• Kalp kapakları kalbin odacıkları arasında ve kalpten çıkan damarların başlangıcında bulunurlar.
 • Kalbimizde 4 adet kapak bulunur.
 • Kalpteki odacıklar (bölümler) kulakçık ve karıncık diye ikiye ayrılırlar. Her iki kulakçık (atrium) ve iki karıncık (ventrikül) Kulaçıklar kalbe gelen kanın toplandığı odacıklardır. Karıncıklar ise kalpten çıkış odacıklarıdır.
 • İki oda düşünün birinci odanın girişinde kapak yoktur. İlk oda kulakçık ve ikinci oda karıncıktır. Kapaklar iki oda arasında ve ikinci odanın çıkışında bulunurlar.
 • Kalbin dört kapağın ikisi solda ikisi sağda bulunurlar.

 

BÜYÜK DOLAŞIM VE KÜÇÜK DOLAŞIM

 • Kalpte biliyorsunuz iki dolaşım bulunur. Büyük dolaşım ve küçük dolaşım diye bilinir.
 • Küçük dolaşım alp ve akciğer arasındadır. Büyük Kan Dolaşımında kan kalp ile vücut arasında dolaşır. Kalbe tüm vücudumuzdan oksijeni azalmış kirli kan gelir SAĞ KARINCIK ve SAĞ KULAKÇIĞA geçer. Sağ kulakcıktan akciğere (Küçük Dolaşım) akciğer damarına (puloner arter) gönderilir. Akciğerden gelen oksijenlenmiş temiz kan akciğer toplardamarına (pulmoner ven: adı toplardamar fakat kirli değil temiz kan taşır) gelir. Bu damar ile küçük dolaşımın parçası olarak kalbe sol kulakçığa geri döner. Buradan sol karıncığa gider. Temiz kan kalpten çıkan ana damar aort ile yine büyük dolaşımın parçası olarak vücuda atılır.

KALP KAPAKLARI NELERDİR? İSİMLERİ

 1. Sağ kulakcık ve sağ karıncık arasındaki: TRİKÜSPİD KAPAK, Üç kapakçıklı (yapraklı) olduğundan tri (üç) ve kusp (kapak) diye ‘’ triksüpid’’ diye adlandırılır.
 2. Sağ karıncık ile buradan çıkan ve akciğer kan götüren atardamar (pulmoner arter) arasında PULMONER KAPAK bulunur. Bu kapak da üç kapakçıklıdır.
 3. Sol karıncık ile sol kulakcık arasında MITRAL KAPAK bulunur. İki kapakçıklıdır.
 4. Sol kulakçık ile ana damar aort arasında AORT KAPAĞI bulunur. Aort kapağı da üç kapakçıklıdır.

 

KALP KAPAKLARININ GÖREVLERİ

Kalp kapakları kanın bir yönde akışına izin verir ve geri dönüşüne engel olurlar. Kalbin odacıklarının dolmasına izin verirler. Odacıklar dolduktan önlerindeki kapak açılır ve diğer bölüme kan geçer.

Kapaklarda darlık veya yetmezlik olur. Darlıkda kan zor geçer kapak rahat açılmaz. Yetmezlikde ise tam kapanamaz ve kan geri kaçar.

Kalbin içinde her kağın darlık ve yetmezliği olablir. Tek başına ve/veya diğer kapakların darlık ve yetmezlikleri ile beraber olabilir.

 • Mitral darlığı, Mitral yetmezliği
 • Aort darlığı, Aort yetmezliği
 • Triküspit darlığı, Triküspit yetmezliği
 • Pulmoner darlık, Pulmoner yetmezlik

Aynı kapakta hem darlık, hem de yetmezlik bir arada olabilir: aort darlığı+yetmezliği gibi. Böyle bir durumda biri baskın olabilir.

KAPAK HASTALIKLARI NEDEN OLUR? TIKLAYINIZ

AORT KAPAK HASTALIKLARI

AORT KAPAK AMELİYATLARI

MİTRAL KAPAK HASTALIKLARI

MİTRAL KAPAK AMELİYATLARI

VİDEOLAR

VİDEO 1

https://www.youtube.com/watch?v=IWh44nujm6w

 

VİDEO 2

https://www.youtube.com/watch?v=IWh44nujm6w

 

ANAHTAR SÖZCÜKLER

YAZI:

Kalp, kalp kapakları, kalp kapakalrı nelerdir, kalp kapaklaarının, görevleri, kapak hastalıkları, serdar Akgün, prof, doktor, sağlık

 

RESİM 1

sağlık, kalp, kalp odacıkları, kalp kapakları, serdar akgün, doktor, prof

RESİM 2

sağlık, kalp, kalp kapakları, serdar akgün, doktor, prof

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here