Sabahları yatak yapmak

Hayatta küçük şeylerin fark yaratabildiğine inananlardansanız mesele yok. Birazdan anlatacaklarımı onaylayabilirsiniz!

‘’ Yok, ne alakası var kardeşim ‘’  diyorsanız sanırım bir ortak yol bulamayız.

Sabahları kalktıktan sonra yatağı düzeltmek ben de farklı duygular uyandırır. Bunun üzerine internette bir videoya rastlayınca bu durum daha da pekişti. 

Usama Bin Ladeni yakalayan Amerikan Seal ekibinin komutanı (tabi ki sahadaki değil) Amiral William H. McRaven Texas Üniversitesinin 2014 Yılı mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasınız izledim.

Bir ortak noktamız var. Ben bir Navy Seal değilim. Bizdeki SAT/SAS dururken dizi ve film meraklıları gibi Navy Seal hayranı da olamam. 

Ama ortak nokta şu ben de Askeri Okulda okudum. O yüzden sabah yatak düzeltmenin ne demek olduğunu bilenlerdenim.

En çok dikkat edilen şeylerden biridir. Askeri okulda ve askerlikte önce yatağını yap. Öyle sadece pike ya da battaniyeyi üstüne at gitsin olacak şekilde değil. Jilet gibi olacak çarşaf, yorgan ve battaniye dümdüz olacak. Çünkü pikeyi kaldırıp bakarlar kimseyi kandıramazsınız. O yüzden ben dağınık ve kötü bir yatak bıraktığımda kendimi kötü hissediyorum. Bu duyguyu yaşamaktansa yatağımı yapmayı tercih ederim.

Anneniz evdeyse belki de farkında olmadığınız en büyük lüksün yatağınızı düzeltmeden evden çıkmanız olduğunu düşünebilirsiniz.

Ya da: yatağınızı düzeltememek için şu mazeretleri sıralayabilirsiniz:

Akşam yeniden bozulacak

Yatak biraz hava alsın.

Zamanım yok, Geç kalacağım 

Annem düzeltir,

Eşim hep düzeltir. 

Sevdiğim bir laf var.  ’’Sabahı kazanırsan günü kazanırsın ‘’.

Ben sabah insanıyım. Yatılı okul falan derken sabahları erken kalkmak benim için normal hale geldi. Bir alışkanlık haline geldi. Bunu da çok seviyorum. Sabah en kadar erken kalkarsam o kadar erken evden çıkıyorum. Geç kalkarsam sürünüyorum.

 

O yüzden belki sabah alışkanlıkları benim için önemli.

İyi yönlerinizi meziyetlerinizi alışkanlık haline dönüştürürseniz o zaman güçlü bir karaktere sahip olursunuz.

İşte bu da sabah belki de ilk göreviniz olan. Yatağınızı yapmak gibi üç dakikalık bir eylem ile başlıyor.  İlk görev ve ilk başarı. Bu aslında gün içerisinde karşılaşacağınız streslere karşı ilk koruma dozunda bir aşı. Özgüven ‘’lan bu ne alaka ‘’ diyenlere söyleyecek bir sözüm yok.

Eğer eşiniz ile beraber yatağı yaparsanız ya da çocuklarınıza yataklarını düzeltmek de yardımcı olursanız bu beraber yapılmış ve öğrenilmiş bir alışkanlık ve paylaşılan bir deneyim olarak da yararlı olabilir. 

Bunu belki çok önemsemeyebilirsiniz ama bu ilk pozitif başlangıç günün tamamına yansıyabilir. 

Hatta akşam geldiğiniz zaman bozuk darmadağın bir yatak ile karşılaşmak mı_ yoksa düzgün bir yatak ile karşılaşmak mı? Daha iyi.

Günü kazanmanın yolu sabahı kazanmaktan başlar.

Tabi ki düzgün bir yatak. Eğer sabah bıraktığımız gibi bir yatak ile karşılaştığınızda aslında sabah ile akşam arasında pek bir ilerleme olmadığını düşünebilirsiniz.

Nerde bıraktıysam ordayım, bir milim bile ilerlememişim.

Bu hiç hoş bir duygu değil.

Günü kazanmanın yolu sabahı kazanmaktan başlar. Yatağınız yapın pişman olmazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz