LAHANA

Lahana karnabahar ve kale gibi Brassica ailesindendir, kırmızı ve yeşil olan vardır. Antioksidan açısından kırmızı olanı daha iyidir. 

Lahana denilince aklınıza nefis bir lahana sarması, kapuska yemeği veya turşu aklımıza gelebilir. Bir de ‘’coleslaw’’ salatası hardallı ve mayonezli o da lezzetlidir. 

İyi bir lahana sarması ve hele de kekikli olursa üstüne tanımam. 

Günümüzde lahana sarması sanırım biraz zor olduğundan ve kapuska yemeği de sevilmediğinden gözden düşmüştür. Hâlbuki kapuska çok güzel ve besleyici yemektir.

Bir şekilde maalesef bu yemekler berbat hazır gıdalara tercih ediliyor.

Kimsenin yemek yapmaya vakti yok. Ama yediklerinden ölmeye hazırlar.

İçindeki antioksidanların ötesinde esas sebebi K ve C vitaminidir. Çünkü yaklaşık 100 (89 ) gram lahana beyaz içinde günlük ihtiyacınızın sırası ile %136 ve % 62’ini karşılar. Düşünün bahsettiğimiz miktar oldukça az. Yani vitamin C mi almak istiyorsunuz buyurun işte lahana, kalp damar sağlığınız için K vitamini mi? almak istiyorsunuz. İşte lahana emrinize amade.

% 92’si sudur. Çok Az karbonhidrat ( 5,5 gram) , 0,1 gram yağ ve 1,3 gram protein içerir Manganezden zengindir,  potasyum ve diğer maddeler daha düşük oranda bulunur. 22 kalori gibi düşük bir değeri vardır. 

Doygunluk faktörü 0-5 arası 4-7 ve 4, 9 gibi oldukça yüksektir. 

İşte hem C ve K vitamini zengini dougunluk faktörü yüksek olana lahanayı ister salatalarda isterseniz suyunu tüketin doymanız garantidir. Bu sayede kilo verebilirsiniz.

Optimal sağlık ve kilo vermek için ideale yakın bir sebzedir.

Lahana skoru: 77/100 olarak kabul edilir. 

Antioksidan maddeler, vitamin içerikleri yüzünden belirli bir hastalığa değil genel sağlığa yaralı olduğu söylenir.

Ben de kırmızı lahananın daha yararlı olduğunu düşünürüm.

Yukarıda bahsettiğimiz Brascia ailesi bitkisel beslenme için ideal kabul edilir.

Amerika’da çok yaygın bir şekilde hemen hemen tüm televizyon ve youtube kanallarında zayıflamak için lahana suyu ve diğer karışımlar ile birlikte çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. İdrar yolu ile ödem atırlması için öneriyorlar.

Turşu Ben de bunun üzerine herkesin burun kıvırdığı o dev lahanalardan aldım. Hep orijinal yeşil yapraklı lahana alın derler ama öyle bir lahanayı nereden bulacaksınız?

Neredeyse bir haftalık ihtiyacı karşıladım dersem yalan olmaz. Yaptığım salataların içine bolca koydum ve kalanı ile de kendime detoks suyu hazırladım. Çok da memnun kaldım.

Şimdi gelin isterseniz size lahana ile bir zayıflama içeceği anlatayım. Zayıflama değil aslında tok tutan az yemenize neden olan ve bu sayede zayıflamanızı sağlayan bir içecek önerisi bir kenara yazınız. 

Lahana üzerinde sayısız denemelerimi sizler ile paylaşacağım.

Uzun kişisel araştırmalardan sonra hem tok tutan hem de iştahınızı kapatan ve de kilo vermenizi sağlayacak bir karışım önereceğim. Sağlıklı kilo vermenizi sağlamak için bence oldukça faydalı bir yöntem deneyin ve sonuçlarınızı da beklerim. 

Kanun hükmünde bir kararname değil seçenekleri de sunacağım kendinizce bir ayarlama yapabilecekseniz.

KAYNAK: Nutrition data

https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2372/2

Lahana karnıbahar, kale grubunda Brassica ailesinden kırmızı ve yeşil olan vardır.

KİLO VERMEK İÇİN LAHANA KARIŞIMI

1.AŞAMA

 • Benim önerim diğer önerilerden farklı olabilir. Onun için size esneklik gösterebileceğiniz bir alan bırakacağım siz bu alanda değişiklik yapabilirsiniz.
 • Lahana dev gibi olmasa çok iyi olur mümkünse ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Böyle bir lahana zor bulursunuz. Sadece dış yapraklarını önerirler ama koca lahanayı sadece dış yapraklarını alıp sonra atmak hiç uygun değildir.
 • Lahananın dışından başlayarak kabuklarını ayırınız genelde en büyük yapraklardan 5-6 adet kabaca 100 gram olacak şekilde. Yarım litreden biraz daha fazla olacak şekilde suyun içine koyunuz (klor oranı ne kadar düşük olursa o kadar iyi) .
 • Ben farklı olarak bu suyu ısıtmadan blenderden geçiriyorum. Böylece yüzeyi daha genişletiyorum.
 • Sonra su kaynamaya başlayana kadar ısıtıp sonra altını kapatıyorum.
 • Su kaybı ile yaklaşık iki bardaklık bir şey çıkar: bunu sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce içiyorum.
 • Şimdi hemen diyeceksiniz ki; süzmeyecek miyiz? Açıkçası ben süzerek de yaptım ama gerçekten o suyu görünüm olarak başta beğenmedim ve ağzıma lahana tadı gelmesi beni daha memnun etti. 
 • Tek başına lahana suyu içebilirsiniz ama ne kadar içebilirsiniz onu bana söyleyiniz. 
 • Bu ilk temel malzememiz. Bunu tercihan hafta için beş gün kullanıp iki gün ara verebilirsiniz. Her gün içmek zor olabilir günde bir bardak da yapılabilir. 
 • İki konuda uyarım olacak. Bir su kaybınız olabilir her kişide olmaz. İkincisi gaz yapabilir. Hemen gaz yapıyor diye vazgeçmeyiniz. Bağırsaklarınız kapasitesini arttırınca bu işi çözebilirler. İçmesi kolay değil alışmak gerekli.
 • Eğer içmek zor geliyorsa lahana yapraklarının sayısını arttırarak smoothie (karsanbaç) gibi hazırlayabilirsiniz. 

2. AŞAMA EK MAYDANOZ

 • Yine aynı şekilde: Kabaca yarım demet maydanozu yine yarım litreden biraz fazla su içine koyup blenderden geçiriyorsunuz. Yine 10 dk kadar kaynamaya başlayana kadar bekleyip ocağın altını kapatıp. Bekletiyorsunuz. 
 • Sonra ikisini de karıştırıp yaklaşık 1 litrelik bir sıvı elde edersiniz. Bunu iki günde tüketebilirsiniz. 
 • Ne faydası var? Özellikle sabah aç karnına içtiğinizde şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; birincisi çok başarılı bir şekilde sizi tok tutuyor bunu üzerine kahvaltı yapmanıza gerek yok. Zamanlama için önerim ne kadar geç içerseniz o kadar iyi. Ben evden çıkıp iş yerimde ya da hastanede içmeyi tercih ediyorum.

3.AŞAMA GAZ İÇİN LİMON 

 • Bu karşım ile eğer gazdan rahatsız olursanız.
 • Her yarım litreye yarım limon sıkabilirsiniz.
 • Dördüncü aşama: Bir süre sonra bunu içmek zor hale geliyor.
 • Bir seçenek büyük bir bardakta bol buz ile yavaş yavaş içmektir. 

4.AŞAMA: ÇEŞİTLENDİRME

  • Hala ben bunu içemiyorum diyorsanız. Çeşitlendirmek ve lezzet katmak için ilk seçenek nane’dir. Her bardağa mümkünse taze iki üç adet nane yaprağı ekleyebilir ya da karıştırıcı koyabilirsiniz.
  • Tüketmem bu çok berbat diyorsanız. Az miktarda tuz ekleyebilirsiniz.

Peki, nasıl etkisini göreceğim.

 1. Kahvaltı yerine bunu karışımı kullanınız. 
 2. Sıvı kaybı olabilir. Sabah ve akşam tartılarak ne kadar ödem attığınıza bakınız. İdrar ile ödem atmak çok farklı oluyor. Lahananın içinde çok fazla potasyum yoktur. O yüzden sadece sıvı kaybedebilirsiniz. Gerçek sıvı kaybı ise daha çok sodyum atılımı ile olur.  Çünkü su hep sodyumu takip eder. 
 3. Sıvı kaybı için bacaklarda venöz dolaşım bozukluğu olanlarda bunu kullanabilirler.

lahana sarması,lahana,beyaz lahana sarması,yemek tarifleri,lahananın sağlığa faydaları,lahananın cilde faydaları,lahana kürü,beyaz lahana,lahana dolması,sarma,zeytinyağlı,tarif,kolay,kolay tarif,en iyi,kilo verme,sağlıklı zayıflama, zayıflama kürü,kilo vermek,evde zayıflama,zayıflamak için ne yapmalıyız,zayıflama yöntemleri,sağlık,zayıflama videosu,zayıflama videoları,zayıflama detoksu,kolay kilo verme,kadın,spor yapmak,doktor,cnn türk,izle,nasıl

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz