Su içmenin önemi konusunda kafanızın şişirildiğini biliyorum ama önemini küçük bir gerçek ile yeniden hatırlatmak isterim.

 Vücudumuzun %60’ı sudur.

 

Kabaca mide boşalma süresine bağlı olarak saate bir bir bardak su içilmelidir. 8 saat uyku ve iki saat trafik eklerseniz. 14 saatiniz kalır. Bu da günde 2800 ml yani, 14 bardak su demektir. Ben bunu uyguluyorum. Doygunluk sağlamak açısından ideal. Bu da yediklerinizi miktar olarak azaltıyor.

Şimdi ne kadar içmek gerekli sorusuna herkesin kendince bir cevabı vardır. Biz 2-3 litre diyerek bu konuyu hızlıca geçelim.

Gelin su içmenin farklı yönlerine bakalım.

İki bardak su içmenin adrenalin ve noradrenalin gibi önemli iki stres hormonun salınımında ve tansiyonda önemli bir artış olmadan yükseldiği söyleyerek başlayalım. Aslında bu 2 sigaranın veya bir bardak kahvenin getirdiği artışa eş değer bir sıçrama demektir. Böylece metabolizma hızınız artmaktadır. İlginç değil mi?

Orta yaşlı kadınlarda su içenlerde su içmeyenlere göre % 44 kilo kaybı fazla olmuştur. Yani sadece su içerek de zayıflayabilirsiniz. Bu tek başına yeterli değil asıl yediklerinizi daha önemli onu anımsatmak da fayda vardır.

Unutmayınız su içmek sıvı artışı ile tansiyonunuz yükseltmektedir. Bu sempatik aktivite artışı ve metabolizma artışı olarak da düşünlmektedir. Bir bardaktan fazla su içerseniz bu yaklaşık 30 dakika kadar sempatik aktivite artışına enden olmaktadır. 500 ml yakın içerseniz bu süre daha uzamaktadır. Su içmenin püf noktları adlı videomu izlerseniz buradaki bilgiler ile daha yararlı olacaktır. Alın size bir ev ödevi.

 

Şunu bir kenar yazın saate üç bardaktan fazla su içilmez. Yoksa elektrolitleriniz seyrelir bu da ciddi sıkıntılar neden olur. Bu kadar fazla su içmek de pek mümkün değildir.

Su konusunda enteresan bir konuda. Kan bağışı ile ilgili? Nereden çıktı diyeceksiniz. Hani kan verdikten sonra size bir meyve suyu ikram ederler ya ‘’şekerinizi düşmüştür gibilerinden ‘’ aslında o plasebo bir etki. Kaybettiğiniz kadar sıvı içmeniz yeterli.  Üstüne üstlük eğer suyu şeker ile birlikte alırsanız. Tansiyonunuzun üzerindeki etkisi o fazla olmaz.

Sadece su içmek değil şekerli içecekler yerine su içerek ve yediklerinzi de azaltarak kilo verebilirsiniz.

Yukarıda söylediğim gibi yediklerini azaltan ve su içenler içmeyenlere göre bir yılda daha fazla kilo veriyorlar.

Peki içtiğimiz suyun sıcak ya da soğuk olmasının bir anlamı var mı?

Aslında sıcak değil ama oda ısısında yemek yemenin enerji harcanması açısında önem taşıdığı iddia edilmiştir.

Bir de 2010 yılında yayınlanan bir makalede önerilen ‘’buz dyeti’’ konusuna değinelim. Eğer 1 litre buz tüketirseniz ve yerseniz, daha doğrusu: vucudumuzu bu miktarı ısıtmak için yaklaşık 140-168 kaloriden fazla harcadığı tespit edilmiştir.

Bakın daha işin başında 1 kilometre koşmuş kadar koşmuş kadar kalori harcıyorsunuz.

Burada gene sempatik siniri sistemi ve noradrenalin devreye giriyor. Yani soğuk su içerseniz metabolizmanız hızlanıyor üstelik bu ılık ve sıcak suya göre gösterilmiş durumdadır.

Peki bütün gün soğuk su içebilir misiniz? Hayır sonra midenizi üşütürsünüz bademcikleriniz şişer şaka! yavaş yavaş içerseniz bir şey olmaz.

İşin özeti özellikle yemeklerden önce bir bardak soğuk su içerseniz klio verme konusunda şaşırtıcı etkinsi görebilirsiniz. Böylece vucudunuz hem soğuk suyu ısıtmak için kalori harcayacak hm de yemekte fazla yemeyeceksiniz.

Bundan güzeli ne olabilir ki?

 

KAYNAKLAR

E M Scott  J P GreenwoodS G GilbeyJ B StokerD A Mary. Water ingestion increases sympathetic vasoconstrictor discharge in normal human subjects. Clin Sci (Lond) . 2001 Mar;100(3):335-42.

J Jordan , J R ShannonB K BlackY AliM FarleyF CostaA DiedrichR M RobertsonI BiaggioniD Robertson. The pressor response to water drinking in humans : a sympathetic reflex? Circulation. 2000 Feb 8;101(5):504-9.

Dennis EA, Dengo AL, Comber DL, Flack KD, Savla J, Davy KP, Davy BM. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged older adults. Obesity (Silver Spring). 2010 Feb;18(2):300-7.  

Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD. Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet activity.Obesity (Silver Spring). 2008 Nov;16(11):2481-8.

Shen WK, Sheldon RS, Benditt DG, Cohen MI, Forman DE, Goldberger ZD, Grubb BP, Hamdan MH, Krahn AD, Link MS, Olshansky B, Raj SR, Sandhu RK, Sorajja D, Sun BC, Yancy CW. 2017 ACC/AHA/HRS Guideline for the Evaluation Management of Patients With Syncope: Executive Summary: A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelinesand the Heart Rhythm Society. Circulation. 2017 Aug 1;136(5):e25-e59. 

Chih-Cherng Lu , Min-Hui LiShung-Tai HoChia-Lin LuJiann-Chyun LinTso-Chou LinChe-Se TungChing-Jiunn Tseng. Glucose reduces the effect of water to promote orthostatic tolerance. Am J Hypertens . 2008 Nov;21(11):1177-82.

Madjd A, Taylor MA, Delavari A, Malekzadeh R, Macdonald IA, Farshchi HR. Effects of replacing diet beverages with water on weight loss and weightmaintenance: 18-month follow-up, randomized clinical trial. Int J Obes (Lond). 2018 Apr;42(4):835-840.

Cardiovascular and metabolic responses to tap water ingestion in young humans: does the water temperature matter? Acta Physiol (Oxf). 2014 Jun;211(2):358-70

 

ANAHTAR SÖZCÜKLER

su içmek, su içmenin faydaları, sağlık, düzenli su içmek, limonlu su içmek, sağlıklı beslenme, kilo vermek, günde ne kadar su içmeliyiz, soğuk su, su diyeti, zayıflama, cilt bakımı, kilo verme, suyun önemi, diyet, diyetisyen, kilo, su orucu, kadın, vücut geliştirme ve su, hücre, zayıflamak, hayat, detoks, metabolizma hızlandırma, beslenme önerileri, serdar akgün, prof.dr.serdar Akgün, dr.serdar akgün, serdarakgün, diyet, zayıflama, kilo verme, sağlıklı beslenme, diyetisyen, metabolizma hızlandırıcı, metabolizma nasıl hızlanır, detoks, kilo, kilo vermek, su içerek zayıflama nasıl olur, su içerek zayıflamak, su, zayıflama, su orucu, su zayıflatır mı, günde ne kadar su içmeliyiz, zayıflama yöntemleri, su içerek zayıflanır mı, su içerek kilo vermek, su içerek zayıflayanlar, soğuk mu ılık su mu, soğuk su içmek doğrumu, sadece su içerek zayiflamak, su orucu yapanlar, ne kadar su içmeli, ne kadar su içmeliyiz, sağlıklı beslenmek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz