KALP AMELİYATLARINDA KALP DURDURULUR MU?

Evet kalp durdurulur. Kalp akciğer makinesine bağlanarak kalp ve akciğer devre dışı bırakılır. Makine kalp akciğer dolaşımını üstlenir. Bu işlemin tam kapasitede olması için kalbin durdurulması gerekir. 

 

KALP AMELİYATLARINDA KALP NEDEN DURDURULUR?

Dolaşım kalp akciğer makinesi tarafından üstlenildiğine kalp boş olur. Ameliyat için gereklidir. Kalp eğer durdurulmaz ise çalışmaya devam eder. Bu da onun daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kalp ana damardan çıkan koroner arterler tarafından beslenir. Eğer yeterli kan olmaz ise koroner damarlar kalbi besleyemez. Kalp çalıştığında enerji depoları tükenir ve hasar görür. Hasardan kaçınmak için çalışmaması gerekir. 

 

  • Peki kalp durdurulmadan ameliyat yapılabilir mi?
  • Evet, ama önce birkaç noktayı açıklığa kavuşturalım. Sonra bu konuyu detaylı cevaplayalım.

KALP AMELİYATLARINDA KALP NASIL DURDURULUR?

Kalbi durdurmak için önce kalpten çıkan ana damara bir klemp konulur.Sonra klemp ile kalp arasında kalan bölgeye bir iğne yerleştirilir. Bu iğneden ana damar aortaya özel bir solüsyon verilir. Bu solüsyon kalbi besleyen koroner arterlere gider. Böylece kalp durdurulur. Bu özel solüsyonlara ‘’kardiyopleji’’solüsyonları denir. Pleji felç anlamındadır. Yani bu sıvılar kalbi felç eder durdurur. Sıvının içindeki yüksek yoğunluktaki potasyum kalbi durdurur. Potasyum kalbin ritmi ve çalışmasını engeller. 

KALP NASIL DURDURLUR?

KALP AMELİYATLARINDA DURAN KALP NASIL YENİDEN ÇALIŞTIRILIR?

KALP DURDUKTAN SONRA TEKRAR ÇALIŞIR MI?

Ameliyat bitiminde ana damar aortadaki klemp kaldırıldığında kalp yeniden kan ile dolar. Yeniden gelen kan ile kalp içi dolaşım başlar. Bu genelde kalbin yeniden çalışmasını sağlar. Kalp çalışmaz ise genel çok ender olur. Ya da kalp ritmi düşükse (hız düşük) o zaman kalbin üzerine teller yerleştirilir. Bu teller anestezi tarafındaki geçici dış kalp piline bağlanır. Bu pilden sağlana uyarılar ile kalp çalıştırılır nya da gerekli hızı yükseltilir. Pil üzerinden hız ayarlanabilir. Sıklıkla geçici bir süre sonra kalp hızı normale döner ve pile gerek kalmaz. Bu pillerin telleri kasıktan ya da boyundan takılan kateter ile de kalbe ulaştırılabilir. 

Bazen kalp pili boyunuzdan büyük olabilir. Kalp pili ve yeni doğan bebek.

KALP DURDURULMADAN AMELİYAT YAPILIR MI?

KALBİ DURDURMADAN AMELİYAT

ATAN KALPTE BYPASS AMELİYATI

Bu konuyu ayrı bir sayfada işledim. 

Linke tıklayabilirsiniz.

https://drserdarakgun.com/index.php/2021/02/21/646/

 

 

 

Anahtar sözcükler:

kalp ameliyatlarında kalp durdurulur mu, bypass ameliyatlarında kalp durdurulur mu, bypass ameliyatlarında kalp durdurulur mu,bypass ameliyatı sırasında kalp durdurulur mu,  kalp ameliyatlarında kalp nasıl durdurulur, kalp durdurulmadan ameliyat yapılır mı, kalp çalışırken ameliyat yapılır mı, kalbi durdurmadan bypass ameliyatı, kalbi durdurmadan ameliyat yöntemi, serdar akgün, istanbul, istanbul kalp, kalp ameliyatı,açık kalp ameliyatı,ameliyat,kalp cerrahı,profesör, atan kalp üzerinde kalp ameliyatı, duran kalp üzerinde kalp ameliyatı