VARİS GENETİK MİDİR?

İsterseniz varis hakkında ayrıntılı bilgi içeren videolar için TIKLAYINIZ

Fransa’da yapılan 402 hastanın incelendiği çalışmada

– Sık sorulan bu soruyu detayları ile aşağıda yanıtlayacağım.

– Önce bazı araştırma bilgilerine bakalım.

– Fransa’da yapılan 402 hastanın incelendiği çalışmada bakın neler bulunmuş?

– Anne ve Babanızda varis varsa; sizde varis çıkma olasılığı % 90 (bazı çalışmalarda % 80)

– Eğer ana veya babanızdan birisinde varis varsa; bu şans erkeklerde % 25 (başka çalışmada %27) ve kadınlarda % 62 (başka çalışmada %41). Toplamda ortalama risk % 20 olarak bulunmuştur.

– İkizlerde yapılan büyük (2060 kişi) çalışmada FOXC2 geni bulunmuştur. Bu gen özellikle sıkça bahsettiğimiz kapaklardaki kaçak (yetmezlik) sorumludur.

– Bu konuda bir adım daha ileri giderilerek bu gendeki bozukluğu kapakçıklardaki yapısal kollajen ve düz kas hücrelerinde belirli bölgelerde olan bozukluktan sorumlu tutulması noktasına gelinmiştir. Evet, neden belli bölgelerde varis oluyor diğer bölgelerde olmuyor. Sanırım işin temeline bu noktada kafa yormak gerekli. Bunu da başka bir yazıda inceleriz.

– Özet olarak annesinde varis olan kadınlar varis açısından risk grubundadırlar.

 

Varis hakkında tüm sorularınız için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız?

 

Varis lazer radyofrekans yapıştırıcı avantajları

Video TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar kelimeler:

varis genetik mi, varis aileden geçer mi, varis neden olur, serdar akgün, sağlık, doktor, prof, varis anneden geçer mi, kadınlarda varis, erkeklerde varis,varis,varis tedavisi,varis neden olur,varis ameliyatı,varis hastalığı,varis çorabı,varis nedir,sağlık,varis nasıl oluşur,varis hastalığı nasıl geçer,varis hastalığı tedavisi,varise ne iyi gelir,varis doktoru, varis,varis tedavisi,varis genetik mi,varis neden olur,varis nedir,varis doktoru,en iyi,varis nasıl geçer,varis belirtileri,varis çorabı,damar,sağlık,estetik,doktor,dr,varis tedavisi nasıl olur,lazerle varis tedavisi,varis genetik