VARİS İÇİN AYRINTILI BİLGİLER TIKLAYINIZ

VARİS İÇİN YOUTUBE VİDEOLARIM TIKLAYINIZ

GEBELİK VE VARİS

Varisler kadınlarda daha fazla görülür. gebelik dahil olmak üzere başka faktörlerde eklendiğinde sorunlar ağırlaşır. – Kadın olmak çok zor ve ağır bir görevdir.

Kadınlar doğurgan oldukları için erkeklerden güçlüdürler. İnsanoğlunun kaderi kadınların ve annelerin elindedir. Çok severek savunduğum kişisel görüşüm. – Peki kadınlara özgü durumlardan hangileri varisleri etkiler. – Adet Dönemi: Bu konuda yapılmış çalışmalarda adetin ikinci yarısında (luteal faz) toplardamarlarda genişleme olduğu tespit edilmiştir. Bu etki ‘’ progesteron’’ hormonuna bağlanır.

Eğer hemen tedaviye bakmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

– Bu genişleme potansiyellinin acaba toplar damar duvarındaki düz kas hücrelerine mi? Yoksa damar duvarının elastikiyetinde bir değişiklik olup olmadığı bilinmemektedir. – Progesteron hormonun damarda genişlemeye karşı çalışan mekanizmayı (vazokonstriktor) azalttığı akla gelmektedir. – Yani damarlar genişlemeye kalktıklarında bunu engellemeye çalışan dengeleyici sistem daha az karşı koymaktadır. Böylece damarlar genişlemektedir. – Peki adet döneminde ya da oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullananlarda skleroterapi yapalım mı? Ben kişisel olarak menstruasyon döneminde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ama doğum kontrol hapı kullananlar skleroterapi olabilirler. – Bir çalışmada ameliyatta çıkartılan toplar damarlarda estrojen ve progesteron reseptörlerine bakılmış ve sadece kadınların varisli damarlarında pozitif bulunmuştur. – Menapoz öncesi dönemde hormonal değişiklikler aslında varis oluşumunda derinden çalışan bir mekanizma olabilir. – Bakın gebelik döneminde ve sonrasında bacak damarlarında flebit geçirme riski artar. %0.35’e kadar çıkabilir. Burada bacaklardaki damarlarda büyüyen rahmin baskısı ve dönüşün kısıtlanması ve bacaklarda şişlik damarlarda genişlemesi yoğun ödem kan akışkanlığının azalması en son pıhtılaşma faktörlerinde artış nedenler arasında sayılabilir.

– Doğum sonrasında %3,6’ya kadar çıkabilir.

– Eğer bu kâbusu yaşamak istiyorsanız.

– Gebeliğin ilk 3 ayında tercihan kasığa kadar ideal külotlu varis çorabı önermekteyim. Sebebi ilk üç ayda büyük safen toplar damarının çapının artığını gösteren çalışmalar olmasıdır. Sonraki 2i üç ayda kasığa kadar son üç ayda ise dzzaltı varişs çorabı kullanımı mantıklıdır.

– Neden önce şunu söyleyeyim o davul gibi bacaklar ile varis çorabı giymenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ama ben olsam giyerim yoksa eğer yapmazsanız ve aldığınız kiloları vermezseniz ileride bize çok geleceksiniz demektir.

– Son üç ayda külotlu varis çorabı gereklidir. Son yıllarda artan vajinal varislerin sebebininse bu olduğunu düşünüyorum.

 

Varis hakkında tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bağlantılar:

 

  • İç varis nasıl olur? İç varis nasıl tedavi edilir?

https://www.youtube.com/watch?v=dfxiLn_MyI4&list=PL9l4RfYnVMKtpSA4csWxKG5LPhofXqmhc&index=5

  • Varis hakkında tüm bilgiler.

https://drserdarakgun.com/index.php/category/ameliyatlar/varis/

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz