ALFA LİPOİK ASİT

Alfa lipoik asit son yıllarda piyasada çok konuşulan takviyelerden birisidir. Promosyon olarak ‘’diabete karşı gizli silah ‘’ gibi sloganlar kullanılmaktadır.

Güçlü antioksidan kapasitesi dikkati çekerken zayıflama, şeker hastalığı ve kronik bazı hastalıklarda takviyesi olarak destek tedavisi kapsamında yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Bakalım ileri sürülen konularda ne gibi veriler bulunur.

Insights on the Use of alpha-Lipoic Acid for Therapeutic Purposes. Salehi B, Berkay Yılmaz Y, Antika G, Boyunegmez Tumer T, et al. F Biomolecules. 2019 Aug 9;9(8):356.

Lipoic acid metabolism and mitochondrial redox regulation.Solmonson A, DeBerardinis RJ. J Biol Chem. 2018 May 18;293(20):7522-7530.

Alfa Lipoik Asit (ALA) vücutta yapılmaktadır.

ALA mitokondride üretilmektedir. Fakat üretim oldukça düşük düzeydedir. 

ALA dışarıdan alınması bu yüzden önemlidir. Dışardan alınmasında kırmızı et ön plandadır. Fakat et yanında; ıspanak, brokoli, brüksel lahanası ve domatesten de rahatça ALA alabilirsiniz. Gıdalardan alınmasını ön plana çıkarmamıza karşın; takviye olarak 1 000 kat daha yüksek alınma olanağı olması dikkat çekicidir. 

Lipoic acid – biological activity and therapeutic potential. Gorąca A, Huk-Kolega H, Piechota A, Kleniewska P, Ciejka E, Skibska B. Pharmacol Rep. 2011;63(4):849-58. 

ALA her hücrede bulunmaktadır. ALA’yı diğer antioksidanlardan kendisini ayıran özellik yağ da çözünen bir madde olmasıdır. Bu özelliği yağdan zengin hücre duvarından geçişini sağlamaktadır. Çok konuşulan C vitamini yağda çözünmeyen bir vitamindir. Buna karşın E vitamini yağda çözünür.

 ALA için antioksidan özellikleri:

  • Kan şekerinin düzenlenmesi,
  • Sinir fonksiyonlarına destek: diabetik nöropati
  • Zayıflama
  • İltihabi reaksiyonun azaltılması,
  • Deride yaşlanma belirtilerini geciktirebileceği,
  • Sinir fonksiyonlarına destek olabileceği düşünülmektedir.
  • LDL kötü kolesterolu az miktarda düşürür.
  • Migren tedavisinde destek olabilir.

 

Bu ana konular içerisinde özellikle şeker hastalığı ve ona bağlı sinir komplikasyonlarını önleme açısından etkili olabileceği yönünde görüşler ortaya çıkmıştır.

The Role of Alpha-lipoic Acid Supplementation in the Prevention of Diabetes Complications: A Comprehensive Review of Clinical Trials. Jeffrey S, Samraj PI, Raj BS. Curr Diabetes Rev. 2021;17(9):e011821190404.

ZAYIFLATIR MI?

ALA zayıflatma konusunda da parlatılmaktadır. Bunun temelinde ne vardır? Beyinde hipotalamusda AMP-activated protein kinase (AMPK) enzimin aktivitesini azalttığı hayvan deneylerinde gösterilmiştir. Bu sayede kan şekeri düşerse bile daha az açlık hissedileceği ileri sürülmüştür. Küçük hayvan deneylerinde fareler ALA takviyesi ile daha fazla kalori yaktıklarının saptanması tartışmaları alevlenmiştir. 

Ortalama 1200 mg takviyenin güvenli olduğu 

Buna karşın takviyesi ile başarılı sonuçlar alınamamıştır. Bu saptamaların çoğunluğu da hayvan deneylerine dayandırılmıştır.

Huerta A.E., Navas-Carretero S., Prieto-Hontoria P.L., Martínez J.A., Moreno-Aliaga M.J. Effects of α-lipoic acid and eicosapentaenoic acid in overweight and obese women during weight loss. Obesity. 2015;23:313–321. 

Li N., Yan W., Hu X., Huang Y., Wang F., Zhang W., Wang Q., Wang X., Sun K. Effects of oral α-lipoic acid administration on body weight in overweight or obese subjects: A crossover randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin. Endocrinol. 2017;86:680–687. 

Hosseinpour-Arjmand S., Amirkhizi F., Ebrahimi-Mameghani M. The effect of alpha-lipoic acid on inflammatory markers and body composition in obese patients with non-alcoholic fatty liver disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J. Clin. Pharm. Ther. 2019;44:258–267.

Role of hypothalamic adenosine 5′-monophosphate-activated protein kinase in the impaired counterregulatory response induced by repetitive neuroglucopenia. Alquier T, Kawashima J, Tsuji Y, Kahn BB. Endocrinology. 2007 Mar;148(3):1367-75. doi:

Metabolic Aspects of Adenosine Functions in the Brain. Garcia-Gil M, Camici M, Allegrini S, Pesi R, Tozzi MG. Front Pharmacol. 2021 May 14;12:672182.

 

ŞEKER HASTALIĞI

Çoğunluğu hayvan deneylerine dayandırılan bazı yayınlarda kan şekeri %64 düşürdüğü ve insülin direncinde önemli düzelmeler yaptığı bildirilmiştir. Şeker üzerindeki etkisi daha çok kas dokusu üzerinden oluştuğu iddia edilmiştir. 

ALA için slında en dikkat çeken özellik de budur. Hem açlık kan şekeri düzenlenmesi hem de CRP düzeylerinin (düşürülmesi) ve lipid profiline olan katkıları daha çok vurgulanmaktadır. 

 

Safety and Efficacy of Alpha Lipoic Acid During 4 Years of Observation: A Retrospective, Clinical Trial in Healthy Subjects in Primary Prevention. Giuseppe Derosa, Angela D’Angelo, Paola Preti, Pamela Maffioli. Drug Des Devel Ther. 2020 Dec 3;14:5367-5374. 

 

The effects of alpha-lipoic acid supplementation on glucose control and lipid profiles among patients with metabolic diseases: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Maryam Akbari, Vahidreza Ostadmohammadi , Kamran B Lankarani , et al. Metabolism. 2018 Oct;87:56-69. 

 

 

Şekerin sinirler üzerinde oluşturduğu komplikasyonlar (nöropati) üzerinde katkısı olabileceği konusunda yaygın görüşler vardır. Diabetik nöropati ve/veya rahatsız bacak sendromunda bile kullanılabileceği yönünde bazı görüşlerde bulunmaktadır.

 

Expert Opin Pharmacother 2014 Dec;15(18):2721-31. Efficacy of α-lipoic acid in diabetic neuropathy. Nikolaos Papanas, Dan Ziegler. Expert Opin Pharmacother 2014 Dec;15(18):2721-31.

ALA DİĞER ETKİLERİ

MİGREN

 

ALA için en ilginç etki migren konusunda geldi. 2022 yılında yayınlanan bir çalışmada migren tedavisi olarak kullanılabileceği olmuştur. Unutulmamalıdır ki; bu var olan ilaçlara ek olarak önerilmektedir.

The beneficial effect of Alpha-lipoic acid supplementation as a potential adjunct treatment in episodic migraines Mahnaz Rezaei Kelishadi , Amirmansour Alavi Naeini , Fariborz Khorvash , Gholamreza Askari , Zahra Heidari. Sci Rep. 2022 Jan 7;12(1):271. 

CİLTTE YAŞLANMA KARŞITI

ALA ciltte kırışıkları önleme konusunda sınırlı başarı göstermiştir.

The clinical efficacy of cosmeceutical application of liquid crystalline nanostructured dispersions of alpha lipoic acid as anti-wrinkle Saly Sherif, Ehab R Bendas, Sabry Badawy. Eur J Pharm Biopharm. 2014 Feb;86(2):251-9. 

HAFIZA

Hafızaya ve Alzheimer’ı önleme konularında önemli bir katkısı yoktur.

KOLESTEROL

Şeker metabolizması ve kolesterol üzerinde olumlu etkileri bildirilmiştir. Daha çok LDL üzerinde düzelme sağlanmışsa da HDL yükseltme konusunda bir etkisi yoktur.

The effects of alpha-lipoic acid supplementation on glucose control and lipid profiles among patients with metabolic diseases: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.  Maryam Akbari, Vahidreza Ostadmohammadi, , Kamran B Lankarani, Reza Tabrizi, et al.  Metabolism . 2018 Oct;87:56-69

tıp videoları,doktor,doktor anlatımı,sağlık,haber,kadın,kalp,sağlık haber,hastane doktor,serdar,damar,ala alfa lipoik asit,ala,alfa lipoik asit,alfa lipoik asit nedir,alfa lipoik asit ekileri,şeker ilaçları,şekerintedavisi,şekerin geri döndürülmesi,şeker hastalığı tamamen geçer mi,şeker hastalığı ilaçları,şeker hastalığı tedavileri,şeker hastalığı takviye,şeker hastalığı suplement,şeker supplement,şeker suplement,şeke şeke babaolesterol,kolesterol şeker,dr