KEFİR

Kefir ile ilgili çok sayıda yazı okumuş ve video izlemiş olabilirsiniz.

Bu yazı da aslında pek bahsedilmeyen içindeki ilginizi çekecek maddeler üstelik kullandığımız ilaçlara benzer maddeleri size sunmak isterim. Bu maddeler ve ilaçlar size tanıdık gelecek. Hele tansiyon ilacı kullanıyorsanız dikkatli olmanızı öneririm.

Sizin için güzel notlar var.

Kullandığım iki ana kaynak yeni yayınlanmış iki derlemedir. 

Nor Farahin Azizi, Muganti Rajah Kumar,Swee Keong Yeap, Janna Ong Abdullah, Melati Khalid, Abdul Rahman Omar, Mohd. Azuraidi Osman, Sharifah Alawieyah Syed Mortadza,Noorjahan Banu Alitheen. Kefir and Its Biological Activities. Foods. 2021 Jun; 10(6): 1210.

The Many Faces of Kefir Fermented Dairy Products: Quality Characteristics, Flavour Chemistry, Nutritional Value, Health Benefits, and Safety. Farag MA, Jomaa SA, El-Wahed AA, El-Seedi AHR. Nutrients. 2020 Jan 28;12(2):346.

 

Bu derlemenin içinden diğer araştırmalara da uzandım. Yeri geldiğinde çok kalabalık etmemek için küçük puntolar ile onları da arada size aktaracağım. Meraklılara duyrlur.

Tüm fermente gıdalar sağlığa yararldır.

Bu gıdaların başında da kefir gelmektedir.

 

**İlk not inek sütünden yapılan evde yaptığınız kefir daha yararlı. Endüstriyel ve süt ürünleri dışındaki maddelerden üretilenler sınıfta kalmış. bu da zaten beklenen bir noktadır.

**İkinci not ise süt ile yapılanlar laktoz hassasiyeti önemli bir sorundur. Bunu da anımsatmak da fayda vardır. Sadece tek bir çalışamda kefire böğürtlen katılarak laktoz toleransının azaltıldığı idda edilmiştir. 2003 yılından kalan küçük bir çalışmadır. Bundan başka yayın da yoktur. O yüzden laktoz toleransını lsitemizden çılkartamıyoruz.

 

Süt ürünlerinden yapılmayan kefir şekerli su ile karıştırılarak yapılır. İçine de değişik meyve aromaları katılarak özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi için pazarlanmaktadır. Tadı hoşuma gitse de kafamda bazı soru işaretleri oluşmaktadır.

Kefir bizim topraklarımızın ürünü olarak kabul edilir. Balkanlar ve Kafkaslardan köken alan bu probiyotik ürünün içindeki gizemlere beraber bakalım. Oldukça ayrıntılı bir rapor hazırladım size isterseniz önce ana noktalara bakalım sonra detayları da değerlendirelim.

 

Hangi hastalıklarda kefir etkilidir?

KEFİR VE BAĞIŞIKLIK

Kefirin tüketilmesinin Covid enfeksiyonlarında korkutan sitokin fırtınası için etkileri de araştırılmıştır. 

Kefir: A protective dietary supplementation against viral infection. Hamida RS, Shami A, Ali MA, Almohawes ZN, Mohammed AE, Bin-Meferij MM. Biomed Pharmacother. 2021 Jan;133:110974

 

Kefirin virüslere karşı bağışıklık sistemimizi destekleyeceği düşünülmektedir.

 

KEFİR VE BAĞIRSAKLAR

Kefir bir probiyotiktir. Bağırsak florasını düzenler. Ayrıca bağırsaklardan salınan özel bir antikor olan s-IgA ile bağışıklık üzerinde de etkilidir.

The effect of kefir consumption on human immune system: a cytokine study. Adiloğlu AK, Gönülateş N, Işler M, Senol A. Mikrobiyol Bul. 2013 Apr;47(2):273-81

 

TANSİYON 

  • Önce benim çok dikkatimi çeken bir konu ile başlayalım.

Çoğunluk tansiyon yükselince verilen KAPRİL ilacını verir. bu ilaç ACE diye adlandırılan ve tansiyonumuz yükselten enzimin etkisini engelleyen ilaç grubundadır.

İşte bizim kullandığımız kapril ilacının etken maddelerin kefir içinde bulunduğu deneysel çalışmalarda gösterilmiştir.

 

  • Hep bağırsaklar ikinci beyin ve bağırsak beyin aksı gibi terimler size tanıdık gelebilir. İşte bu bağlantı üzerinde de olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Hemen bir parantez açalım ‘’düşünülmektedir’’ veya ‘’iddia edilmektedir’’ diye lafları sık kullanıyorum. Bazıları ne demek bu laflar kesin konuş gibi bazı yorumlarda bulunuyorlar. Bu konuşma tarzı bilimsel bir konuşma ya da yazı tarzıdır. bilimde kesin bir bilgi olmadığından ve her türlü veriye şüphe ile yaklaşıldığında. Araştırmaların sonuçları bu şekilde aktarılır. Kefi konusunda olduğu gibi deneysel dediğimizde yani laboratuvarda veya farelerde yapılan çalışmalardan bahsedince ve de insan çalışmalarının çok az (ve küçük gruplarda) olduğu için bu tür cümleler kurmak zorunda kalınıyor. Bu konuya bu açıdan yaklaşmanızı rica ederim.


  • Ayrıca damar duvarını döşeyen adını duyduğunuz endotel hücrelerindeki oksidatif stresinde azaldığı gösterilmiştir. İki farklı özelliğin bence kefir için en önemli noktalardan biri olduğunu düşünüyorum. Kalp damar hastaları için yararlı ve tedaviye destek için uygun görünmektedir.

 

Mechanisms of Action of Kefir in Chronic Cardiovascular and Metabolic Diseases. Pimenta FS, Luaces-Regueira M, Ton AM, Campagnaro BP, Campos-Toimil M, Pereira TM, Vasquez EC. Cell Physiol Biochem. 2018;48(5):1901-1914.

 

  • Hipertansif farelerde kalp fonksiyonlarında iyileşme gözlenmiştir.

 

Long-term treatment with kefir probiotics ameliorates cardiac function in spontaneously hypertensive rats. Silva-Cutini MA, Almeida SA, Nascimento AM, Abreu GR, Bissoli NS, Lenz D, Endringer DC, Brasil GA, Lima EM, Biancardi VC, Andrade TU. J Nutr Biochem. 2019 Apr;66:79-85.

 

Kefir için ülkemizde yapılan çalışmalarda var. Kaynaklara meraklı olanlara bunlarıda sunacağım.

 

KANSER

Tümörleri büyüten faktör (TGF) etkisini azaltarak laboratuar ortamında tümör gelişimin etkilemektedir.

 

Maalouf K., Baydoun E., Rizk S. Kefir induces cell-cycle arrest and apoptosis in HTLV-l-negative malignant T-lymphocytes. Cancer Manag. Res. 2011;3:39–47.

 

 

Kefir hücre intiharını tetiklemektedir. Bundan dolayı kanserleri hücrelerden organizmalar kurtulmaya çalışırlar.

 

Jalali F., Sharifi M., Salehi R. Kefir induces apoptosis and inhibits cell proliferation in human acute erythroleukemia. Med. Oncol. 2016;33:1–9. 

 

 

ŞEKER HASTALIĞI

 

Kefir eksopolisakkarid türü şeker içermektedir. Bu maddeler üzerinden insülinin hücre etkisi üzerine kandaki şekeri alımını arttıran etki yapmaktadır. 

Araştırmalarda şeker tedavisi alanlarda kan şekerinin daha kolay düzenlendiği gösterilmiştir. 

 

Teruya K., Yamashita M., Tominaga R., Nagira T., Shim S.Y., Katakura Y., Tokumaru S., Tokumaru K., Barnes D., Shirahata S. Fermented milk, Kefram-Kefir enhances glucose uptake into insulin-responsive muscle cells. Cytotechnology. 2002;40:107–116. 

7Maeda H., Zhu X., Omura K., Suzuki S., Kitamura S. Effects of an exopolysaccharide (kefiran) on lipids, blood pressure, blood glucose, and constipation. BioFactors. 2004;22:197–200.

 

ANTİMİKROBİYAL

Kefir mikroplara karşı etkilidir.  Kefir bakterileri öldüren çok sayıda madde içerir. Bu maddeler başta gram pozitif bakteriler (Stafilokok Aureus)  ve besin zehirlenmesinde etken olan E.Coli ve Salmonella bakterileri üzerinde önleyici etkileri vardır. Tibet kefirinde bu etkileri gösterilmiştir.

Miao J., Guo H., Ou Y., Liu G., Fang X., Liao Z., Ke C., Chen Y., Zhao L., Cao Y. Purification and characterization of bacteriocin F1, a novel bacteriocin produced by Lactobacillus paracasei subsp. tolerans FX-6 from Tibetan kefir, a traditional fermented milk from Tibet, China. Food Control. 2014;42:48–53.

 

İLTİHAP KARŞITI

Kefirin içinde bulunan bakteriler iltihap karşıtı destek maddelerini artırırken bize zarar verenleri ise azaltmaktadır.

Rosa D.D., Grześkowiak L.M., Ferreira C.L.L.F., Fonseca A.C.M., Reis S.A., Dias M.M., Siqueira N.P., Silva L.L., Neves C.A., Oliveira L.L., et al. Kefir reduces insulin resistance and inflammatory cytokine expression in an animal model of metabolic syndrome. Food Funct. 2016;7:3390–3401

 

KOLESTEROL

Kolesterol düzeylerinde %25-80 oranlarında farelerde düşüş sağlamıştır. Bu kefirler de Endonezya’da üretilmiştir.

 

Yusuf D., Nuraida L., Dewanti-Hariyadi R., Hunaefi D. In Vitro Characterization of Lactic Acid Bacteria from Indonesian Kefir Grains as Probiotics with Cholesterol-Lowering Effect. J. Microbiol. Biotechnol. 2020;30:726–732. 

 

KEFİR ANTİOKSİDAN

Kefirin antioksidan etkileri bulunmaktadır.

Chen Z., Shi J., Yang X., Nan B., Liu Y., Wang Z. Chemical and physical characteristics and antioxidant activities of the exopolysaccharide produced by Tibetan kefir grains during milk fermentation. Int. Dairy J. 2015;43:15–21.

 

İlginç olan bir noktada doğal kerifi elma suyuna eklediğinizde antioksidan etkisi artmaktadır.

Optimization of processing conditions to improve antioxidant activities of apple juice and whey based novel beverage fermented by kefir grains.Sabokbar N, Khodaiyan F, Moosavi-Nasab MJ Food Sci Technol. 2015 Jun; 52(6):3422-32.

 

 

KEFİR İNSAN ÇALIŞMALARI

Az sayıda insan çalışması küçük gruplarda yapışmıştır.

METABOLİK SENDROM

Türkiye’de yapılan bir çalışmada Metabolik Sendromlu hastalarda olumlu etkileri gözlenmiştir.

Effects of Regular Kefir Consumption on Gut Microbiota in Patients with Metabolic Syndrome: A Parallel-Group, Randomized, Controlled Study. Bellikci-Koyu E, Sarer-Yurekli BP, Akyon Y, Aydin-Kose F, Karagozlu C, Ozgen AG, Brinkmann A, Nitsche A, Ergunay K, Yilmaz E, Buyuktuncer Z Nutrients. 2019 Sep 4; 11(9):

 

KEFİR VE KEMİK ERİMESİ

Kefir kalsiyumdan zengindir. Tayvan’da kemik erimesi olan kadınlarda kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca kalsiyum takviyesi yapılmıştır. Kemik erimesinde düzelme gözlenmiştir.

Min-Yu Tu, Hsiao-Ling Chen , Yu-Tang Tung, Chao-Chih Kao, Fu-Chang Hu, Chuan-Mu Chen. Short-Term Effects of Kefir-Fermented Milk Consumption on Bone Mineral Density and Bone Metabolism in a Randomized Clinical Trial of Osteoporotic Patients. PLoS One  2015 Dec 10;10(12):e0144231. 

 

KEFİRİN İÇİNDE NE VAR?

*Ülker ürünleri için hazırlanmıştır. İçinde hangi madde ne kadar var? Günlük tüketmemiz gerekenin yüzde kaçını sağlıyor?

200 ml 1 su bardağı kefir içerikiği;

 

Enerji 132 kcal %7
Karbonhidrat 8 g %3
Yağ 7 g %11
Protein 7 g %12
Kalsiyum 240 mg %24
Fosfor 180 mg %26
Magnezyum 26 mg %7
A vitamini 106 mcg %11
B2 vitamini 0,3 mg %24
B12 vitamini 2 mcg %67
Folik asit 10 mcg %3

 

 

Bu tabloda dikkat çeken şey bir bardak kefir ile günlük B12 vitamini ihtiyacınızın %67’sini karşılayabilirsiniz. Fosfor ve kalsiyum içeriğine de dikkatiniz çekerim.

 

Kefirin içinde düşük oranda alkol olduğundan tüketimi için bizde biraz tereddüt olduğunu biliyorum. Ama bu konuda kişilerin özgür iradelerine göre hareket etmeleri daha uygun olur.

 

Güçlü doygunluk sağladığından fazla yemek yemeniz engeller.

Şeker ve protein ile birlikte laktik asit üreten bakteriler, maya ve asetik asit üreten bakterilerin beraber yaşadıkları bir ortam vardır.

 

Kefirde en fazla bulunan maya ve bakterilerin listesi aşağıda ulaşabilirsiniz. 

Baş döndürücü bir liste olması kefirin zenginliğini ortaya koyuyor. Fiyakalı özel isimlerine bir bakınız.

 

BAKTERİLER

Lactobacillus kefiranofaciens

Lactobacillus paracasei ,

Lactiplanti Bacillus plantarum,

Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus delbrueckii 

Ayrıca bol miktarda maya da bulunur.

MAYALAR

Saccharomyces cerevisiae

  1. unisporus

Candida kefyr

Kluyveromyces marxianus 

 

GÜNDE NE KADAR KEFİR İÇELİM?

Kefir konusunda önerilen üzerinde anlaşılmış bir doz yoktur.

Ülkemizde yapılan bir bağışıklık çalışmasında 180 ml yaklaşık bir su bardağı önerilmiştir.

UYARI

Kefir için yapılması gereken uyarı allerji konusunda olmalıdır. Allerjik olanlar dikkat etmelidir. süt ve süt ürünlerine de allerji görülmektedir.

 

 

Hipokrat ‘’Bırakın gıdalar ilaçlarınız, ilaçlar gıdalar olsun ‘’ 

 

 

 

 

 

 

Kefir nedir.

Peki nedir bu kefir?

İçinde neler var?

Kefir hangi hastalıklarda etkilidir,

Kefir için nasıl bir tüketim biçimi olmalı,

Antimikrobiyal,

İltihap karşıtı.

Kansere karşı, 

Kolesterole karşı,

Şeker hastalığına karşı etkili,

 

kefir,kefirin faydaları,kefir nedir,sağlık,kefir nasıl yapılır,kefir neye iyi gelir,kefir ne işe yarar,diyet,zayıflama,beslenme,kefir yapımı,kefirin faydaları nelerdir,sağlıklı beslenme,kefir haram mı,kefir zayıflatırmı,kefir mayası,kefir günde ne kadar tüketilmeli,yoğurt,spor,kefirin faydası,show tv,ender saraç,show tv izle,dr. ender saraç,dr ender sarac,show tv programlar,ender saraç’la sağlıklı günler,ender saraç zayıflama,kefir nasıl mayalanır,kefir nasıl içilir,sağlıklı içecekler,kefir diyeti,bağırsak,nasıl zayıflarım,sağlık programı,sağlıklı günler,sağlıklı tarifler,nasıl yapılır,kefir mayalama,kefirin zararları,dr öz ve ekibi,kefir altı suyu,kefir anası nasıl yapılır,ender saraç sağlıklı günler,kefir nasıl yapılır evde,kefir ne zaman içilir,kefir çocuğa verilir mi,kefirin yan etkisi,kefir aç karnına mı içilir tok karnına mı,kefir selber machen,kefir ne sütünden yapılır,süt,kefir tüketimi,kefir için,ideal beslenme,bağırsaklara faydaları,sağlık kanalı,dr yerebakan,kefir ayran,mehmet öz,şifalı bitkiler,kefir zayıflama,kefir şişkinlik,kefir gesund,kefir recipes,kefir yogurt,kefir benefits,kefir water,probiyotik nedir,doktordan tv,kefir kilo verdirir mi,kefir faydaları, kefir kalorisi, kefir maya, 

yüksek tansiyon,hipertansiyon,düşük tansiyon,tansiyon nasıl ölçülür,yüksek tansiyona ne iyi gelir,yüksek tansiyon belirtileri,tansiyon nedir,küçük tansiyon,tansiyon nasıl düşürülür,yüksek tansiyon tedavisi,tansiyon hastalığı,yüksek tansiyon neden olur,yüksek tansiyon nedir,yüksek tansiyonu ne düşürür,büyük tansiyon,tansiyon ölçümü,tansiyon düşmesi,dünya hipertansiyon günü,tansiyonu düşürmek için,ideal tansiyon kaçtır,yüksek tansiyonu düşürmek,tansiyon yükselince ne yapmalı,hipertansiyon nedir,yuksek tansiyon,tansiyon yüksekliği,tansiyon belirtileri,normal tansiyon,ideal tansiyon,tansiyonu düşürmek,tansiyon aleti,yüksek tansiyon nasıl düşürülür,sağlık,tansiyon neden olur,yüksek tansiyon belirtileri nelerdir,hipertansiyon tedavisi,düşük tansiyona ne iyi gelir,yüksek tansiyon nedenleri,hipertansiyon nasıl düşürülür,tansiyon düşürme,tansiyon hastası,hiper tansiyon,yüksek tansiyon hakkında her şey,yüksek tansiyon hastaları,sessiz katil hipertansiyon,yuksek tansiyon hastası,hipertansiyon ile yasam,ideal tansiyon nasıl ölçülür,normal tansiyon kaç olması lazım,hipertansiyon ne demek,normal tansiyon kaç olmalı,hipotansiyon ne demek,ideal tansiyon kaç olmalı,ideal tansiyon kaç,büyük tansiyon küçük tansiyon arasındaki fark,normal tansiyon kaç,tansiyonu dengeleyen besinler,evde tansiyon olcumü,evde tansiyon ölçümü,tansiyon için limonlu su,tansiyonu doğal olarak düşürmek,tansiyon için sarımsak,tansiyon için magnezyum,tansiyon için muz,tansiyon dengeleyici kür,tansiyon ilaçları kullananlar nelere dikkat etmeli,tansiyon ilaçları kullananlar,yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir,yüksek tansiyon anında ne yapılmalı,yüksek tansiyon a bitkisel çözüm,yüksek tansiyon baş ağrısı,yüksek tansiyon ibrahim saraçoğlu,yüksek tansiyon aidin salih,yüksek tansiyon bitkisel tedavi,yüksek tansiyon ne iyi gelir,tansiyon hastalığının belirtileri,tansiyon hastalığı nedir,sağlıklı bir yetişkin için ideal tansiyon kaç olmalı?,yüksek tansiyonda ne yapmalı,kapril tansiyon hapı nasıl kullanılır,tansiyonu düşürmek için ne yapmalı,tansiyon yükselidiğinde ne yapmalı,şifalı bitkiler yüksek tansiyon,sarımsak tansiyon düşürürmü,tansiyonu ne düşürür,tansiyon evde nasıl ölçülür,tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir,tansiyon yüksekliğine ne yapılır,berkay karaman feat. fermanpro – tansiyon,doğru tansiyon ölçümü,hipertansiyon belirtileri,hipertansiyon nedenler,hipertansiyon korunma,tansiyon değerleri,tansiyon yükselmesi,hipotansiyon nedir,hipertansiyonun zararları,tansiyon dengesi,hipertansiyon ölçüm,tansiyon deger,hipertansiyon olcum,tansiyon tedavisi,hipertansiyon nedenleri,çocuklarda tansiyon,tansiyon ilaçları,tansiyon ölçüsü,kapril tansiyon,tansiyon kapril,tansiyon ilaç,tansiyon yükselince,tansiyon takibi,hipertansiyonda beslenme,tansiyon ölçme,tansiyonum çıkıyor,tansiyonum düştü,tansiyon düşüklüğü,tansiyon ölçmek,düşük tansiyon nedir,şifa,doktor,hastane,memorial bahçelievler hastanesi,kalp sagligi,kalp sağlığı,novartis türkiye,novartis araştırma,novartis ag,sağlıklı yaşam,nevres koylan,bahadır dağdeviren,sağlık rehberi,şifa kapısı,avrasya hastanesi,iç hastalıkları,avrasya hospital,kendine iyi bak ebru akel,kendine iyi bak show tv,show tv kendine iyi bak son bölüm,show tv,kendine iyi bak son bölüm,kendine i̇yi bak,klip,müzik,felc,novartis,böbrek,nvs,felç,program,zeytinburnu,uzman,ebru akel,yavuz yörükoğlu zayıflama,5 dakikada sağlık,yavuz yörükoğlu,halit yerebakan,kan basıncı,şifa bul,kalp krizi,bölüm,dans eden kızlar,hip hop dance,en yeni pop şarkıları,yeni pop şarkılar,en çok dinlenen,en çok izlenen,30 günde 10 yıl,dr halit yerebakan,kan basıncı dengesi,beynine kan gitmek,trt 1 sağlık programı,doç. dr. imran önür,memorial sağlık grubu,kan basıncı ölçümü,kilo vermenin yolları,beslenme ve diyetetik,mecdi hikmet ergüney,2021 hit şarkılar,en yeni şarkılar,uz. dr. sedat işık,avrasya hastaneler grubu,şifabul,diyet,sağlıklı,beslenme,best dancer,pop şarkı,move body,club müzik,sexy dancing,tatlı belam,mr jade,i̇smail yk,young girl,club music,jade saal,body shake,track suit,i̇lke sipahi,trt 1,ayşenur servet,hayatın ritmi,limonlu su,mahmut çivilibal,çocuk nefroloji,memorial bahçelievler,aile hekimi,özün altınay,sağlık yaşam,prof.dr.serdar akgün,damar daralması,gürsel ateş,tuzun zararları,hastane istanbul,dash diyeti,kilo vermek,kilo verme,berkay karaman,yeni şarkılar,2020 rap,türkçe müzik,türkçe rap,çok dinlenen,hit şarkılar,top 20,turkish music,turca musica,en hit,netd müzik,sedat işık,acibadem sigorta,mutlu yaşam,acıbadem sigorta,tansiyon, tansiyon ilaçları