Göğsünüz mü ağrıyor?

Kalp krizi olmasın?

Başka bir neden olabilir mi?

Göğüs ağrısı neden olur?

Her göğüs ağrısı kalp krizi mi demektir?

            Göğüs ağrısı kalp damarlarında daralma ya da tıkanıklık soncunda kalp kasının beslenmesinin bozulması ve ölümünün belirtisidir? Angina (ağrı) ve göğüs (pectoris) kelimelerinin birleşimi ile ‘’Angina Pektoris’’ diye tıbbi olarak adlandırılır.

Göğüs ağrısı sadece kalp krizi ya da damar tıkanıklığından olmaz. Çoğu insan bu ve benzeri şikayetlerden dolayı gereksiz sıkıntılara girer.

Göğüs kafesi en değerli organlarımızı korumak için çok güçlü ve kas, iskelet yapılarında oluşmuş bir zırh gibidir. Omuzlar, boyun ve kolar da göğüs kafesini etkileyecek yapılardır. Buralardan gelen ağrılarda göğüs ağrısı ile karıştırılır. Uzun sürerli bıçak saplanır gibi olan ağrılar kalp krizi değildir. Kalp krizi veya damar tıkanıklığına bağlı olan ağrı daha önceden yaşadıklarınızdan farklıdır. Kendini belli eder. Sanki şişman birisi göğüsünüzün üstüne oturmuş ve nefes alamıyorsunuz gibi hissedersiniz.

 

Kalp krizine bağlı göğüs ağrısı göğsün orta kısmında hissedilir. Ağrıya terleme veya bulantı eşlik edebilir. Bazı kişiler ağrıyı  baskı veya  sıkışma tarzında hissedebilir. Şiddetli bir ağrıdır.  Bu ağrı kollara, sırta, boyna, enseye, çeneye ve karına doğru yayılabilir. Sıklıkla sol kolda başlayan veya kola yayılan bir ağrı görülebilir.

Göğüs ağrısı kas, iskelet sisteminden, reflüden, akciğerden, akciğer zarından ve komşu bölgelerden köken alabilir. Bazen de sırt ağrısı olabiir. Bu durum için aşağıdaki ikinci videoyu izleyebilirsiniz. Yaş ve diğer risk faktörleri olmayanlarda göğüs ağrısından korkmaya gerek yoktur.

Eğer bu tip bir şikayetiniz varsa mutlaka doktora görünüp gereken tetkikleri yaptırınız. Böylece kafanızdaki soruları ve gereksiz korkuları ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için videoları izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz