HİBİSKUS

Hibiscus Sabdariffaun, ülkemizde hatmi çiçeği,(amber çiçeği veya gülhatmi) olarak bilinmektedir. Kökeninin Afrika’dan olduğu düşünülmektedir. 

 

Bitki çayı olarak tüketilen ve canlı kırmızı, kurutulduğunda sertleşen kabuklarıyla dikkat çeken hibiskUs türü, H. Sabdariffa’dır.

Hibiskus içindeki bulunan maddeler ki bunların içinde polifenoller gelir. Bunların aracılığı ile sağlığa katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bunlar genel olArak deneysel çalışmalara dayandırılan bilgilerdir. 

Antioksidanlardan zengindir: Kronik hastalıklarda faydalı olabilir. Kanser ve bakterilere karşı özellikleri de deneysel çalışmalara dayandırılır. Karaciğer yağlanmasında yararlı olabileceği söylenmektedir. 

Yine anımsatma mızı yapalım. Yararlı dozlara ulaşabilmek için ekstreleri araştırmalarda kullanılmıştır.

Bu noktadan isterseniz Hibiskus için asıl dikkat çekici iki etkiye değinmek istiyorum.

  1. Zayıflama ve yağ metabolizması üzerine olan etkileri. 

Küçük insan çalışmalarında 12 haftalık ekstre kullananlarda vücut ağırlığı, göbek çevresinde azalma görülmüştür. İşin temeline baktığımızda ekstrenin aslında vücudumuzda ‘’insülin’’üzerinde çalışan bir mekanizmaya  (MAPK) etkili olduğu görülmüştür. Bu mekanizma ile anti adipojenik yani yağ dokusu oluşumunu engellediği düşünülmektedir. Teorik olarak bu konu insan fizyolojisine uyumludur. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere Kolesterol metabolizması üzerinde de etkili olduğu düşünülmesİne karşın insan çalışmalarında kolesterol ve trigliserid üzerinde pek etkili olmadığı görülmüştür.

  1. Tansiyon üzerine etkileri

Hibiskus ekstresinin üzerinde teori ile örtüşen tansiyon düşürücü bir etkisi olduğu görülmüştür. Yüksek ya da sınırda olan insanlarda yapılan çalışmalarda hem büyük hem de küçük tansiyonu bir puan düşürdükleri görülmüştür. Bu etkisinin de kalp damar sisteminde aynen egzersiz dekine benzer etki yaptığı görülmüştür. 

İnsanlarda yapılan çalışmalarda kaptopril ve Lisinoprile benzer etkilerde saptanmıştır. Bu etkilerin polifenol grubu içerisindeki quercetinin yıkım ürünlerinin DHPA ve 3HPPA maddelerinin damarları genişletici etkisine bağlanmıştır. 

Sonuç olarak ekstre kullanmanızda eğer çay ve bitki çaylarını seviyorsanız. hibiskus çayını unutmayınız. Benim ilk tercihim olan yeşil çaya ise gelecek yazımızda değineceğiz.

 

KAYNAKLAR

Ojulari OV, Lee SG, Nam JO. Beneficial Effects of Natural Bioactive Compounds from Hibiscus sabdariffa L. on Obesity.Molecules. 2019 Jan 8;24(1):210.

Marhuenda J, Pérez-Piñero S, Arcusa R, Victoria-Montesinos D, Cánovas F, Sánchez-Macarro M, García-Muñoz AM, Querol-Calderón M, López-Román FJ. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial to Determine the Effectiveness of a Polyphenolic Extract (Hibiscus sabdariffa and Lippia citriodora) for Reducing Blood Pressure in Prehypertensive and Type 1 Hypertensive Subjects. Molecules. 2021 Mar 22;26(6):1783.

Herrera-Arellano A., Miranda-Sánchez J., Avila-Castro P., Herrera-Alvarez S., Jiménez-Ferrer J.E., Zamilpa A., Román-Ramos R., Ponce-Monster H., Tortoriello J. Clinical effects produced by a standardized herbal medicinal product of Hibiscus sabdariffa on patients with hypertension. A randomized, double-blind, lisinopril-controlled clinical trial. 

Pla. Herrera-Arellano A., Flores-Romero S., Chávez-Soto M.A., Tortoriello J. Effectiveness and tolerability of a standardized extract from Hibiscus sabdariffa in patients with mild to moderate hypertension: A controlled and randomized clinical trial. Phytomedicine. 2004;11:375–382.nta Med. 2007;73:6–12.

hibuskus nedir,Hibiscus nedir,Hibiskus bitkisi ne işe yarar,hibiskus sağlık,doktor,hibiscus ne zaman içilir,sağlık hibuskus,hastane doktor,hibiskus çayı,Hibiscus ne çayı,yağ yakma hibuskus,hibuskus sağlık,hibiskus faydaları,tansiyon hibuskus,hibuskus,tansiyon bitkisel çaylar,hibuscus,sağlık,yağ yakma,doktor anlatımı,tıp videoları,tansiyon video,show,hibiscus,hibiscus ne çayı,tansiyon bitksel,tansiyon için,tansiyona ne iyi gelir,hibuskus tansiyon