Önce iki Türkün geliştirildiği Biontech aşısı ardından Moderna aşısı ve üçüncü olarak Oxford aşıları açıklandı.
Bunların içinde en güçlü korumayı Moderna aşısı (%95) sağlıyor. Biontech % 90 Oxford ise % 70 başarı sağladığı açıklandı.
Bu açıklamalar sadece kısa basın açıklamaları detaylar belli değil. Hızlı bir şekilde verileri ilgili kurumlara sunarak onay almak için bir yarış başladı.
İşin içinde milyarlarca dolar var. 50 dolar maliyetli bir aşı neredeyse 400 milyar dolarlık bir pazar demek.
Ülkemizde ise günlük vaka sayısı 23 00 üzerinde olduğu açıklandı. Her gün bir ölüm rekoru tazeliyoruz. Bir moral bozukluğu dalgası ekonomik sıkıntılar ile el ele tırmanıyor.
Sağlık bakanımız 2021 ilk çeyreğinde Çin aşısını ülkemize geleceğini açıkladı. Peki, bu Çin aşısı hakkında ne biliyoruz.
Daha önce iki aşı videosu hazırlamıştım. Arzu derseniz onlara da bakabilirsiniz.
Çin aşısı ile ilgili yaptığım araştırmada bulduklarımı size özetliyorum.
Kaynakları da yazıda bulabileceksiniz.
Önce 17 Kasım da Lancet dergisinde yayınlanan Çin aşısı makalesine bakalım. Çin aşısı aslında bunu bir makaleye döken ilk ülke oldu.
Diğer aşılara göre bu sonuçlar orta dönem sonuçları diyebiliriz.

 

https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-4/fulltext
SinoVac firması tarafından üretilen aşı Çin’de 80 000 sağlık çalışanına acil olarak uygulandı. Halen aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Covid testi sıraları aşı sıralarına dönüşmüş.
BBC 17 KASIM TARİHLİ HABERİ
https://www.bbc.com/news/av/world-asia-china-54582150
Yayınlanan çalışmadan öğrendiğimize göre Çin aşısı Brezilya ve Endonzeyadan sonra ülkemizde de halen gönüllüler üzerinde aşılanmaya devam ediliyor. Ülkemizde aşılananların sayısı 2 000’i geçmiş durumda bu sayının 13 000’e ulaşması planlanıyor.
Kaynak: Sözcü Gazetesi
https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/cin-asisi-mi-alman-asisi-mi-sorusuna-cerrahpasadan-yanit-6140250/
Orijinal Çin aşısı çalışmasında diğer aşılardan farklı olarak ‘’inaktif Covid 19’’ kullanılıyor. Diğer aşılarda ise mRNA kullanılıyordu.
Çin aşısında düşük, yüksek doz ve 0.18.gün ve 0.-28.gün olmak üzere dört grupta uygulama yapılmış. Bu inaktif virüse karşı oluşan antikor düzeylerine bakılmış. %97-100 etkinlik saptanmış. Çalışmanın ilerleyen dönemlerinde T hücresi lenfositlerinin cevabı ve kontrol grubu hesaplamaları ile sonuçlar ortaya çıkacak. Henüz onların değerlendirmeleri devam ediyor.
Burada Çin firması diğer ülkelerde devam eden çalışmalarda son faz aşama sonuçlarının değerlendirilmesini ülkelerin kendi kurumlarına bırakmış.
Nitekim birazdan aktaracağım haberlerde bunun yansımalarını görebilirsiniz.
Çin kökenli bir websitesi (Global News China) haberlerinde bazı açıklamalara ulaştım. Bu yazılanlar Çin kaynaklı haberlerden oluşuyor. Yani kendi aşılar hakkında kendi yorumlarını aktaracağım.
17 KASIM 2020
https://www.globaltimes.cn/content/1207405.shtml
25 KASIM 2020
https://www.globaltimes.cn/content/1207968.shtml
9 Kasım’da Brezilya’da Çin aşısı ile yapılan çalışmalarda beklenmedik ‘’yan etkiler’’ görüldüğünden araştırma durdurulmuştu. Bu araştırma sonradan yeniden başlatıldı. Bu haberler Brezilya’da sosyal medya da yayılınca büyük tartışmalar ortaya çıktı. Çinli yetkililer bunun aslında bazı büyük ilaç firmalardın oyunu olduğunu aşı konusunun politik ve ekonomik bir silah olarak görülmesinin bazı ülkelerde Çin aşsının önünü kesebileceğini açıklamışlar. Brezilya Başkanı Bolsanaro’da aynen Trump gibi Çin karşıtı olduğundan Brezilyalıların ‘’deney hayvanı’’ olarak kullanılmasını istemediğini belirterek olayı biraz körüklemiş gözüküyor. Brezilya’da Çin aşısı ile ilgili sorun görülen tek ülke değil. Bengaldeş’de aynı aşını son fazını iptal etmiş durumda (Reuters).
Kanada aynı şekilde bazı transport sıkıntıları yüzünden ortak çalışmaların sekteye uğradığını duyurmuş.
Brezilya’da aşı programını yürüten şirket aralık ayı ilk haftasında yeterli veriye ulaşarak sonuçları açıklayacağını duyurmasına karşın Çin’deki ana üretici şirket ise ancak yılsonuna doğru tüm sonuçların alınacağını ve Dünya Sağlık örgütü ve Avrupa Birliği ile paylaşılacağını açıklamışlar.
Buna göre Çin aşsının tüm onaylarını yılbaşından önce bitirmeyi planlıyor.
Çinli yetkililer ise batı ilaç endüstrisinin haksız yere aşıyı suçladığını ve 2025 yılı için Çin’in planladığı biyoteknoloji ve biyomedikal geliştirme projelerinin batıyı korkuttuğunu söylemişler. Çin daha çok üçüncü dünya ülkelerine ve Asya pasifik bölgesi, güney Amerika ve farikaya aşı için desteklemeyi planladıkları ileri sürülüyor.
Çin bu alanlarda büyük bir atılım yapmaya başlayacak görünen o’dur.
Halen çok sayıda Çin ilaç firması BAD ve AB için ilaç üretiyor. Komşu ülke Hindistan kapasite olarak fason ilaç yapımına ama Çin’iler batılı ilaç tekelelrini kırmak için önceden yaptıkları hazırlıklarının meyvesi alacaklar gibi görünüyor.
Sakın aşıyı Çin işi diye hafife almayınız.
Yani işin özeti bir aşı savaşları dizisi ile karşı karşıyayız.
Sonuçları hep beraber göreceğiz.
2021’İ MASKESİZ GEÇİRMEMİZ SÖZKONUSU DEĞİL.
Salını yok etmek istiyorsak toplumun %50’den fazlasını aşılamamızı şart.
Bu da zaman alacaktır.
Sağlıcakla kalın.

 

ANAHTAR SÖZCÜKLER:
serdar akgün,serdar akgün videoları,aşı karşılaştrıması,covid 19 aşısı,coivd 19 aşıları,çin aşısı,rna aşısı,corona aşıları,korona aşıları,doktor,prof,kimler aşı olacak,güncel haber,haber,trt,trt haber,canlı haber,güncel haberler,güncel haberler son dakika haberleri,aşı haberleri,aşı ne zaman gelecek,son dakika,haber aşı,doktor anlatımı,doktorlar,aşı doktor,çin aşısı sonuçları,çin aşısı ne zaman gelecek,çin aşısı türkiye,çin aşısı nedir,çin,tıp,tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz