Safra kesesi sorunları bilinmesine karşın ihmal nedeni ile bir anda kendiniz acilde bulabilirsiniz.  Nitekim anjiyo için bekleyen bir hastamızda böyle oldu. Birden safra kesesi yani bizim taşlı akut kolesistit dediğimiz durum ortalığı karıştırdı.  Bu yüzden safra kesemizi nasıl korumalıyız diye sizler için KISA bir yazı hazırladım.

Safra kesenizi korumak için aslında yapmanız gereken en önemli şey aslında hepimizin atladığı fizyolojik bir işlemdir. Bu da gıdaları iyi bir şekilde çiğnemektir. Çoğumuz hızla ve çiğnemeden yediğimiz için sayısız sağlık sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.  ortaya çıkar. Onun için yavaş yemek yiyiniz ve yeterli sürede çiğneyiniz. Bu hem doymanızı sağlayacak hem de sindirimin daha kolay yapılmasını garanti edecek güzel bir alışkanlıktır. .

İkincisi su içiniz, susuz kalmayınız yemek ile ya da yemek haricinde mutlaka yeterli miktarda sıvı almalısınız hele sıcak havalarda 2,5 litrenin altına düşmemesi gerekir.

Öğün atlamaktan kaçınız eğer öğün atlarsanız ya da çok sert bir diyet ile uzun süre aç kalırsanız safra kesenizde safra birikir ve taş oluşma şansı artar. O yüzden diyet yaparken susuz kalmamak daha önem kazanır.

Liften zengin beslenmeli tahıl ve tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, pirinç ve bulgur tüketmelisiniz.

Safra kesesi sorunu yaşayanlarda sıklıkla bir kilo sorunu vardır. O yüzden fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Diyet yaparken sert diyetlerden kaçınınız. Eğer safra kesenizde çamur ya da taş varsa öğün atlamayınız ve uzun süre aç kalmayınız.

 

 

Bu önerilere meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenmenin safra keseniz için yararlı olduğunu da eklemeliyiz. Enginar safra kesesi için yararlı bir sebzedir.

Meyvelerden ise böğürtlen, yaban mersini önerilir bunları bulmanız zorsa o zaman üzüm yiyebilirsiniz en az onlar kadar etkilidir. Safra kesesine yararlı olan bir diğer meyve grubu da turunçgillerdir.

Kızartmalardan uzak durunuz her türlü yağ ve yağ ile pişirilmiş gıdalar kalp damar sağlığı için önemli olduğu kadar safra keseniz içinde zararlıdır. Buna karşın ham işlenmemiş zeytinyağı kullanınız. Zeytinyağı ve limon karışımı da safra taşlarının küçültülmesi için önerilmektedir.

Lesitin ki safra taşı oluşumun engeller o yüzden lesitinden zengin olan Fındık (ve diğer kabuklu kuruyemişler) , mercimek, nohut, bezelye ve soya tüketimi yararlıdır.

Et ve süt ürünlerinde kolesterol taşlarını safranızda oluşturabilir. Onlardan da uzak durmalısınız.

Yeşillik dediğimizde safra kesesi için ısırgan otu ve maydanozu listemiz başına yazmalıyız.

Ben düzgün diyet uygulayan ve ciddi kilo veren kişilere safra taşlarının kaybolmasa bile küçüldüğünü gördüm.

O yüzen bu önerilere kulak tıkamayınız.

Sonuç olarak en etkili nedir diye soracak olursanız.

Kilo vermek çiğnemek ve su içmek diyebilirim.

Sağlıcakla kalınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz