SPIRULINA

ALG

Dünyanın en eski canlılardan biri olan yosundur. Tarihi Azteklere uzanır.  Spirulina NASA’nın astronotların kullanımı için uzayda yetiştirilebileceği önerisinden sonra popüler hale gelmiştir. Veganlar için omega-3 kaynağı aranırken akla gelen ilk bitkisel üründe spirulina olmuştur. Aslında spirulina ününü veganlara borçludur.

En zengin besin kaynaklarından birisi olarak kabul edilir. (1)

Okyonuslarda, Yunanistan, Japonya, Hindistan, ABD ve İspanya’nın iklimi bu algin üretilmesi için idealdir.

Spirulina; 

 1. Çok güçlü antioksidan ve iltihap karşıtı özellikleri olan maddeleri (fenol bileşikleri flavanoidler, vitamin e, karetonoidler)   bunların içinde en önemlisi fikosiyanindir.
 2. ALA doymamış omega-2 yağ asitleri için güçlü bir bitkisel kaynaktır. Veganlar için keten yağı, kuruyemişler ile birlikte önerilir.
 3. Kolesterol üzerinde düşürücü
 4. Kan şekeri düzenlenmesinde,
 5. Tansiyon için araştırmalarda kullanılmıştır. 
 6. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 7. Güçlü probiyotik özellikleri vardır.

Spirulina bağlantılı karaciğer yağlanması , metabolik sendrom ve tip 2 şeker hastalığı gelişiminde destek olarak kullanılmasının yararlı olabielceği  iddia edilmektedir.Bu özellikleri ile sadece besin ve takviye olarak değil gıda endüstrisinde de katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

 • Besleyici özellikleri için kansızlık ve beslenme yetersizliği olan kişilerde kullanılır. Dünya Gıda  Progamı tarafından dağıtılan gıdalarda da spirulina bulunmaktadır.

 

Araştırmalarda spirulina genelde takviye tablet şeklinde kullanılmıştır. Genelde hayvan deneyleri çalışmalarında kullanılmıştır. Ben genel özelliklerinden bahsettikten sonra size daha çok insanda hangi konularda geniş ve bilimsel olarak uygun kabul edilen etkilerinden önemli olanını getirdim.

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ 

2016 yılında 7 kontrollü çalışmadan çıkartılan bir metanalizde toplam kolesterolde 46 mg, kötü kolesterol LDL’de 41 mg, Trigliserid içinse 44 mg gibi ciddi düşüşler sağladığı rapor edilmiştir. İyi huylu kolesterolde ise 6 mg gibi küçük bir yükselme gözlenmiştir. Düşüşler gerçekten çok dikkat çekicidir. 

Bu yüzden diyet ve takviye ile kolesterolü düşürmke isteyenler ya da ilaç doznu azaltmak isteyenler için Spirulina iyi bir seçenek olabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKLAR

 1. Beyond Fish Oil Supplementation: The Effects of Alternative Plant Sources of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids upon Lipid Indexes and Cardiometabolic Biomarkers-An Overview.vSantos HO, Price JC, Bueno AA.vNutrients. 2020 Oct 16;12(10):3159. 
 2. Are There Any Beneficial Effects of Spirulina Supplementation for Metabolic Syndrome Components in Postmenopausal Women? Bobescu E, Bălan A, Moga MA, Teodorescu A, Mitrică M, Dima L.vMar Drugs. 2020 Dec 17;18(12):651.
 3. Antioxidant, Immunomodulating, and Microbial-Modulating Activities of the Sustainable and Ecofriendly Spirulina. Finamore A, Palmery M, Bensehaila S, Peluso I. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:3247528
 4. Serban M.-C., Sahebkar A., Dragan S., et al. A systematic review and meta-analysis of the impact of Spirulina supplementation on plasma lipid concentrations. Clinical Nutrition. 2016;35(4):842–851. doi: 10.1016/j.clnu.2015.09.007.
 5. Effect of Spirulina Supplementation on Systolic and Diastolic Blood Pressure: Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Machowiec P, Ręka G, Maksymowicz M, Piecewicz-Szczęsna H, Smoleń A. Nutrients. 2021 Aug 31;13(9):3054
 6. Double-blind randomised controlled trial of the independent and synergistic effect of Spirulina maxima with exercise (ISESE) on general fitness, lipid profile and redox status in overweight and obese subjects: study protocol.vHernández-Lepe MA, López-Díaz JA, Rosa LA, Hernández-Torres RP, Wall-Medrano A, Juarez-Oropeza MA, Pedraza-Chaverri J, Urquidez-Romero R, Ramos-Jiménez A.vBMJ Open. 2017 Jun 23;7(6):e013744.
 7. The effects of Spirulina supplementation on metabolic syndrome components, its liver manifestation and related inflammatory markers: A systematic review. Yousefi R, Saidpour A, Mottaghi A.vComplement Ther Med. 2019 Feb;42:137-144.

 

spirulina nedir?,spirulina nedir? faydaları nelerdir?,spirulina,protein,spirulina nedir faydaları,ibrahim gökçek,spirulinanın faydaları nedir?,sağlıklı beslenme,halsizliğe ne iyi gelir?,yorgunluğa ne iyi gelir?,spirulina nasıl kullanılır,spirulina faydaları nelerdir,yorgunluğa ne i̇yi gelir,multivitamin,spirulina tablet,spirulina kapsül,spirulina tozu,spirulina üretimi,spirulina faydası,spirulina faydaları,spirulina çayı,doğal tedavi,yorgunluğa ne i̇yi gelir?,halsizliğe ne i̇yi gelir?,yosun,b12,mineral,algee,besin,demir,network marketing,spirulina üretimi nasıl yapılır,yosun demir eksikligine,spirulina yosun yetiştiriciliği,spirulina bitkisinin faydaları,spirulina besin değeri,spirulina vitamin değeri,spirulina yosunu nasıl üretilir,spirulina nasıl yetiştirilir,spirulina demir eksikliği,spirulina boy uzatır mı,spirulina hakkında bilgi,nasa nın kullandığı,ahmet rıfat albuz,spirulina ile zayıflayanlar,spirulina cilt lekeleri,ne işe yarar,bilhan aktar yosun,bilhan aktar spirulina,spirulina ve nad faydaları nelerdir,spirulina ve nad faydaları,spirulina ne işe yarar,spirulinanın faydaları nedir,enerji düşüklüğüne ne i̇yi gelir,halsizliğe ne i̇yi gelir,yorgunluğa bitkisel çözüm,unutkanlığa bitkisel çözüm,vitamin eksikliğine doğal tedavi,halsizliğe doğal tedavi,saç dökülmesine doğal tedavi,demir eksikliğine bitkisel çözüm,doktor,faydaları,nedir,destek,gıda,vizyonalgee,sağlık,naturel,spirulina yetiştiriciliği,spirulina algae,spirulina yosun,nasa besin,spirulina doktor,spirulina corona,spirulina akvaryum,spirulina kullanımı,spirulina maskesi,spirulinanın faydaları,spirulina markaları,geleneksel tıp,spirulina demir,bir demir,spirulina hapı,yosun bitkisi,alternatif tıp,b vitamini,nad plus,spirulina forte,bitkisel tedavi,kansızlık hastalığı,spirulina’nın faydaları nedir?