II.Dünya savaşında Nazilerin Yahudilere karşı olan soykırımı bilinmesine karşı kendi vatandaşlarına karşı yaptığı tıbbi soykırım pek bilinmez. Naziler çingeneler, eşcinseller ve muhaliflerin yanında pek çok psikiyatrik hastayı da katletmişlerdir.

Berlin’deki soykırım müzesinde bir camekanda duran bir mektup beni çok üzmüştü. Anna isimli 9 yaşında epilepsi hastası bir kızın babası gönderildiği hastanenin başhekimine yazdığı bir mektuptu. Bası kızının durumunu merak ediyor ve iyileşmesini ve eve dönüşünü beklediğini yazıyordu. işin acı tarafı Anna çoktan yakılmıştı.

Nazilerin saf ırk yaratmak için kafalarına taktıkları bazı hastalıklar vardı. En önemli hastalık şizofrenidir.  Kalıtsal olduğu ve tedavi edilemediği bu hastalığı hedefe koymuştur. 

 

Önceleri kısırlaştırma olarak başlayan proje kitlesel cinayetlere ve soykırıma dönüştü. 20 yy. başında Amerika ve İngiltere’de de kısırlaştırma kanunlarının gene ırkçı nedenlerden dolayı uygulandığını da eklemeliyiz. 

1929’da Almanya da yazılan bir kitabın ismi çok ilginç  ‘’ Değersiz yaşamların yok edilmesi ‘’ hem de bunu yazan bir psikiyatrist idi.

1939 yılında Hitler programa onay verdi. Programa sempati duyan doktorlar toplandı önce kurallar belirlendi. Şizofrenler ilk sıradaydı ama tedavi edilmediği ve kalıtsal olduğu düşünülerek Epilepsi hastaları, Zekâ geriliği olanlar, cüceler, alkolikler ve sosyal uyumsuzluğu olanlarda listeye eklendi. Tüm hastanelerden uygun hastaları bildirmeleri istendi.

Hastalar seçildikten sonra daha iyi bir tedavi görecekleri söylenerek uzaktaki merkezlere gönderiliyordu.

Ailelere de savaş koşulları gerekçe gösterilerek ziyaret yasağı koyuluyordu.İtiraz edenler de toplama kamplarına gönderiliyordu.

Programa da Aktion T-4 adı verildi.

Hitler programın başına kendi doktoru Karl Brandt ve Philippe Bohmler’i getirdi.

Karl Blandt ilk hastayı kör ve zekâ gerili olan bir çocuk olarak seçti. Ailesine de bunu bir merhamet ölümü olduğuna ikna etti. 

Sonra da gayri resmi olarak  ötenazi adı kullanılmaya başlandı. 

Nazi propoganda makinesi uzun süreden beri akıl hastalarının maliyeti konusunda halkı eğitiyordu. Afişler ve filmlerden önce sinemalardaki haberlerde bu konu sıklıkla işleniyordu. 

Saf alman ırkına ait olmadıkları ve topluma yük oldukları anlatılıyordu. 

T-4 Polonya’nın işgali ile ilk uygulamalarını bu ülkede yaptı. Polonya’da akıl hastanelerindeki hastaları  öldürdüler. Sonra savaşta yaralılar için yatak gerektikçe öldürmeye devam ettiler. 

Plana göre 70 000 kişi öldürülmesi gerekiyordu. 1941’de bu rakama erişildi. ama hastanelerin çevresindeki şehirlerde özellikle kliseden gelen itirazlar sonucunda iş toplama kamplarına devredildi. 

Bu işlem o kadar hızlı yapıldı ki bu hastaneler hasta kalmadığından sonradan kapatıldı. 

1934 – 1945 yıları arasında yaklaşık 250 000 hasta öldürüldü.400 000 kişi sterilize edildi.

İşin dramatik yanı Hitler 30 Nisan 1945’te’ intihar etti. Almanya teslim oldu. Kayıtlara meraklı Naziler göre savaş bittikten sonra bile katliam devam edildi. En son  29 Mayıs 1945 tarihinde bir çocuk öldürüldü.

Berlin’deki soykırım müzesinde bir camekanda duran bir mektup beni çok üzmüştü. Anna isimli 9 yaşında epilepsi hastası bir kızın babası gönderildiği hastanenin başhekimine yazdığı bir mektuptu. Bası kızının durumunu merak ediyor ve iyileşmesini ve eve dönüşünü beklediğini yazıyordu. işin acı tarafı Anna çoktan yakılmıştı.

Savaş sonrasında Almanya da Şizofreni vakalarının sayısı önce azaldı daha sonra yeniden artmaya başladı. Yani soykırım katilleri amaçlarını gerçekleştirememişti. 

Savaştan sonra Bohhler ve Brandt yargılandı. 12 kişi ile suçlu bulundular. Bohler 19545’te intihar etti. Brandt ise 1948’de asıldı. 

Bu öyküde kayıp giden binlerce ismin arasında tarihte yerini aldı.

Sağlıcakla kalın.

VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=U19fym3Q9x0

Anahtar

şizofreni,tıp,hastalık,şizofreni tedavisi,naziler,2.dünya savaşı,savaş suçları,nurnberg,almanya aktion,t-4,psikoloji,anksiyete,şizofreni belirtileri,psikiyatri,sağlık,şizofren,bipolar,şizofreni hastalığı,şizofren nedir,psikiyatrist,Şizofreni belirtileri,şizofrenik hastalıklar,şizofren hastalığı,şizofreni nedir,dr,aile,şizofrenik geceler,hastane,tuhaf bilgiler,ilaç,delilik,akıl,bilgi,paranoid şizofreni,ruh sağlığı,psikolog,psikotik bozukluklar,zeka,serdar akgün

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz