ŞİMDİ YA DA HİÇBİR ZAMAN!

ERTELEME HASTALIĞI

 

Erteleme hastalığı dikkat eksikliği hiperaktivit bozukluğu ( attention deficit hyperactivity disorder: ADHD) ile yakından ilgilidir. Bu durum sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de sık görülür. çocukluk çağından erşikin hayat geçişler vardır. yetişkinler arasında %3-4 gibi yükske oranalrda görülür.

Gerçekte her insan aslında biraz erteleme hastalığından muzdariptir. Doz bazılarında aşırıdır.

Bu sorun depresyon ile yakından ilgilidir ve  özünde ‘’korku’’ yatmaktadır. bunu sonra detaylı inceleyeceğiz. şimdi baştan başlayalım.

Dikkat eksikliğinin bileşenlerine bakalım buradan erteleme hastalığına geçersek durum daha iyi anlaşılabilir.

 • Odaklanamama: uyarılar ile dikkatin dağılması.
 • Organizasyon bozukluğu
 • Başarısızlık ve mutsuzluk
 • Stres ve gerilim
 • Tükenme duygusu

 

Erteleme hastalığı bir iş ya da görevi devamlı erteleyerek olumsuz sonuçları ile yüzleşme durumunda kalmak olarak özetlenebilir.

Yapmanız gerekenler listesindekileri erteleme hastalığı olanlar seçerken öncelikleri iyi gözetemezler. Hangi işin daha önemli olduğunu tam anlamı ile bilemezler. Bu sorun ile başa çıkarken çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biri de budur.

 

Size daha kolay ve eğlenceli olanları seçersiniz. Önemli olanları ertelersiniz. Erteleme de arka arkaya olur. ertelemek daha kolaydır ‘’ aman canımm sonra yaparım acelesi mi? var’’ diyerek kendimizi rahatlatırız. Sonra işler içinden çıkılmaz hale gelir.

Erteleme hastalığı olanlarda çok güçlü bir hayalcilik ve cep telefonu bağımlılığı (sosyal medya düşkünlüğü) gibi dikkati dağıtan ek faktörlerde olabilir.

Konular; bazen sınav, ders çalışmak ev temizlemek, ütü yapmak gibi sıradan işler olabilirken bazen de kendi mesleğiniz ile ilgili görevleri ertelersiniz.

En önemli nokta ‘’Neden erteliyorsunuz?’’

Basitçe tembellik ve/veya daha eğlenceli seçenekler olmasıdır.

Ertelediğiniz şey sıkıcı ve zor bir görev olabilir.

Karmaşık ve işin içinden çıkılamaz gibi görünü görevler size.

Altta bir yerlerde yatan neden ise başarısızlık ve mutsuzluk ile sonuçlanması olasılığı kısaca ‘’ korku ‘’ olarak değerlendirilebilir.

Korkunun yanına hayal kırıklığı,  konforunuzun  bozulması, mahçup olma, utanma, yargılanma, reddedilme, beklentileri boşa çıkarma ve size bel bağlayanların durumu gibi uzun bir liste yapabilirsiniz. 

KAÇ YA DA KAVGA ET sisteminin aslında sonra yaparsına dönüşmesi diyebiliriz.

 

Başta söylediğimiz gibi dikkat eksikliği yapmak istediğiniz konuya odaklanmanızı da engellediğinden işin kolayına kaçmak çok şık bir yol olarak görünür. Buna aslında ‘’oyalanmak’’ dersek daha doğru bir tanım olur.

Erteleme hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalarda çoklu ekran bağımlılığı ve kişisel kontrol eksikliği arasında ilişki olduğu ülkemizde gençler arasında yapılan bir çalışmada gösterilmiş. Bu çalışma covid dönmeinde yapıldığından sonuçlar farklı çıksa da ben tek ya da çoklu ekran bağımlılığının erteleme ve/veya oyalanma arasında bir ilişki olduğuna inanıyorum.

MR ile yapılan çalışmalarda ise beynin iki bölümü arasında stres iel çalışan bir yolun ( hipokampus-prefrontal korteks)

 

Neler yapılabilir?

 1. GÖREV ZAMANI: SON TESLİM TARİHİ

Eğer görev veye iş için bir tarih yoksa işte burada çuvallama olasılığınız yüksek demektir. bu yüzden bir zaman ve tarih belirlemelisiniz. Tarih sizin için bir motivasyon unsuru olabilir. yani kaçacak yeriniz yoktur. Bu noktada bir sıkıntı olabilir. Eğer tarih uzaktaysa konuyu erteleme ve sonlandırma konusunda kendiniz potansiyel bir alan yaratırsınız. bunu orjinal tarihi erkene çekerek ve sonra bir kontrol aşaması koyarak yenebilirsiniz. böylece yaptığınız işi kontrol etme olanağına kavuşursunuz.

Tarih belirledikten sonra yapmanız gereken bunu ajandanıza ya da akıllı telefonunuza yazmak gerekir. Telefonlardaki anımsatıcılar ve haftalık programlar bunun için idealdir. Böylece zamanımızı iyi kullanabilirsiniz.

Ders çalışırken uygulanacak bir ders progamı bunun en basit örneğidir.

 1. İŞİ PARÇALARA BÖLMEK

Gözünüze büyük görünen bir işi bölerek daha küçük adımlar ile zamana dayalı hale getirdiğinizde motivasyonunuz artabilir. ilk defa böyle bir yöntem seçenlerde başta işi parçalara bölmek zor olabilir. işi parçalara bölmeyi de ertelemek yoluna kayabilirler.

 1. SIK GÜÇLÜ UYARI VE POZİTİF BASKI

İşleri tamalamak için sonuçta karşı karşıya kalınacak sorunların ağırlığında ezilmemek için kişinin ekndiliğinden ya da bu konuda başarılı bir kişden pozitif (yargısız) destek alması ve bunın sok ve güçlü bir şekilde tekrarlanmaı yararlı olabilir.

 1. KISA ZAMAN KISITLI ODAKLANMA

Odaklanmadaki sorunları ortadan kaldırmak için kısa süreler ile belirli konulara odaklanarak egzersiz yapamk ve zaman içinde süreleir uzatamk burda en basit oalrka meditasyonve nefes egzersileri bile önerilebilir.

 1. ÖNCELİK SIRALAMASI

Ertelemede önemszi işerere öncelik verme huyunda vazgeçebilmek için zor ve ertlenen görevleri öne almak ve bunu planlamak yararlı olabilir.

 1. İŞLER ARASINDA GEÇİŞ

Bir işi yaparken sıkılınca başka bir işe geçip daha sonra tekrar geri dönek uzmanlar tarafından öneriliyor.

 1. SIKICI İŞLERİ ÇEKİCİ HALE GETİRME

Kaçındığınız işleri eğlenceli hale getirmek de önerilir. Ama işleri nasıl eğlenceli hale getireceğiniz sadece size bağlı olan bir olaydır.

 1. EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

Bu konuda psikologlardan eğitim ve danışmanlık almak gerekebilir. Buna depresyona yönelik davranışsal tedavilerde eklenmelidir.

İnsanlar genelde erteleme hastalığını farkına vardıklarında bunun dikkat eksikliği ve depresyon ile olan ilgisini anlyamadıklarından çözümü farklı yollarda arayabilirler. Bu noktaya gelmeden önce pomodora tekniği gibi teknikler yardımcı olabilir. 

KAYNAKLAR

 

ANA KAYNAK

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8847795/

 

 

 

erteleme hastalığı,erteleme hastalığından kurtulmak,erteleme hastalığı nedir,erteleme sorunu,motivasyon,psikolog,ertelemek,procrastination,tembellikten kurtulma,verimli çalışma,eğitim,pomodoro,nasıl,plan,ertleme hastalığı video,erteleme hastalığı neden olur,erteleme alışkanlığı,sürekli erteleme hastalığı,erteleme alışkanlığından kurtulmak,ertleme hastalığından kurtulmak video,video erteleme hastalığı,dikkat eksikliği erteleme,depresyon erteleme hastalığı

erteleme hastalığı,erteleme hastalığından kurtulmak,erteleme hastalığı nedir,erteleme sorunu,motivasyon,psikolog,ertelemek,erteleme hastalığı tedx,procrastination,tembellikten kurtulma,verimli çalışma,başarı,eğitim,zaman,pomodoro,nasıl,plan,program,

 

 

kalp doktoru, doktor, hastane, cerrah, ameliyat, kalp sağlığı, kalp damar, kalp damar cerrahisi, baypas, bypas, bypas ameliyatı, açık kalp ameliyatı, damar tıkanıklığı, varis tedavileri, takviyeler, kalp damar,kalp,kalp ameliyatı, ameliyatsız tedaviler, istanbul kalp doktoru,istanbul kalp,haber, 

istanbul damar doktoru, istanbul varis doktoru, prof, bypass,bypas ameliyatı, bypas ameliyatı serdar akgün, kalp haberleri, kalp hastalığı video, varis videoları, varis doktoru video, haber varis, video varis, istanbul kalp doktor video, istanbul kalp ameliyat, baypas,koroner baypas, istanbul baypas, baypas ameliyat, baypas ameliyat doktor, ameliyat baypas, ameliyatsız varis, varis ameliyatsız, estetik varis, küçük kesi ameliyat, minimal invaziv,küçük kesi ile kalp ameliyatı,küçük kesi ameliyat, varis ultrason, ultrason varis, köpük varis, lazer varis, kılcal damar, varis, kılcal damar tedavisi, youtube doktor, instagram doktor, reels doktor, videolar, tıp, hastane doktor, doktor serdar akgün varis, doktor serdar akgün kalp, prof dr serdar akgün, istanbul kalp serdar akgün, ameliyat serdar akgün, birinci doktor, sevilen doktor, kalp ameliyatı serdar akgün, baypas ameliyatı serdar akgün, academic hospital, vital fulya plaza,