VARİS KAPAKÇIK TAMİRİ

VARİS KAPAK AMELİYATI

1.VARİS KAPAK TAMİRİ NEDİR?

2.KAPAK TAMİRİ NİÇİN YAPILIR?

3.AMELİYATIN RİSKLERİ NELERDİR?

4.AMELİYATA NASIL HAZIRLANILIR?

  1. VARİS KAPAK TAMİRİ NASIL YAPILIR?

6.VARİS KAPAK TAMİRİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER? AMELİYATTAN SONRA NE OLUR?

  1. VARİS KAPAK TAMİRİ AMELİYATI SONUÇLARI NASILDIR?

VARİS İÇİN AYRINTILI BİLGİLER TIKLAYINIZ

VARİS İÇİN VİDEOLARIM TIKLAYINIZ

1.VARİS KAPAK TAMİRİ NEDİR?

Varis denilince sıklıkla bacak yüzeyel damarındaki ana kapakçıktaki yetmezlik (kaçak, reflü)  akla gelir. Varis kapak onarımı (varis kapakçık tamiri) Kaçak olan toplardamardaki kapakçığın tamir edilmesidir. Bu teknik hem büyük safen venindeki yetmezlik (varisin temel kaynağı) hem de derin vendeki yetmezlik için uygulanabilir.

2.KAPAK TAMİRİ NİÇİN YAPILIR?

 

Bu kapakta oluşan yetmezlik aşağı doğru ilerler ve tüm damarlarda genişlemeye neden olur.  Bu uzun zamandan beri bilinmektedir. Genişleme sonucunda kapaklarda kaçak oluşur. Bu kaçağın ileride varis oluşmasını engellemek ve ana sorunu ortadan kaldırmak için kapağın tamiri gündeme gelmiştir. Kapakçık yetmezliği için içeriden Internal ya da  External Valvuloplasti denen yani kapakçığın olduğu bölgenin içeriden veya dışarıdan tamiri yapılmaktadır. 

3. AMELİYATIN RİSKLERİ NELERDİR?

 

Kapak tamiri sorun ile karşılamadan yapılabilen bir ameliyattır. Burada önemli olan hastaya olabilecek sorunlar açısından hastanın bilgilendirilmesi dir. Çok düşük oranlarda kanama ve pıhtı oluşumu görülebilir. Tamirin hastanin durumuna bağli olarak başari olasılığı düşebilir. Erken dönemde daha çok uygulama potansiyeli vardır. Bu konuda detayli tetkiklerden sonra bilgİlendirme yapılmalıdır. Bu ameliyat lokal anestezi ile rahatlıkla hasta bayıltılmadan yapılabilir. 

4. AMELİYATA NASIL HAZIRLANILIR?

Ameliyat için en önemli nokta kaçak olan kapağın ultrason ile saptanması ve işaretlenmelidir. Bu ameliyat için toplardamarda pıhtı olmaması gereklidir. Önceden pıhtı gelişmiş ve derin sistemde önemli kaçak olan hastalar uygun değildir. Her türlü varis tedavisinde ultrason haritalama esastır.

VARİS ULTRASON NEDEN ÖNEMLİ VİDEO TIKLAYINIZ.

5.VARİS KAPAK TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Kapakçık yetmezliği için içeriden Internal ya da  External Valvuloplasti denen yani kapakçığın olduğu bölgenin içeriden veya dışarıdan tamiri yapılmaktadır. 

Sonraki dönemde bir çeşit kapak tamiri diyebileceğimi bı işlemi uygun hastalarda uygulamaktayız. Internal valvuloplasti denilen bu işlem ile kaçak olan kapakçık tamir edilmektedir.

Varis kapakçık tamiri teknikleri

varis kapakçık tamiri

Varisi kapakçık tamiri, teknikleri

6.VARİS KAPAK TAMİRİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER? AMELİYATTAN SONR NE OLUR?

Ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişmektedir. Çok nadiren yoğun bakım gerekebilir. Hastanede kalış süre 3-5 gündür.

 

7. VARİS KAPAKÇIK TAMİRİ SONUÇLARI NASILDIR?

Ne kadar erken dönemde uygulanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. İleri dönemde kapakçıktaki yetmezliğin tekrarlaması ve damarda pıhtı oluşabilir. Bunu önlemek için gerekirse fizik tedavi ve kan sulandırıcı iğne bir süre uygulanabilir. 

 

varis, varis kapakçık, varis kapakçık tamiri, varis kapakçık ameliyatı, kapak tamiri, varis, varis, varis tedavisi, varis çorabı, varis belirtileri, iç varis, ameliyatsız varis tedavisi, varis tedavisi istanbul, varis doktoru, varis serdar akgün, serdar akgün varis, Prof.Dr.Serdar Akgün, vital fulya, academic hospital, 1 dakikada varis, doktor, profesör, haber, sağlık, sağlık videoları, sağlık videoları izle, damar, köpük, estetik, istanbul, doktorlar, videoları, kalp damar cerrahisi, kalp, ameliyat, bacak, hastane, mor, mavi, kan, varis nedir, estetik varis tedavisi, köpük tedavisi, skleroterapi