YAŞLILARDA VARİS

VARİS İÇİN AYRINTILI BİLGİLER TIKLAYINIZ

VARİS İÇİN YOUTUBE VİDEOLARIM TIKLAYINIZ

Yaşla beraber varis görülme sıklığı artar.

¤ 50 yaşından sonra daha da artar.

¤ 127 kişilik bir otopsi çalışmasında diz toplar damarı (poplitel ven) duvarında bağ dokusunda artış görülmüş. Bunun anlamı nedir?, toplar damarın yaşla beraber genişleyebilme özelliğinin kaybolmasıdır.

¤ Bypass ameliyatında çıkarılan safen toplar damarında yapılan ‘’dikey gerilim’’ testinde yaşın etkisi gösterilmiştir. Dikey düzlemde gerilimin azaldığı gösterilmiştir. ¤ Bu çalışmaların sayıca az olması en azından bazı bulgular olmasına karşı ‘’ yaş ile kesin varis artar ‘’ çıkarımında bulunmak bilimsel olarak doğru değildir. ¤ İnsanların yaşlandıkça fazla ayakta kalmalarına gerek kalmadığı için (emeklilik) varis gelişimdeki olumlu bir noktadır.

¤ Kısa bir rakam dizisi verelim.

¤ Kılcal Damarlar; 20 yaşına göre 30 yaşında 4 kat,

¤ Küçük Varisler; 20 yaşına göre 30 yaşında 2 kat,

¤ Büyük Varisler; 20 yaşına göre 30 yaşında 3 kat, ¤ Kapak Yetmezliğ: 20 yaşına göre 30 yaşında 1 kat arttığı bulunmuştur.

¤ Yaş ve varis ameliyatı konusu ise tartışmalıdır. ¤ Kişinin aktif hayatı, çalışma koşulları ve yakınmaları önemlidir.

¤ Ben 72 yaşında ama canavar gibi çalışan ve spor yapan (maşallah) bir amcayı ameliyat ettim. Kendisi ben olmakistiyoru artık! dedi. ¤ Ama 69 yaşında pek dışarı çıkmayan ve aktif olmayan teyzelere zorunlu olmadıkça (yara veya şiddetli ağrı) ameliyat önermiyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz