Kapak hastalıkları nedenleri içinde sonradan gelişen hastalıklarda ilk sırada bir zamanlar ülkemizde sık görülen AKUT ROMATİZMAL ATEŞ gelir.

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ

Akut Eklem Romatizması: Akut Romatizmal Ateş (ARA) çocukluk çağında geçirilen (belirti göstermeyebilir) boğaz enfeksiyonu ile başlar. Takiben eklemlerde iltihap (ağrı, şişlik ve kızarıklık) gelişir. Bu tabloya akut eklem romatizması adı verilir. Sonuçta kalp bütünü ile kas tabakası ile birlikte etkilenir. Ağrı bir enfeksiyon ile kalp kapakları tahrip olur. Tedavi edilmediğinde kapaklarda şiddetli yetmezlik ile ameliyata kadar gidebilirler.

Çocuklarda ateş, döküntü, eklem ağrıları ve kalpteki tutuluma bağlı olarak üfürüm duyulur.

İlk seferde sadece eklemler etkilense bile sonrasında tekrarlayan ataklarda bağışıklık sitemi sorumlu mikrop (A grubu beta hemolitik streptekok) temizlenirken eşdeğer yerlerden olan kalp dokusu da etkilenir. Her atak ile dokular daha çok zedelenir.

‘‘ Akut Romatizmal Ateş eklemleri yalar, kalbi ısırır’’

Bu süreç ile gelişen kapak hastalıkları Romatizmal Kapak Hastalıkları (RKH) şeklinde sınıflanır. En çok mitral kapak etkilenir. Birden fazla kapak etkilenir.

Romatizmal Kalp Hastalığı boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik tedavilerinin yaygınlaşması ile ülkemizde görülme sıklığı düşmüştür. Eğer böyle bir sorunuz varsa; korunmaya dikkat etmek gerekir. Aksi takdire bakteri kana geçerek kalbin iç doksunda enfeksiyon yapar. Endokardit denilen bu tablo hayatı tehdit edebilir.

KORUNMA:

Ataklardan korunma için özellikle kış aylarında penisilin ile koruma sağlanmalıdır. Dikkatli olunması gereken bir diğer konu; ameliyatlar, küçük cerrahi işlemler, diş çekimi, endoskopi gibi işlemlerde bakteri yayılımı olabileceğinden  antibiyotik ile koruma (proflaksi) yapılmalıdır.

Önceden geçirilmiş ameliyat ile mekanik protez kapak takılanlar, açık kalp ameliyatı geçirenler ve kalp pili takılanlarda korunma altına alınmalıdırlar.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TÜRK KARDİYOLOJİ DERNEĞİ KORUNMA ÖNERİLERİ

Diş, ağız, solunum, idrar yolları ve üreme sistemi işlemleri için korunma.

İdrar yolları, üreme ve mide bağırsak sistemi (yemek borusu hariç) işlemleri için korunma

Kapak hastalığı başta bir belirti göstermeyebilir. İlerlediğinde  halsizlik, yorulma, çarpıntı, ve nefes darlığı (efor kapasitesi yavaşça düşer) gelişir.

 

Konuya devam etmek isteyenler için bağlantıları TIKLAYINIZ

Aort Kapak Hastalıkları

Mitral Kapak Hastalıkları

Mitral Kapak Kaçağı (Mitral Valve Prolapsusu)

Aort Kapak Ameliyatları

Mitral Kapak Ameliyatları

İnfektif Endokardit

Anjiyo ile Aort Kapağı Değişimi (TAVI)

VİDEOLAR

Kalp Kapakları, kalp kapağında sızma, kaçak

https://www.youtube.com/watch?v=NlpHF3khPYM&t=2s

ANAHTAR KELİMELER

1.RESİM KONU RESMİ

Sağlık, kalp, nefes darlığı

2.RESİM

romatizmam, romatizmal ateş,kalp kapakları, kapak hastalığı neden olur sağlık, kalp, kapak hastalıkları, serdar akgün,sağlık, kalp, doktor, prof

3.RESİM

kalp kapakları, kapak hastalığı neden olur sağlık, kalp, kapak hastalıkları, serdar akgün, sağlık, kalp, doktor, prof

3.RESİM

romatizmal kapak hastalığı, mitral kapak, mitral darlığı, mitral yetmezlik, serdar Akgün, sağlık, kalp, doktor, prof

YAZI ANAHTAR KELİMELER

Sağlık, kalp, kalp kapakları, kalp kapakları nelerdir, kalp kapakları nerede  bulunur, kalp kapaklarının görevleri, romatizma, romatizmal ateş,kalp kapakları, kapak hastalığı neden olur sağlık, kalp, kapak hastalıkları, serdar akgün,sağlık, kalp, doktor, prof, romatizmal kapak hastalığı, mitral kapak, mitral darlığı, mitral yetmezliği

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz