Yukarıdaki fotoğrafta kara tahtaya sabitlenmiş bir insanın tüm sinirlerini görmektesiniz. Bu kara tahtanın arkasında ise oldukça ilginç  ve ürpertici bir öykü var.

 

TIP TARİHİNDE GARİP BİR ÖYKÜ

 

1880 yılında Amerika’da Drexel Üniversitesi Anatomi bölümünde temizlikçi olarak çalışan Harriet Cole Prof. Rufus B.Weaver ile dostluk kurar. O zamanlar için kadını bir zenci ve Amerikanın iç savaş öncesinde olduğunu düşünürseniz bu durum garip kaçabilir. 

Anatomiye ilgi duyan Harriet öldükten sonra vücudunu anatomi bölümüne bağışlamaya karar verir. 1888 yılında da 35 yaşında tüberkülozdan hayatını kaybeder.

Prof. Rufusf Avrupa’da öğrendiği sinir sistemi diseksiyonunu Harriet üzerinde uygular. Beyinden başlayarak tüm sinirleri ayırır ve sonra onlar boyar. Bu aslında ‘’iğne ile kuyu kazmak’’ diye adlandırabilir. Belki ondan da zor olabilir.

Baştan aşağı en ince detayına kadar sadece kaburgalar arasındaki sinirler hariç tüm sinirleri ayıran Prof.Rufus onları boyayıp bir kara tahtaya monte eder.  Harriet’in gözlerini ise yerinde bırakır.

Kara tahta üzerindeki sinir tablsounda ‘’ Harriet’’ adı veiliri. Harriet tıp öğrencilerine derslerde rehber olur. 1893 yılında ise Chicago’ya götürülür. Bilim fuarında ödül alır. Dünya çapında üne kavuşan Harriet’in bir fotoğrafı için bölüm mektup yağmuruna turulur.

Harriet bu gün hala Drexel Üniversitesinde eğiitimlerde kullanılmıyor. Koruma altında ve camekan içinde  Anatomi bölümüne gelenleri karşılıyor. 

Harriet 135 yaşında.

 

Gözlerinden  dolayı bu öykü beni biraz ürpertir.

 

Siz ne dersiniz.

 

insan vücudu

ürpertici, korkunç bir öykü, korku,korkunç,korku videoları,korku film,korku filmi,kısa korku film,korku hikayeleri,korkunç video,korkunç filmler,korkunç gerçekler,korkunç gerçek,korku dolu,korkunç film, ürpertici,ürpertici video kaydı, ürepertici, korkunç, tıp tarihi, anatomi, kadavra, diseksiyon, tıp öğrencileri.

 

istanbul

istanbul kalp

istanbul kap damar

istanbul kalp damar cerrahisi

istanbul doktor

istanbul kalp serdar akgün

istanbul kalp doktoru

nerede

kim

özel

dr

bypas serdar akgün

baypas serdar akgün

doktoru

damar tıkanıklığı doktor

damar tıkanıklığı serdar akgün