DAMAR TIKANIKLIĞI

BİTKİSEL BESLENME

TAKVİYELER

Damar tıkanıklığı, bitkisel beslenme ve takviyelere meraklıysanız bu yazı tam size göredir.

Bu yazıda neler olacak?

1.Quercetin ile yapılan damar tıkanıklığındaki kireci azaltan bir çalışmaya değineceğiz.

2.Bitkilerde ne gibi önemli maddeler var? çok sayıda madde var şimdi ben siz bu büyük bu aşireti size tanıtacağım.

3.Quercetinin etkileri ve onun ile beraber damar tıkanıklığı için umut veren maddeleri sıralayacağım. 

Yeni bilgiler öğreneceğinizi garanti ediyorum.

QUERCETİN NEDİR?

QUERCETİN NE İŞE YARAR?

QUERCETİN VE DAMAR TIKANIKLIĞI

Quercetin soruları ile son zamanlarda sık karşılaşıyorum. Fakat bu yazıyı hazırlamamamın nedeni bu değil. Önüme düşen deneysel bir çalışma. Bu çalışma Quercetin, Curcumin (zerdeçal), Resveratrol ve Magnezyumun damarda tıkanıklığında kalsifikasyonun (damarda kireçlenme)  önlenmesinde yapılmış deneysel bir araştırma oldu.

KAYNAK

Haile Mehansho , Satya Majeti, , Gabe Tzeghai.Prevention of Vascular Calcification by Magnesium and Selected Polyphenols. Haile Mehansho ,Satya Majeti, Gabe Tzeghai. Adv Prev Med, 2021 Apr 9;2021:6686597. 

Bu araştırmada deneysel olarak oluşturulan kireçlenmenin (damarda kalsiyum birikimi)  Quercetin, Resveratrol ve Curcumin ile %37-42 azaltıldığı buna Magnezyum eklendiğinde ise  %92 oranında azaldığı gösterilmiştir.  

Damarda tıkanıklı belirli aşamalardan sonra oluyor. LDL kötü huylu kolesterol damarın iç tabakasına geliyor, oksitleniyor ve ardından makrofajlarda tarafından tutuluyor. Sonra orta tabakadaki düz kas hücreleri iç tabakaya göç ederek damardaki plağın kireçlenmesine kemik gibi sert olmasına neden oluyorlar. Böylece oluşan plak damarın içine doğru ilerliyor ve damardaki kan akımını azaltıyor. Son olarak da bu plak kendi içinde kırılıp kanadığında oluşan pıhtı ise damarı tam olarak tıkıyor ve kalp krizi dediğimiz tablo ortaya çıkıyor. Bu karmaşık sürecin genel olarak aşamaları bu şekilde özetlenebilir.

Ben daha önceden zerdeçal(curcumin), resveratrol ve magnezyum hakkında videolar hazırlamıştım. O videolara YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.

İşte bu deneysel bu göç eden düz kas hücreleri üzerinde bir çalışma yapmışlar. 

Damardaki kireçlenmenin önemli etkenlerinden birisi olan bu damar düz kası hücrelerinin göçü Qurcetin, Resveratrol ,Curcumin, ve Magnezyumun deneysel bir çalışmada damar sertliğine ve damarda kireçlenmeyi önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir.

Peki bu Quercetin nedir?

Bitkilerin içindeki maddeler fitokemikaller olarak bilinir.

Bunların içinde en büyük grup flavanodilerdir. Flavanoidler çok büyük bir aşirettir. İçerisnde çok sayıda madde bulunur. Bunları sadece fitokimikaller ve flavanoidler olarak hemen birer ad takıp geçmek pek mümkün değildir.

Neden diyeceksiniz.

Nasıl damar tıkanıklığı karamşık bir süreç ise bu grupta benzer şekilde karışık bir gruptıur.

Hemen korkmayın size bilgi ve isim bombardımanına tutmayacağım. 

Ama şu aşirete bir uzaktan bakalım o zaman siz de ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.

KAYNAK:

Laura Toma, Gabriela Maria Sanda, Loredan Stefan Niculescu, Mariana Deleanu,Anca Volumnia Sima, Camelia Sorina Stancu. Phenolic Compounds Exerting Lipid-Regulatory, Anti-Inflammatory and Epigenetic Effects as Complementary Treatments in Cardiovascular Diseases. Biomolecules. 2020 Apr; 10(4): 641.

Fenolik Bileşikler.

1.Hydroxicinnamik Asit Grubu:

 • Curcumin (zerdeçal)
 • Cafeik Asit
 1. Stilbenler
 • Resveratrol
 1. Flavanoidler: 
 • Flavanoller
 • Quercetin
 • Flavonlar:
 • Apigenin
 • Luteolin
 • Flavanonlar
 • Naringenin
 • Esperitin
 • Flavonoller
 • Kateşinler
 • Isoflavonlar
 • Genistein
 • Anthoşiyaninler -Antoşiyanidinler
 • Guakoller Grubu

 • Gingeroller (zencefil)
 • Shoagoller

Flavanoidler içindeki Flavonol grubundaki Quercetin aslında boyayıcı bir maddedir. Pigmenttir.

Flavonoidlerin tüketilmesi ile başta Kalp Damar Hastalıkları, Kanser ve dejeneratif beyin hastalıklarının daha az görüldüğü saptanmıştır. Bunun sebebi de ‘’antioksidan’’ özellikleridir.

Quercetin tahıllar, soğan, (özellikle kırmızı)  elma, trunçgiller, domates, kırmızı üzüm, kırmızı lahana, brokoli, böğürtlen brokoli, kiraz, kahve, yeşil-siyah çay, kırmızı şarap ve kaparide bulunur.

Kabaca 10-100 mg kadar günlük bu gıdalardan tüketilebilmektedir.

 • Genel sağlık için takviye için önerilir ve kullanılır.

 

QUERCETİN ETKİLERİ

 

1.ANTİOKSİDAN

Bu önerilerin en temelinde antioksidan olmaları yatar. Antoksidanların genel yararları, Kalp Damar Hastalıkları ve Kanser gibi Kr.Hastalıkların gelişiminde etkili olduğundan   quercetin içinde bu nedenlerden önerilmektedir.

Antioksidan özellikilerinin yanına iltihap karşıtı özelliklerini de eklerseniz neden önemli hastalıklarda  ve genel sağlık için önerildiğini anlayabilirsiniz.

Bu özellikleri insanlarda değişik deneysel çalışmalrda test edilmiştir.

 1. İLTİHAP KARŞITI

İltihap karşıtı özellikleri deneysel çalışmalarda Tümör Nekrozis Faktör Alfa ve İnterlökin-6 gibi iltihabi reaksiyonlarda sorumlu maddelerin çalışmasını engellediği için ileri sürülmektedir.

Genel iltihap karşıtı özellikleri yanında Romatoid Artiriti olan 50 kişilik bir grupta 500 mg günlük quercetin kullanan hastaların ağrı ve ilgili yakınmalarında azalma saptanmıştır.

Quercetin alerjide etkili olan Histamin etkisini azalttığı deneysel olarak gösterilmiştir. 

Bu konuda bir uyarıda bulunmak gerekir insanlarda quercetin alerjiye karşı hiç kullanılmamıştır.

3.BEYNİ KORUR

Hayvan deneylerinde Alzheimer ve erken bunamaya karşı

etkileri yayınlanmıştır.

 1. TANSİYONU DÜŞÜRÜR

İnsanlarda yapılan çalışmalarda büyük ve küçük tansiyonda 100 üzerinde 2-5 mm Hg düşüş görülmüştür. Çok çok ufak bir düşüştür.

Şeker ve spor performası konularında da etkisi olduğu söylenir.

Quercetin nasıl kullanılır?

Quercetin doğal olarak alındığında emilimi ve yararlanımı düşüktür. Aşağı yukarı %50’nin altında yararlanılır. BU ORAN  FENOL BİLEŞİKLERİ İÇİNDE EN YÜKSEĞİDİR. Malesef bu sayılar gıdadan alınan bu fenol bileşikleirnin aslında yaralanım oranlarının düşük olduğunu göstermektedir. O yüZden deneysel çalışmalardan insanda uygulanamsı için mecburen takviye kullanılmaktadır.

Bahsettiğimiz besinlerde ise quercetin miktarı çok değişkendir. Yetiştirilme özellikleri bile miktarı etkiler.Dış kabukta daha fazla bulunur. 

Takviye olarak alındığında ise emilmi ve yararını arttırmak için Vitamin C ve sindirim enzimi Bromolin eklenmelidir.

Quercetin eğer Resveratrol ve Kateşinler ile birlikte alınırsa etkisi artar.

Doz olarak ise 500 – 1000 mg günde önerilir.

1 000 mg günde alındığında özellikle mide de sıkıntılar yaşanabilir.

Peki bu konuyu burada kapatalım mı? Hayır.

Bakın Quercetin detaylarda neler yapıyor?

 • Bazı enzimleri engelleyerek LDL oluşumunu engeller
 • Bazı enzimleri ise aktive ederek kolesterolün safra asidlerine dönüşümünü sağlar.
 • Makrofajlar üzerinde mRNA üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Nitrik oksid üzerinden endotel hücreleri üzerinde etkili olmuştur.

Peki Quercetin insanlarda kullanılmış mı?

Evet.

Deneysel olarak kalp kası myokard enfartüsünde etkili bazı iltihabi maddeleri (TNF-α ve IL-1β) azalttığı gösterilmiştir. Fakat bu çalışamda kullanılan Quercetin düzeyi düşüktür. Önerilen günlük dozun 500 – 1 000 mg olduğunu aktarmıştım Bu çalışmada ise günlük 120 mg kullanılmıştır.

Quercetin ve Resveratrol özellikle 

Damar tıkanıklığna karşın korunmak ve belki de ilerlemesini önlemek için Quercetin, Resveratrol, menaquinone-7 ve magnezyum gelecek için umut veren maddelerdir. 

KAYNAK

Li B., Yang M., Liu J.W., Yin G.T. Protective mechanism of quercetin on acute myocardial infarction in rats. Genet. Mol. Res. GMR. 2016;15:15017117. doi: 10.4238/gmr.15017117. 

Zahedi M., Ghiasvand R., Feizi A., Asgari G., Darvish L. Does Quercetin Improve Cardiovascular Risk factors and Inflammatory Biomarkers in Women with Type 2 Diabetes: A Double-blind Randomized Controlled Clinical Trial. Int. J. Prev. Med. 2013;4:777–785. 

Chekalina N., Burmak Y., Petrov Y., Borisova Z., Manusha Y., Kazakov Y., Kaidashev I. Quercetin reduces the transcriptional activity of NF-kB in stable coronary artery disease. Indian Heart J. 2018;70:593–597. 178. Dabeek W.M., Marra M.V. Dietary Quercetin and Kaempferol: Bioavailability and Potential Cardiovascular-Related Bioactivity in Humans. Nutrients. 2019;11:2288. 

Anandita Basu 1, Anindhya S Das, Munmi Majumder, Rupak Mukhopadhyay. Antiatherogenic Roles of Dietary Flavonoids Chrysin, Quercetin, and Luteolin. J Cardiovasc Pharmacol 2016 Jul;68(1):89-96.

William Salminen, Mayowa Agbaje-Williams, Funmilayo O AjayiA Unique Formulation of Cardioprotective Bio-Actives: An Overview of Their Safety Profile. Medicines (Basel) 2019 Oct 22;6(4):107. 

Yi Lu,1, Tan Yuan, Xinjia Min, Zhen Yuan, Zhejun Cai. AMPK: Potential Therapeutic Target for Vascular Calcification. Front Cardiovasc Med. 2021; 8: 670222.

 

quercetin nedir,quercetin,kuersetin quercetin nelere faydalıdır,kuersetin quercetin hangi hastalıklara faydalıdır,kuersetin quercetin hangi gıdalarda vardır,quercetin nasıl kullanılır,kuersetin nedir,quercetin faydaları

 

 

damar tıkanıklığı neden olur,damar tıkanıklığı açma,damar tıkanıklığı tedavisi,damar tıkanıklığı belirtileri,damar tıkanıklığına ne iyi gelir,damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır,kalp damar tıkanıklığı,damar,damar tıkanıklığı bitkisel tedavi,damar tıkanıklığına iyi gelen bitkiler,damar tıkanıklığı kürü,damar tıkanıklığı için,sağlık,damar tıkanıklığı nasıl açılır,damar tıkanıklığı nedir,bacaklarda damar tıkanıklığı tedavisi,bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri,kalp,damar tıkanıklığı nasıl geçer,damar tıkanıklığının belirtileri,damar tıkanıklığını açan tedavi,bacak damar tıkanıklığı bitkisel tedavi,damar tıkanıklığını açan bitkisel tedavi,damar tıkanıklığı açma video,serdar akgün,doktor,damar tıkanıklığına karşı kür,damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir,kalp damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır,damar tıkanıklığı anjiyo,kalp damar tıkanıklığı anjiyo,damar tıkanıklığı bilgisayarlı anjiyo,damar tıkanıklığı bilgisayarlı,anjiyo damar tıkanıklığı kalp,şah damar tıkanıklığı,şah damar tıkanıklığı belirtileri,diz altı damar tıkanıklığı,kasık damar tıkanıklığı ameliyat,damar tıkanıklığı ayak kesilmesi,ayak damar tıkanıklığı,bacak damar tıkanıklığı ameliyat,diz altı damar tıkanıklığı tedavisi,dizaltı damar tıkanıklığı stent,damar tıkanıklığı bacak kesilmesi,diz damar tıkanıklığı,kalp ve damar tıkanıklığı belirtileri,damar tıkanıklığı beslenmesi,kalp damar tıkanıklığına ne iyi gelir,kalp damar tıkanıklığı belirtileri,kalp damar tıkanıklığı için şifalı bitkiler,damar tıkanıklığı,gençlerde damar tıkanıklığı,damar tıkanıklığı çözümleri,damar tıkanıklığı saraçoğlu,damar tıkanıklığı bitkisel,damar tıkanıklığı doğal tedavisi,damar tıkanıklığı çaresi,damar tıkanıklığı doğal tedavi,damar tıkanıklığı doğal çözüm,damar tıkanıklığı çözümü,damar tıkanıklığına iyi gelen,damar tıkanıklığı için kür,damar tıkanıklığı belirtisi,damar tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel,damar tıkanıklığı serdar akgün,kalp damar cerrahisi,sağlıklı yaşam,bacaklarda damar tıkanıklığı ameliyatı,bacaklarda damar tıkanıklığı neden olur,bacaklarda damar tıkanıklığı sebepleri,kalp damar,damar hastalıkları,balon,prof,kalp krizi,medicana,hastane,hastalık,bypass,kalp serdar akgün,bypass serdar akgün,damar sağlığı,damar sertliği,kalp sağlığı,tv programı,show tv,hasan tüzün,şeker hastalığı,baktın mı?,anjiyo,tedavi,show tv izle,mucize,iyi,ntv,stent,yara,diyabet,kalp krizi neden olur,bitkisel serdar akgün,damar açan tedavi,bitkisel tedavi serdar akgün,hayat güzeldir programı,pratik sağlıklı bilgileri,dr.murat aksoy,trt diyanet,diyanet tv,gündem,showtv,pratik bilgiler,hayat güzeldir,sabah programı,özge ulusoy,damar için kür,kalp damar hastalıkları,damar hastalıkları kür,saraçoğlu bitkisel kür,hastalıklara karşı kürler,kalp damar sağlığı,dr mehmet barış yanık,kalp damarı tıkanıklığı,kalp anjiyosu nasıl yapılır,damar nasıl tıkanır,anjiyo şart mı,baypas serdar akgün,kalp anjiyosu şart mı,medical park tv,damar hastalıkları belirtileri,karotis anjio mr,bacak damarları ameliyat,dizaltı damar ameliyat,diz altı damar ameliyatları,kalp ve damar,damar sertliği ne yapar,damar sertliği tıkanıklığı,damar serdar akgün,damarda kireçlenme neden olur,damar sertliği nasıl olur,damarda kireç neden olur,damarda tıkanıklık nedenleri,bacak damarlarında tıkanma,damar setliği kireç,periferik arter hastalığı,yeditepe üniversitesi hastanesi,robotik kalp cerrahisi,doç. dr. murat aksoy,adım adım sağlık,kalp sağlığına iyi gelen,feridun kunak beyaz tv,kalp hastası için,hayatta her şey var,feridun kunak özel karışım, youtube, ,damar açıcı kür,damar cerrahı, doktorundan dinle,dr fikri yapici,bacak damarlarında tıkanıklık,periferik arter tıkanıklığı,bypas serdar akgün,serdar akgün bitkisel,bitkisel tedavi damar,damar bitkisel tedavi,kalp ve damar cerrahisi,istanbul kalp, kalp doktoru