Nar kabuğu ne işe yarar?

Nar Kabuğu Covid-19 pandemisi ile birlikte yeniden gündeme geldi. Aslında nar kabuğu ekstresi pandemi öncesinde de yaygın bir şekilde çalışılan bir maddedir. Ülkemizde nar kabuğu ekstresinin, zerdeçal ve zencefil karışımı bir pastil ile ilgili bir araştırma haberlerde yayınlandı. Araştırmacıları kutluyorum. Deneysel ortamda bu pastilin SARS-Cov-2 virüsünü % 70 oranında öldürdüğünü göstermişler.

Haberlerde virüs öldüren pastil diye tanıtımlar yapılmıştır. Aslında araştırmacılarımıza ayıp etmişlerdir. Bunu birazdan anlatacağım. 

NAR KABUĞU  VE COVİD HASTALIĞI 

 

Gelin isterseniz nar kabuğuna yakından bakalım. 

Önce kısaca nardan bahsedelim. Nar ile ilgili bilgiler çoğunluğu deneysel ve  küçük sayıda insan çalışmalarında köken almaktadır. 

Hemen başta bir uyarıda bulunalım. Bu çalışmalar sanıldığı gibi sadece nar yiyerek değil suyu veya ekstresi (tozu) kullanılarak gıda takviyesi kullanılarak yapılmıştır. 

  1. Nar içindeki fenol bileşiklerin açısından en güçlü antioksidanlar arasında birincidir. Temel etkisini bu yönde öne çıktığı düşünülmektedir. 
  2. İltihap karşıtı etkileri vardır.
  3. Bunun yanında deneysel çalışmalarda kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri gösterilmiştir. 
  4. İnsanlarda ise günde 200 ml bir bardak nar suyu tüketilmesi tansiyona bir miktarda düşüş sağlamaktadır.
  5. Hayvan deneylerinde dizlerdeki ağrıları azaltabileceği  yönünden bulgular vardır.
  6. Kötü kolesterol ve TG düzeylerinde küçük gruplarda düşüş gözlenmiştir.
  7. Sertleşme bozukluğu konusunda hayvan deneyleri yapılmış. Hangi hayvanlarda tavşanlarda buna karşın insanlarda beklenilen olumlu etkiler görülmemiştir. 

2018 yılında yani pandemiden önce ve 201 yılı Şubat ayında Nar Kabuğu Ekstresi üzerinde bazı yayınlar bulunmaktadır. Son yayında ise daha çok NKE’nin Covid 19 hastalığını sebebi olan SARS-Cov-2 virüsü üzerinde yapılan etkiler incelenmiştir. Oldukça şaşırtıcı sonuçlarda elde edilmiştir. 

Nar Kabuğu Ekstresi (NKE)  “içindeki fenolik bileşiklerden; punicalagin ve punicalin adlı maddelerin virüsun hücreye girişinde önemli rol oynayan spike glycoprotein, angiotensin-converting enzyme 2, furin ve transmembrane serine protease 2 adlı bağlantı noktalarında etkili olduğu görülmüştür.

Bu maddeler virüsun hücre içine girişini engellemektedir. Hatta bazı antiviral ilaçlar kadar etki gösterdiği deneysel olarak gösterilmiştir. 

NKE daha öncede  influenza virus, herpes virus, poxviruses veHIV için etkli olduğu yönünde çalışmalar vardır.   

Şimdi gelelim pastile Phytorelief CC pastili isim verilmeden ecznelerde reklamı yapılmaktadır. İlanlarda İtalya’da yapılan bir araştırmadan bahsedilerek %91 etkili olduğu söylenmektedir. Aslında bu yapılan çalışmada aralarında okoliptus da dahil olmak üzere farklı pastiller kullanılmıştır. Pastillerin üç gün kullanılması sonucunda :

PHYTO RELIEF CC  11 kişiden 1’i hala Covid (+) başarı % 91

BENZYDR   8 kişiden 3’Ü hala Covid (+) başarı % %63,

BAICALIN 6 kişiden 1’i hala Covid (+) başarı % 84

CALYPTOL  10 kişiden 1’i hala Covid (+) başarı % 90

ALDIAMED 4 kişiden 1’i hala Covid (+) başarı % 75 şeklinde rapor edilmiştir.

Bahsedile %91 başarı oranı budur.

Çalışma çok az sayıda insanda yapıldığından ve kontrol grubu olmadığından kesin bir sonuç çıkarmak zordur. Bunu aslında nar gibi güçlü bir alt yapısı olan bir meyveye yapılmış bir haksızlık olarak da bakabilirsiniz. Ya da bir pazarlama taktiği de diyebilirsiniz. 

Relja Suručić, Biljana Tubić, Miloš P. Stojiljković, Dragan M. Djuric, et al. Computational study of pomegranate peel extract polyphenols as potential inhibitors of SARS-CoV-2 virus internalization. Mol Cell Biochem 2021 Feb;476(2):1179-1193

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7668668/

Balwinder Singh Jatinder Pal SinghAmritpal KaurNarpinder Singh. Phenolic compounds as beneficial phytochemicals in pomegranate (Punica granatum L.) peel: A review. Food Chem. 2018 Sep 30;261:75-86.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29739608/

Virucidals Control the Presence of Covid in Mouth/Saliva Research Article Irvine3 Labs, Circulation Sciences and The Nicolaides’ Lab, Dipartimento Sc Med OR BIOTEC, CH-PE University, IA-PSS, Pescara, Italy Medical & Clinical Research Giovanni Belcaro, Ezio Bombardelli, Umberto Cornelli, Maria Rosaria Cesarone, Roberto Cotellese, Mark Dugall.

https://medclinres.org/pdfs/2020/virucidals-control-the-presence-of-covid-in-mouth-saliva-mcr-20.pdf