KOLLOİDAL GÜMÜŞ SUYU

YARARI? ZARARI? COVİD’E ETKİLİ Mİ?

Son yıllarda pazarlana  ‘’kolloidal gümüş suyu’’ covid 19 pandemisi ile birlikte yeniden gündeme geldi.

Koloidal gümüş suyu geçmişten günümüze özellikle yara tedavilerinde lokal kullanılmıştır. Bakterilere, mantarlara ve virüslere etkili olduğu deneysel olarak gösterilmiştir. 2020 yılında yayınlanan iki makale konuya farklı açılardan bakmamıza nende oldu.

Covid 19 pandemisi etkeni SARS Cov-2 virüsüne karşı Gümüş içeriklerinin etkili olduğu ve değişik dezenfektanlar ve tıbbi ekipmanda kullanılması kolloidal gümüşü yeniden gündeme getirdi. Bana da çok soru gelmeye başladı bu nedenden sizlere yaptığım küçük araştırmadan elde ettiğim sonuçları aktarayım.

Önce size ‘’ mavi adam ‘’ diye bilin bir kişinin fotoğrafını göstereyim. Kendisi bir deri hastalığı için gümüş kullanmaya başlamış ve sonrasında da ağızdan gümüş suyu içmiş. Gümüş mideden emildikten sonra cilde taşınır ışık ile beraber selenyum ile girdiği reaksiyon ile güneş gören bölgelerde, ağız içinde ve göze gri renk değişiklikleri olur. Uzun süreli kullanıldığında oluşan bu duruma ‘’Argyria’’ adı verilir. Amca ise çok yaşlı değil fakat 63 yaşında iken kalp krizi ve felç yüzünden hayatını kaybetmiş.

Gümüş içeren krem ve bantlar yara enfeksiyonlarında kullanılır. Bilinen krem mesela Silverdine %1 Gümüş Sulfadiazine içerir ve fiyatı ise 13,42 TL’dir.

Gümüş özellikle antimikrobiyal etkileri açısından öne çıkmıştır. Alınan gümüş bakteri zarlarına tutunur ve onlar parçalayarak hücre bütünlüğünü bozar genetik yapıya da ulaşarak hücrenin ölümüne neden olur.

Bu etkisi ile ise soğuk algınlığından kanserden ve AIDS’e çok geniş bir spektrumda yararlı olduğunu iddia edenler de olabilir.  Hatta genetik ve ağır bir hastalık olan kistik fibrozis için bile etkili olduğu iddia edilir böyle bir tek vaka vardır. Ama vakanın altı da pek doldurulamamıştır. 

Sıvının içinde çok küçük gümüş parçacıkları vardır. Bu parçaçıklar ‘’nano parçacıklar ‘’ denilen gözle görülemeyen parçacıklardır. Bu parçacıklar ne kadar küçük olsa da vücudumuzdan atılamazlar ve birikirler.

Gümüş suyunun iki kullanım şeklinde ağızdan alınma veya direkt cilde sürülerek kullanılır. Ağızdan alınması için solüsyonlar hazırlanmıştır.  İşin ilginç yanı hangi doza ya da yoğunlukta kullanılacağı konusunda da bir bilgi yoktur. İnsanda bugün için yapılmış bir çalışma yoktur. 

Gümüş için belki de göz ardı edilen en önemli tehlike ise Gümüşün Kan Beyin bariyerini geçmesidir. Yani gümüş aldığınızda bu beyin dolaşıma geçebilir ve pek de tahmin edilemeyen olaylara neden olabilir.

Gümüş mantarlara karşı etkisi net bir şekilde gösterilememiştir. Covid 19 pandemisi ile birlikte özellikle dezenfektan olarak etkili olabileceği anımsanmıştır.

Bazı test koşullarında virüslere etkili olduğu gösterilmiştir. Fakat bu deneysel çalışmalarda bile gümüş miktarı solüsyonlarda değişmektedir. Yani hangi dozda etkili olduğunu söylemek zordur. 

Gümüş için belki de göz ardı edilen en önemli tehlike ise Gümüşün Kan Beyin bariyerini geçmesidir. Yani fazla miktarda gümüş aldığınızda bu beyin dolaşıma geçebilir ve pek de tahmin edilemeyen olaylara neden olabilir. Burası biraz karanlıkta kalan bir noktadır.

Bazıları bundan hoşlanırlar. İkinci bir konu ise vücudunuzda karaciğer ve böbreklerde birikebilir. Asıl önemlisi kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girebilir. En tehlikelisi de budur. Yani kullandığımız ilcaların bir kısmının etkisini arttırabilir bir kısmının etkisini azaltabilir. 

Gebelerde ve süt veren anneler de ise bebeğin gelişimini etkileyeceğini unutmayınız. 

Gümüş içerikli kremler antimikrobiyal,  yara iyileşmesinde ve akne için kullanılabilir. 

Eğer gümüş alacaksanız 5 mikrogram/kg dozunu geçmemelidir. 

Son 2020 yılında yapılan bir yayında gümüş nano partiküllerinin SARS-COV-2 virüsünün vücudumuzda ACE reseptörüne bağlanmasını disülfid bağlarını bozarak engellediği gösterilmiştir. 

Gümüş partiküllerinin 10 nanaometreden küçük çapta olmalıdır. Bu yayında etkili olması için gerekli çaptır.

Hemen bu yayının arkasından 2020 Aralık ayında amazon’da satılan gümüş suyu ürünleri incelenmiştir. Ürünlerin %70’inde iyonik gümüş olduğu ve parçacık çapları konusunda yeterli bilgi bulunmamasına karşın hala Covid-19 etkilerinden bahsedildiği görülmüştür. Kısacası para kazanmak için içerik konusu atlanmaktadır. 

Kolloidal gümüş için önerilen tek şey dezenfektanlardır.

Kolloidal gümüş suları aslında pandemiden önce Gwyneth Paltrow adlı Amerikan sinema oyuncusu Dr.Mehmet Öz’ün televizyon programına çıktığında çocuklarına kolloidal gümüş içeren burun spreyi verdiğini ve böylece hastalıklardan korunduklarını söylemiştir. Gwyneth Paltrow bu gün Amerika’da bir sağlık gurusu olarak kabul edilmektedir. Bu tip yaklaşımlar yüzünden Amerikan Hekimler Birliği tarafından da son aylardaki bilimsel olmayan çıkışları yüzünden kınandığını ekleyerek yazımızı bitirelim.

Sağlıcakla kalınız.

Alan B. G. Lansdown.  * A Pharmacological and Toxicological Profile of Silver as an Antimicrobial Agent in Medical Devices Adv Pharmacol Sci. 2010; 2010: 910686.

Argyria caused by chronic ingestion of silver Nathan A. Bracey, Jonathan S. ZipurskyDavid N. Juurlink.  Argyria caused by chronic ingestion of silver. CMAJ. 2018 Feb 5; 190(5): E139.

Brandt D, Park B, Hoang M, Jacobe HT. Argyria secondary to ingestion of homemade silver solution. J Am Acad Dermatol. 2005 Aug;53(2 Suppl 1):S105-7. 

Sundararaj S. Jeremiah,Kei Miyakawa Takeshi Morita, et al. Potent antiviral effect of silver nanoparticles on SARS-CoV-2. Biochem Biophys Res Commun. 2020 Nov 26; 533(1): 195–200.

Ajeet Kumar,  Dan V Goia. Comparative Analysis of Commercial Colloidal Silver Products. Int J Nanomedicine . 2020 Dec 22;15:10425-10434.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz