TROPONİN NEDİR?

Göğüs ağrısı ile hastaneye gelen hastalarsa Kalp Krizi teşhisi için yapılan kan testleri vardır. Bunlar içinde duyarlılığı en yüksek olan Troponin testidir.

Troponin çizgili kaslar (kalp ve iskelet kası) içinde kasılma ile ilgili bir proteindir. Kas dokusunda bir hasar oluşursa troponin kan dolaşıma karışır ve kandaki değerleri yükselir.

Troponin dışında diğer kas ile ilgili bazı maddeler de yükselir.

Bunların içinde Myoglobulin,  Kreatinin Kinaz Miyokard Bağlantılı (CK-MB) ve Laktik Dehidrogrenaz (LDH) sayılabilir.

Myoglobulin göğüs ağrısı başlangıcından sonra 1-4 saat içinde, Troponin I 3-12 saat içinde, CK-MB 3-12 saat içinde ve LDH 6-12 saat içinde zirve yapar ve sonra düşer.

Tüm bu maddeler ile birlikte EKG ile birlikte göğüs ağrısı olan hastaya kalp krizi teşhisi koyulur.

TROPONİN TESTİ NEDİR?

Troponin kendi içinde Troponin C (TnC) , Troponin I (TnI) VE Troponin T (TnT) olmak üzere üçe ayrılır. Bunlardan kalp kasına özgü olanlar TnT ve TnI olarak bilinir. Duyarlılığı yüksek olan  Troponin I daha sık kullanılır. TnT ise genelde kalp damar hastalıkları dışındaki ölümler ile ilişkilidir.

Bu yüzden Kalp Krizi Testi olarak Troponin I kullanılır. Troponin I zirveden sonra yedi gün kadar yüksek kalabilir. 

TROPONİN NEDEN YÜKSELİR?

Troponin kalp kasının krizi sonucunda ölmesi ile yükselir. Kalp kasının (myokard) ölmesine (enfarktüs) yani kalp krizine ‘’myokard enfarktüs’’ adı verilir.

TROPONİN KAÇ OLMALI?

TROPONİN NORMAL DEĞERİ NEDİR?

Troponin T değeri 2 ng/dl altında olmalıdır.

Troponin I değeri ise 0,03-0,06’dan küçük olmalıdır.

Bunlar laboratuarların kullandıkları kitlere göre değişebilir. Tetkik sonucunun yanında bulunan normal referans değerlere bakılması gerekir.

TROPONIN I YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Acile göğüs ağrısı ile gelen hastalarda Troponin I testi ilk kez bakıldıktan sonra genelde bir kaç saat içinde yeniden tekrarlanır ve yükselme ya da düşüşe göre tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Eğer kalp krizi teşhisi koyulmuşsa ideal şartlarda hasta acilen koroner anjiyografiye alınarak hangi damarın tıkalı olduğuna bakılır. Balon ve stent işlemi ile tıkalı damar açılır.