • Reddy M.K., Alexander-Lindo R.L., Nair M.G. Relative inhibition of lipid peroxidation, cyclooxygenase enzymes, human tumor cell proliferation by natural food colors. J. Agric. Food Chem. 2005;53:9268–9273. 
 • Dehong Tan , Yiheng Wang , Bing Bai , Xuelian Yang , Junyan Han Betanin Attenuates Oxidative Stress Inflammatory Reaction in Kidney of Paraquat-Treated Rat. F ood Chem Toxicol. 2015 Apr;78:141-6.
 • Pietrzkowski Z, Argumedo R, Shu C, Nemzer B, Wybraniec S, Reyes-Izquierdo T. Betalain-rich red beet concentrate improves reduced knee discomfort Nutrition Dietary Supplements  2014:6:9—13
 • Kapadia G.J., Rao G.S., Ramachandran C., Iida A., Suzuki N., Tokuda H. Synergistic cytotoxicity of red beetroot (Beta vulgaris L.) extract with doxorubicin in human pancreatic, breast prostate cancer cell lines. J. Complement. Med. 2013;10:113–122. 
 • Das S., Williams D.S., Das A., Kukreja R.C. Beet root juice promotes apoptosis in oncogenic MDA-MB-231 cells while protecting cardiomyocytes under doxorubicin treatment. J. Exp. Second. Sci. 2013;2:1–6.
 • Kapadia G.J., Azuine M.A., Rao G.S., Arai T., Iida A., Tokuda H. Cytotoxic effect of the red beetroot (Beta vulgaris L.) extract compared to doxorubicin (Adriamycin) in the human prostate (PC-3) breast (MCF-7) cancer cell lines. Anti-Cancer Agent Med. Chem. 2011;11:280–284. 
 • Kapadia G.J., Azuine M.A., Sridhar R., Okuda Y., Tsuruta A., Ichiishi E., Mukainakec T., Takasakid M., Konoshimad T., Nishinoc H., et al. Chemoprevention of DMBA-induced UV-B promoted, NOR-1-induced TPA promoted skin carcinogenesis, DEN-induced phenobarbital promoted liver tumors in mice by extract of beetroot. Pharmacol. Res. 2003;47:141–148. 
 • Kapadia G.J., Rao G.S., Ramachandran C., Iida A., Suzuki N., Tokuda H. Synergistic cytotoxicity of red beetroot (Beta vulgaris L.) extract with doxorubicin in human pancreatic, breast prostate cancer cell lines. J. Complement. Med. 2013;10:113–122.