Home KORUNMA BESLENME Kan sulandırıcı bitkiler, baharatlar

Kan sulandırıcı bitkiler, baharatlar

0
92

Eğer bu konuda Youtube üzerinden bir arama yaptıysanız, ‘’ Kanı temizleyen bitkiler ‘’ gibi bazı başlıklar göreceksiniz. Bu doğru değildir. Bir yanlış yönlendirmedir. Bu bitkiler ve baharatları kullandığınızda sanki kan bazı zararlı maddelerden temizleniyor gibi bir düşünce oluşuyor.  Öyle bir durum olsa harika olurdu.

 

Burada size bazı bitkileri ve baharatları aktaracağım. Öncelikle kan sulandırdı ilaç kullananların daha dikkatli dinlemesi önemi olabilir.

  1. Zerdeçal: Pıhtılaşma sistemini etkileyerek kanın incelmesine yani sulanmasına neden olur. Bir çalışmada etken maddesi ‘’curcumin’’ etkili bulunmuştur. Zerdeçal videosuna bakabilirsiniz. Bu video 500 000’in üzerinde izlenmiştir. Son zamanda popüler hale gelmesine karşın bizim ağız tadımıza uygun olmadığında seyrek kullanıldığını düşünüyorum.
  2. Zencefil: Zencefilde aspirinin etken maddesi ‘’salisilik asit’’ bulunur. Bu madde de pıhtılaşma hücreleri olan trombositlerin birleşmesini ve pıhtı oluşumunu engeller.
  3. Kırmızı Biber: Bu biber özel bir tür olan ‘’cayenne’ kırmızıbiberidir. Bu da aspirinin etken maddesi ‘’salislik asit ‘’ içerir. Bizdeki kırmızıbiberlerin bu konuda benzer etkisi olabilir ama ne kadar dır bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var acı biber özellikle iştahı kapatıyor.
  4. Tarçın: Tarçının içinde coumadin ilacının etken maddesi ‘’coumarin’’ bulunmasına karşın. Net kan sulandırıcı etkisi gösterilememiştir.
  5. Vitmain E: Özellikle badem, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçeği yağı ve tahıllar Vitamin E içerirler. Vitamin E’in kan sulandırıcı etkisi ancak çok yüksek miktarda alındığında ortaya çıkar.
  6. Sarımsak: Bu konuda kokusuz sarımsak tozunun etkisi gösterilmiştir. Normal sarımsakta kan sulandırıcı etkisi çok fazla tüketildiğinde ortaya çıkar yani günde en az 4-5 diş yemeniz gerekir. Hatta bazı ülkelerde ameliyatta önce fazla sarımsak kullananların bırakmasını önerilmektedir.
  7. Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdeği için konuda bir uyarıda bulunmak gerekli. Amerikan Tamamlayıcı Tıp Kurumu kan sulandırıcı alanların ve ameliyata gideceklerin kan sulandırıcı etkisi yüzenden üzüm çekirdeği kullanılmamasını önermektedir.
  8. Papatya: Evet papatya ama yemek pek mümkün değil. Papatya çayları var, fakat onlarda bir sıkıntı yok. Kapsül ya da sıvı şeklindeki yağları daha çok kan sulandırıcı etkiye sahip.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here