VARİS GELİŞİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

1.GENETİK

Ebeveynlerinizde varis varsa: özellikle kadınlarda gelişme şansı daha yüksek olarak kabul edilir.

Kadın akrabalarında varis öyküsü: % 49, erkek akrabalarında: % 19 oranında görülür.

2.GEBELİK

Gebelik sırasında değişen hormon düzeyleri ve özellikle progesteron hormonun damar duvarında yaptığı genişleme en önemli nedenlerdendir. Büyüyen rahimin karın içi damarlara yaptığı baskı bacaklarda toplardamar dolaşımını bozar.

Oluşan bası nedeniyle bacaklarda varisin gelişimi yanında genital bölgede ve kasıklarda da varis gelişebilir. Bu tür sorun gelişebilecek hastaların mutlaka! Koruyucu korse ve külotlu varis çorabı giymeleri önerilir.

Gebelik sırasında fazla kilo alımı da etken kabul edilir. Gebelik sonrasında alınan kiloların verilmesi ile büyük oranda bu varisler geriler. Sık gebeliklerde ve aşırı kilo alımı ile varisler kalıcı hale gelebilir. Gebelerin % 8 – 20’sinde varis oluşumu gözlenir. Gebelik sayısı ve sık gebelik varis gelişimine katkıda bulunduğu kabul edilmekle birlikte gebelik sayısının istatistiki olarak anlamlı olmadığı da saptanmıştır.

3.YAŞ:

Kadınlarda en sık görülen yaş dilimi: 40-49 yaş, erkeklerde 70-79 yaştır. 60-69 yaşları arasındaki kadınlarda: % 79’unda, 20-29 yaşları arasındaki erkeklerde: %1 oranında görülür.

4.CİNSİYET:

Kadınlarda varis daha sıktır. Her 4 kadına karşı 1 erkekte görülür.

5.UZUN SÜRE AYAKTA KALMAK VEYA OTURMAK

Meslek icabı ayakta kalmak ve uzun sureli oturma varis gelişimine katkıda bulunur. Ayakta kalınca toplardamarlarda basınç artışı olur. Uzun süre oturur pozisyonda ve dizlerin büküldüğü durumlarda toplardamar dolaşımı bacaklarda bozulur.

6.GÜNEŞTE UZUN SÜRE KALMA

Güneşte uzun sure kalındığında ya da sauna, hamam gibi sıcak ortamlarda vücudun ısı düzenlemesi sonucunda damarlarda genişleme olur.

7.GİYİM:

Dar pantolonlar ve sıkı çizme ve botlar dolaşımı etkileyerek varis oluşumuna neden olabilir.

8.FAZLA KİLO

İdeal ölçülerin üzerindeki kiloda olanlarda varis gelişimi daha sık görülür.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz