Kuşburnu faydaları TIKLAYINIZ.

GÖZ ÇEVRESİ KAZ AYAĞI KIRIŞIKLIKLARI  NASIL GEÇER?

C vitamini okurken kuşburnuna geçtim. Kuşburnu kullanım alanında kırışıklıklar için bir araştırma gördüm ve bu yazıyı hazırladım. Tabi görevim burada bitmedi. Cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılan A vitaminine geçeceğiz. 

Yaşlanma ile yüzünüzde ve göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ‘’kaz ayağı’’ (crow’s feet:karga ayağı) olarak adlandırılırlar. Estetik açıdan sıkıntılara yol açan bu durum için piyasada oldukça pahalı ürünler bulunmaktadır.

2015 yılında kuşburnu kullanılarak yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını sizlere sunuyorum. Kuşburnu üzerine bir yazı hazırlarken karşıma çıkan bir araştırmayı gördüm ve bu yazıyı hazırladım

Kaynak:

L PhetcharatK WongsuphasawatK Winther. The effectiveness of a standardized rose hip powder, containing seeds and shells of Rosa canina, on cell longevity, skin wrinkles, moisture, and elasticity. Clin Interv Aging. 2015; 10: 1849–1856.

Yaşlanma hücrelerden başlar tüm hücrelerde görülmesine karşın cildimizin görünen bölgelerinde özelikle yüzde görülen kırışıklıklar yaşlanmanın belirtisi olarak kabul edilir. Ciltteki değişikliklerde ultraviyole ışınlarının (güneş) etkisi de belirgindir. Buna ışıksal yaşlanma (photoaging) adı verilir.

Ciltte kolajen, elastin gibi maddeler eksilirken cildin nem dengesi bozulur. Kırışıklıklar ve sarkmalar belirgin hale gelir

Kuşburnu yaprakları ve meyveleri 2000 yıla yakındır tıbbi amaçlar için kullanılır.

Kuşburnu C vitamini, karotenoidler, polifenolller ve flavanoidleri içerir. Kuşburnu meyveleri ayrıcı doymamış yağ asitleri içerir.

Bu özellikleri ile çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bunların içinde kuşburnu ekstresi ciltteki renk değişiklikleri için ağızdan kullanılmıştır.

Bu çalışmalardan hareket ederek kuşburnu tohumları ve meyveleri kullanarak bir karışım hazırlanmıştır.

35–65 yaş aralığında 34 kişi 8 haftalık tedavi almışlar. 4.ve 8.hafta sonunda bazı ölçümler yapılmış. Peki nelere bakılmış?

  • Özel bir kamera (Visioscan) ciltteki  kaz ayaklarının ölçümleri: uzunluk ve derinlik ölçümleri yapılmış.

 

  • Alında ciltte nem ölçümleri yapılmıştır. (Corneometer)
  • Sağ yanaktaki cildi elastisitesi ölçülmüş. (Cutometer)

 

elstisite ölçümü

  • Hastalara anket yapılmış.- Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin ve hemoliz ölçümleri yapılmış. Peki, cilt ile hemoglobinin ne ilgisi var? Hücrelerin yaşlanmasında hücre zarlarının bozulması önem taşımaktadır. Bunun bir göstergesi olarak kırmızı kan hücrelerinin bütünlüğünü bozulması incelenmiştir.

SONUÇLAR

Kaz ayaklarının hem derinlikleri hem de uzunlukları azalmış. Çekilen öncesi ve sonrası görüntülerde bu açıkça görüşüyor.

 

Asıl önemli faydası derin nem oranları ve elastiste de gözlenmiş. Bu iki parametre ile hasta memnuniyeti de artmış.

Son olarak kırmızı kan hücrelerinden hemoglobin çıkışı da azalmış. Bu veri de hücre bütünlüğünün daha iyi korunduğu anlamına gelmektedir.

Tabi bu konuda hangi ürünü kullanmışlar diye soracaksınız.

Hyben Vital ve araştırmayı yapan doktorlardan birisi de bu şirketin danışmanı olduğu da makalede belirtilmiş. Hyben Vital satış fiyatı 30 Euro olduğunu gördüm.

Biz de bulunmuyor. Dışarıdan sipariş etmelisiniz.

Peki bizde hangi ürünler var.

Kuşburnu Ekstresi ve C vitamini birlikte 59 TL satılıyor.

Kuşburnu ekstresi 38 TL fiyatı ile satışta.

İş kuşburnu kremine gelince işler biraz karışıyor. Bu tip kremlerin satış fiyatı ise 280-300 TL aralığında bulunuyor.

Krem yerine c vitaminli kuşburnu ekstresi kullanmak daha mantıklı görünüyor.

Bu çalışmada bir adım ileri gidilerek kontrol grubu olarak başka bir madde de kullanılmış. Bu madde astaxhantin vitamin A bağlantılı ve yine ciltteki yaşlanmanın tedavisinde kullanılan bir madde. Aslında bu oldukça iddialı bir durum olmuş. Bu alandaki ciddi pazarı olan bir ilacım kontrol grubu olarak kabul etmişler. Bu kontrol maddesi ise vitamin A ile ilgili oldukça pahlalıya satılan kremleri olan bir maddedir. Asthacanthin ismi bu maddeyi de bir sonraki yazımızda anlatacağım.  

Bir sonraki yazı ve video Vitamin A üzerinden retina ve asthaxanthin üzerine olacaktır.

 

 

kaz ayağı,kırışıklık,göz çevresi kırışıklık,güzellik estetik,cilt bakımı,gö çevresi kırışıklık,güzellik,göz,göz çevresi bakımı,göz çevresi,göz çevresi kırışıklıkları,çözüm,skin care,doğal,nasıl,cilt bakım,göz altı maskesi,göz çevresi kremi,yaşlanma karşıtı,kırışıklık doğal tedavi,cilt bakımı bitkisel,bitkisel cilt bakımı,kuşburnu ekstresi,cilt kuşburnu,güzellik doğal,güzellik tüyoları,serdar akgün,serdar akgün videoları,bitkisel güzellik,makyaj