KOLESTEROL AŞISI

Kolesterolünüzü düşürmek için hap yerine iğne ister misiniz? Hemen hayır diyebilirsiniz.  Ama size haftada ya da yılda bir kez iğne olsak yeter dersem fikrinizi değiştirir misiniz? Kolesterolünüz varsa ve kalp damar tıkanıklığı saptanmışsa şunu unutmayınız; . Kolesterolünüzü %1 düşürmeniz riskinizi %1 düşürmek anlamına gelir.

Bilinen kolesterol ilaçları statinlerdir. Statinler kolesterol üretimindeki bir enzimi engelleyerek kolesterol ve kötü kolesterolü düşürürler. 

Aşağıdaki listeden bilinen ilaçları seçebilirsiniz. 

KOLESTEROL İLAÇLARI, STATİNLER

 • Zocor, zovatin, lipovas:  etken madde Simvastatin
 • Crestor: Rsouvastatin
 • Lipitor, ator, tarden, kolestor: atorvastatin.
 • Lescol: etken madde fluvastatin.
 • Pravachol: pravastatin
 • Lovakor: lovastatin.

 

Bir de aynı enzim üzerinde etkili olan EZETIMIB  etken maddesi içeren  EZETROL ülkemizde  satılmaktadır. 

 

Önüne gelene kolesterol ilacı vermenin savunulacak tarafı yoktur. Buna karşın eğer balo-stentiniz varsa veya baypas olmuşsanız kolesterol ilacı için değerlendirilmesi gerekebilir. İlaç firmalarının promosyonları bir yana uzun süreli kolesterol ilacı kullanmaktansa diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kolesterolünüzü kontrol etmeye çalışınız. Bitkisel beslenmeyi ve egzersizi unutmayınız. Sonrası kişisel risk durumuna göre değerlendirmenize kalır.

Kolesterol ilacının karaciğer enzimlerini yükselttiğini ve ciddi kas ağrıları yaptığımı biliyorsunuz. Söz konusu olan pazar büyük olunca yemek daha etkili ve yan etkileri düşük ilaç aramaları da yoğunlaştı. 

 

Kolesterol içinde kötü kolesterol önemli bir yere sahiptir. Hedef de LDL’yi mümkün olduğu kadar düşürmektir. 

 

Kötü kolesterolü (LDL) karaciğerde özel reseptörlere (bağlantı maddeleri) bağlandıklarında hücre içine alınıp parçalanırlar. Bu normalde vücudumuzun yaptığı bir işlevidir. Bu parçalanmanın olması için PCSK9 maddesine gerek vardır. 

 

2000’li yılların başında bir hastada kolesterolün çok yüksek olduğu araştırılırken ilginç bir detay bulundu. Bir maddenin genetik bozukluk sonucunda arttığı bulundu.  Bu madde PCSK9 proteiniydi. LDL o kadar çok yükseliyordu ki karaciğer LDL öğütemiyordu.

Bunun ardından bu protein ilgi çekmeye başladı başka bir hastada ise tam tersi bir durum görüldü. LDL çok düşüktü. Hemen bu protein araştırıldı ve yok denecek kadar az olduğu görüldü. PCSK9 proteini de yok denecek kadar azdı.

PCSK9 olmaz ise LDL’nin bağlandığı noktalar (reseptörler) artıyor ve karaciğer hücresi içine alınarak temizleniyordu. Bu da dolaşımdaki LDL  miktarında ciddi düşürüyordu. 

Yani bu protein PCSK9 artarsa LDL artıyor azalırsa LDL azalıyordu.

LDL kolesterol düzeylerinin 20 mg/dl altına indiğinde de damar tıkanıklığına rastlanmıyordu.

Bunun üzerine bu proteinin azaltılması yönünde araştırmalara başlanıldı. 

PCSK9 bağlantı noktaları  engellenirse LDL düşürülebilirmi. Bağlantı noktalarının engellenmesi için akla gelen şey bu maddelere karşı antikor yapılmasıyıd. Antikorlar PSCSK9 çalışmasını engelleyecek ve sonuçta da LDL parçalanacaktı. Nitekim antikorlar yapıldı. İlaçlar onayda çıktı.

Hemen arkasından biliyorsunuz  Antikor (serum) denilince akla aşı da gelir. Bir de çift sarmallı bir RNA molekülü yapıldı. Bu da PCSK9’un sentezini engelliyordu. Böylece bu madde sentezlenmediğinden yine LDL hızla parçalanıyordu.

Şimdi kafanızda ne Antikor mu? RNA mı? Aşı ha? diye düşünceler uçuşuyor. Haklısınız bende de benzer düşünce ve sorular var.  Hemen cevap vereyim bu ilaçların Biontech ile bir ilgisi yok.

Yeni ilaçlar: 

ANTİKORLAR: Amerika’da onaylanmış.

Praulent (Alirocumab) 

Repatha (Evolocumab)

RNA AŞISI: Avrupa’da onaylanmış fakat Amerika’da onaylanmıştır. 

Leqvio  (İnclisiran), 

 

Tabi antikor ve RNA aşısı ağızdan almak pek mümkün değil bu yüzden iğne olarak alınması gerekiyor. İğneler ise haftalık ya da aylık olarak yapılabiliyor. Cazip tarafı da haftalık ya da yıllık kullanımıdır. 

Bir diğer önemli konuda maliyet 10.000 dolardan başlayan ilaç fiyatı 2000 dolara doğru inmeye başladı.  İngiliz Sağlık Sistemi İnclisaran adlı ilacı vatandaşlarına sunacağını bildirdi. Tabi yüklü bir indirim yapmışlardır. 

PCSK9 grubu kullanılan statin ilaçlarına ek olarak ya da tek başına önerilmektedir. Ailesel kolesterol yüksekliği ve/veya statinlere cevap alınamadığı durumlarda devreye girmektedirler. Bu ilaçların başarılarının oldukça yüksek olduğu hem risk hemde kalp krizi ve felç açısından yararlı olduğu yönünde büyük çalışmalar yapıldı.  statin ile birlikte veya tek başına %75 gibi bir başarı sağladığı iddia edilmektedir.

Peki bu ilaçların yan etkisi var mı?

 • İğne olduklarında enjeksiyon yerinde kızarıklık ve ağrı görülmüş % 2,1-4.0
 • Statinlere benzer şekilde düşük oranda kas ağrısı ve karaciğer enzimlerinde yükselme görülmüş.
 • Farklı yan etkilerinde görülmüş.
 • Bronşit ve faranjit %1,6-5,3
 • Yeni şeker hastalığı %8,1 – 11,6 RNA aşısında en yüksek.
 • Kafa karışıklığı (bilişsel bozukluk) %1-1,5 oranında görülmüş.

Sonuçta işin içine bağışıklık sistemi girdiğinden bu yeni ilaçlara düşünce olarak uzak durmaktayım. Fiyatları içinse SGK tarafından pek makbul karşılanmadığını düşünüyorum.

Ailesel genetik kolesterol  bozukluklarda tek çare olarak kullanılabilir. 

 

KAYNAKLAR 

There’s a new drug called Nexletol, and it’s used for people with the highest risk. That’s people with genetic or familial high cholesterol or those who have heart disease and further need to lower their cholesterol. It’s called bempedoic acid. It works to lower the cholesterol your liver makes.

 

kolesterol testi,program,dokter,ldl kolesterol,kötü kolesterol,yüksek kolesterol,kolesterol nasıl düşürülür, 

kolesterol ilaç,

damar tıkanıklığı kolesterol ilaç,

kolesterol sağlık, damar tıkanıklığı kolesterol, ilaç kolesterol, 

kolesterol nasıl düşürülür,kolesterol nasıl düşer,

koronavirüs,aşı,covid-19,corona,biontech,korona virüs,gündem

kolesterol aşısı

 

kolesterol,aşı kolesterol,kolesterol iğnesi,kolesterol aşısı,kolesterolve aşı,kolesterol ilaç iğne,kolesterole iyi gelen gıdalar,kolesterol için kesin çözüm,RNA aşısı,kolesterole ne iyi gelir,sağlık,doktor anlatımı,aşı,kolesterol video,haber,tıp videoları,doktor,kolesterol haber,hastane doktor,rna aşı,kadın,kalp,kolesterol nasıl düşürülür,damar,komplo aşı rna,ilaç kolesterol aşı,ilaç kolesterol,kolesterol ilaçları,kolesterol aşı doktor,tıp,mrna aşısı