Zombi başlığından aslında ‘’yürüyen ceset sendromu’’ olarak adlandırmak daha doğru olabilir. Siz buna canlı cenaze de diyebilirsiniz. Tıbbi adı Cotard Sendromudur. Ben ‘’the walking dead’’ dizisi meraklısı olduğumdan böyle bir başlık düşündüm.

1880 yılında Fransız Nörolog Jules Cotard tarafından tanımlanan bu sendromuna yakalananlar, öldüklerine inanırlar. Hatta yakınlarında kendisini morga götürmelerini ve gömmelerini isterler. Bir kısmı da zamanın çoğunu mezarlıkları gezerek ve ölülere yakın olarak rahatladıklarını söylerler.

Bazı organlarının çürümeye başladığını ve koktuğunu düşünürler. Ölü olduklarını sandıklarından yemek yemezler. Hızla kilo kaybederler. Su içmezler susuz kalırlar ve bunlara bağlı komplikasyonlara açık hale gelirler. Nihilistik yani Hiçlik, yokluk psikozuna girerler. Yataktan çıkmazlar, kişisel bakımlarını yapmazlar. Çok fakir ve başarısız olduklarını düşünürler başlarda bu ip depresyon bulguları ön plandadır zaman ile ağırlaşırlar.

Şizofreni ve bipolar bozukluk gibi hastalıklarla bağlantılı olan sendroma yakalanan insanlar sık sık intihar girişiminde bulunurlar.

Öldüklerini sananlar ağırlıkta olsa da yarıya yakın bölümü ise ölümsüz olduklarını düşünürler; işte bu grup ölümsüz olduklarını düşündüklerinden intihar ederek bunu kanıtlamaya çalışırlar.

 

Bu sendroma benzer bir sendrom olan Capragas Sendromunda ise kişiler yakın çevresindekileri aslında gerçeklerinin yerine geçmiş sahtekârlar olduğunu düşünürler.

Sendrom ciddi kafa travmasına neden olan kazalar sonrasında ve beyin tümörleri ile birlikte görüldüğü gibi Asiklovir adlı ilacın yan etkisi şeklinde ortaya çıkmıştır. Hemodializ ile ilaç vücuttan atıldıktan sonra yakınmalar ortadan kalkmıştır.

Nedeni kesin olarak bilinmemek ile birlikte beyindeki amigdala bölgesindeki hasara bağlanmaktadır.

Tedavisinde ilaçlar ile birlikte EKT elektrokonvulzif tedavi yani elektro şok iyi sonuçlar verir.

Şimdi size 2014 yılında yayınlanan bir vakayı anlatayım.

Sandeep GroverJitender AnejaSonali Mahajan,  Sannidhya Varma. Cotard’s syndrome: Two case reports and a brief review of literature. J Neurosci Rural Pract. 2014 Nov; 5(Suppl 1): S59–S62.

 

65 yaşında emekli bir öğretmen birden sabahlrı kötü düşünceler ile uyanmaya başlar. Dünyanın sonun geldiğini ve yapabilecekleri bir şey olmadığını çevresindekilere anlatmaya başlar. Giderek bu durumun işlediği günahlara ve hayatında yaşadığı başarısızlıklara bağlamaya başlar. Bu suçluluk duygusu içinde kendine zarar verecek hareketler yapar. Bir süre sonra artık beyninde kan dolaşımı olmadığını ve çalışmadığını iddia eder. Organları artık çürümeye başladığından çevredikelerin kansere yakalanabileceklerini düşünerek kendini asar ama kurtarılır. Artık ölü olduğundan yemek yemesine gerek olmadığını söyler ve iç organlarının artık çürüdüğünden kokmaya başladığını iddia eder. İki ay içinde iki kez daha intihar girişimde bulunur. Hastaneye yatırıldıktan sonra öldüğü için hastanede olmaması gerektiğini doktorlarına söyler. Hemşire ve doktorlara saldırır. Sonuçta toplam 9 defa şok tedavisi aldıktan sonra toparlar ve ilaç tedavisi ile uzun süre geceleri evde yatacak ama gündüzleri hastanede olacak şekilde tedavisine devam edilir.

İşte size ender görülen ama çok ilginç bir hastalık.

 

ANAHTAR SÖZCÜKLER

zombi sendromu, yaşayan ölüler, cotard sendromu, canlı cenaze, zombiler, the walking dead, zombi oyunları, gerçek zombiler, yaşarken ölmek, yürüyen ölüler, minecraft yürüyen ölüler, minecraft the walking dead, serdar Akgün, zombiler, zombi filmleri

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz