VARİS YARALARI

VARİS İÇİN AYRINTILI BİLGİLER TIKLAYINIZ

VARİS İÇİN YOUTUBE VİDEOLARIM TIKLAYINIZ

Varisler tedavi edilmedikleri takdirde uzun dönemde ayak bileğinin iç yüzünde olmak üzere değişik yerlerde yara çıkabiliyor.

Ø Bu sevmediğimiz bir durum.

Ø Genelde insanların son dakikaya kadar bekledikleri düşünüldüğünde akan, kokan ve doku kaybı ortaya çıkmış ‘’ yaralar ‘’ ile karşılaşıyoruz.

Ø Bu yaraların temelinde uzun süren ihmal edilmiş varis sorunu yatmaktadır. Tedavi edilmemiş Varis hastalarının tümünde olmasa da önemli bir kısmında bacakta yaralar çıkmaktadır.

 Ø Varis Ülser yaralarında tedavide kullanılabilecek bir seçenek de ‘’Skleroterapi ‘’ veya ‘’ Köpük Tedavisi ‘’ seçeneklerden birisidir. Ø Temelde bu yaraların çevresindeki damarların çıkartılması veya bağlanması tedavi için uygulanan seçeneklerden biridir.

Ø Şimdi çapı 3 mm üzerinde olan yetmezlik gösteren varis damarlarına köpük tedavisi uygulandığında olumlu sonuçlar almaktayız.

Ø En son yapılan bir çalışmada bu konudaki 10 yıllık sonuçlar yayınlandı.

Ø 3% sodium tetradecyl sulphate maddesi kullanılmış. Ülkemizde bu madde yok biz onun yerine Avrupa’da kullanılan AETHOXYSKLEROL maddesi kullanıyoruz. Daha etkili olduğunu söyleyebilirim.

Ø 336 hasta köpük tedavisi ile 6 hafta içerisinde %21, İkinci 6.haftada % 46,1 oranında yaralarda tam iyileşme sağlanmıştır.

 Ø Şimdi rakamların detayına inelim. Toplam iyileşme oranı %67,1 gibi yüksek bir değerdir.

 Ø Yaraların tedavi edilmesi güçtür. 12 haftada %61 oranı çok başarılıdır.

Ø 12 hafta da zaman olarak kısa sayılabilir.

Ø Bu yaraların iyileşmesi aylar alabilmektedir.

 Ø Tedavi için sabırla temel tedavi şartlarına uymak gerekir.

Ø Önce yaraların oluşumuna izin vermemeliyiz.

Ø Varis zamanında tedavi etmeliyiz.

Ø Eğer varis yarası varsa ayrıntılı bir ultrason ile temeldeki yetmezlik damarları saptanmalı ona göre bir tedavi planlanmalıdır.

 Ø Altta yatan neden tedavi edildikten sonra ülser yarasının çevresindeki yetmezlik gösteren damarlara köpük tedavisi yapılması ve uzun süreli kompresyon tedavisi uygulanmalıdır.

The effects of foam sclerotherapy on ulcer healing: a single-centre prospective study. Cuffolo G, Hardy E, Perkins J, Hands LJ. Ann R Coll Surg Engl. 2019 Jan 3:1-5.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz