Varis damarları nedir?

Varis muayenesi için baktığımız bazı önemli noktalar vardır.

Bunları çok kafa karıştırmadan sizlere sunmak istiyorum. Buna ek olarak ultrason içinde önemli olan bölgeleri öğrenebilirsiniz. Bunlar tedavi için önemlidir. Bacaktaki varislerin teşhisi ve tedavi planlaması için öncelikle bir ‘’venöz haritalama’’ yapılması gereklidir. Bu haritalama sorunların nerede olduğunu belirlerken doğru ve uzun vadeli bir planlama yapılmasını sağlar. Bu son nokta hastalar için önemlidir. 

 

Karından gelen toplardamar tam kasık bölgesinde ikiye ayrılır.  Biri daha derine doğru ilerler (femoral toplardamar)  ve diz altında ayağa giden küçük dallara ayrılır.  İkinci dal ise derine inen damar göre daha yüzeyde seyreder. Buna büyük safen veni (BVD veya Vena Safena Magna)  adı verilir.  Bacağın iç yüzünden aşağı doğru iner.

Resim. Bacak varis damarları. Büyük Safen Ven, Büyük Varis Damarı

Bu bölge ultrason açısından önemli bir bölgedir. Kaçak ve genişlik açısından değerlendirilir. 

 

 

Büyük Safen toplardamar dizin hemen altında öne ve arkaya doğru iki önemli dal verir. Bu dallar varis açısından önemlidir. Hastalarda daha yüzeyel olduğundan bu bölgelerdeki varisler daha erken göze çarpar.

 

Varis açısından önemli olan büyük safen ven belirli seviyelerde ultrasonografi ile incelenir.

 

Dizin arkasında hemen başlayan ve aşil tendonuna kadar uzanan ve sıklıkla varis görülen başka bir toplardamarda ‘’küçük safen’’ veya Küçük Varis Damarı (Vena Saphena Parva)  adını alır. Altındaki güçlü kas nedeni ile vasi olduğunda bu damarlar rahatça görülür. Bu küçük safen veni dizin arkasında derindeki toplardamara dökülür.

 

Küçük Safen Ven, Küçük varis damarı