Boyalı Höyük ’de Hititlerden kalma kalıntılarda çömlekler içinde bazı gıda kalıntıları bulunmuş. Bu kalıntılar incelendiğinde bal, bal mumu ve propolisin yanında Nigella Sativa yani Çörek Otu olduğu gaz kromotografi tekniği gösterilmiştir.

 

2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümü bulguları yabancı bir dergide yayınlamışlar. Bu yayın kendi topraklarımızdan köken alması yüzünden memnuniyet vericidir.

B Salih T SipahiE Oybak DönmezAncient nigella seeds from Boyali Höyük in north-central Turkey. J Ethnopharmacol . 2009 Jul 30;124(3):416-20.

Sadece bu yayın değil ülkemizden Çörek otu ile ilgili değişik konularda yayınlar vardır.Bunları da sırası ile değerlendireceğiz.

Çörek otu orta doğu ve asyaya özgü bir bitki geçmişi neredeyse 4 000 yıl dayanıyor. Çörek otu denilince aklıma gelen ilk şey neden her köşe başında açılan börekçilerde böreklerin üzerine çörek otu koymazlar onu anlayamıyorum bir börek için en yakışanı bence çörek otu tadı tamam ile farklı düzeye çıkartıyor. O yüzden ben çörek otunu börek için vazgeçilmez görüyorum.

Tarihsel olarak Çörek Otu baş ağrısı, diş ağrısı, astma, nezle, sinüzit ( ki gerçekten anti alerjik bir yönü var) , artirit ( türkiyeden de deneysel artirit konusunda yayınlar var), konjunktivit, abse ve parazit tedavisinde kullanılmıştır.

Eski kaynaklarda ağrı ve sindirim sistemi bozukluklarında da kullanılmıştır.

Çörek otunun içinde Fitokimyasallar vardır. Bunların içinde Fitosteroller ön plandadır. Fitosterollerden de en önemlisi ‘’timokinon’dur’’. Bu kimyasallar güçlü antioksidan ve iltihap karşıtı özellikleri parlatılmıştır.

Günümüzde hem çörek otu hem de çörek otu yağı ‘’zayıflama’’ konusunda popüler hale gelmiştir.

Bizde hemen oradan başlayalım.

ZAYIFLAMA

İlk önce temel olarak çörek otu belirli genleri etkileyerek iştah kontrolünü sağladığı öne sürülmüştür. Sıklıkla yoğurt veya yulaf ezmesine katılarak diyetlerde önerilmektedir.

Bir grup çalışmada (11 çalışma 783 kişi) 6-12 haftada 2,3 kilo ve bel çevresinde 3,5 cm azalma sağlamıştır.

Benzer diğer çalışmalarda 13 haftada 1,8 kilo zayıflama sağlanmasına karşın bel çevresinde  bir azalma olmamıştır.

Yani basitçe yavaş ama istikrarlı bir kilo verme aracı olabilir.

ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR

 1. ASTIM VE ALLERJİK RİNİT

Genelde eski bilgilerin ve kullanımında köken alan bu hastalıklarda günümüzde özellikle akciğer fonksiyonları düşük olanlarda daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Bunun sebebi alerjik olayın gerçekleşmesini antihistaminik ve antialellerjik etkileri ile azalttıkları düşünülmektedir. Bu hastalarda belirtiler bariz. bir şekilde azalmıştır.

 1. ŞEKER HASTALIĞI

Şeker hastalarında kan şekeri kontrolünü kolylaştırır ve kullanılan ilaçlara yardımcı olur fakat örneğin Metformin gibi ilaçlar kadar etkili değildir. Şeker hastalarında eğer kolesterol yüksekliği varsa kolesterol düzeylerini hafifçe düşürebilir.

 1. KOLESTEROL YÜKSELİĞİ

12 haftada günde 2 gr tüketildiğinde total kolesterol, , kötü kolesterolde düşme ve iyi kolesterolde bir artış görülür. Bazı çalışmalarda kolesterol ilaçları ile daha güçlü etki yaptığı örülmüştür.

 1. HİPERTANSİYON

Çörek otu hem büyük hem de küçük tansiyonu düşürür.

 1. MEME AĞRISI: MASTALJİ

Süt verenlerde ağrı için çörek otu yağı kullanılabilir. Bebek için bilinen bir yan etkisi yoktur. Adet dönemindeki meme ağrılarında da kullanılabilir.

 1. ARTİRİT:

Bazı hastalarda dizlerde olan ağrıları azaltabilir. İlaçlara eş değer ağrı kesici özellikleri gösterilmiştir. Bir çalışmada Diklofenak 20 mg etkinse yakın etki elde edilmiştir. Cataflam bizde kullanılan ilacın ismidir. 50 mg tablet şeklinde satılmaktadır.

 

ETKİSİ ZAYIF ALANLAR

ERKEK FERTİLİTESİ: Erkeklerde sperm sayısını bazı kişilerde arttırabilir.

MİDE ÜLSERLERİ

Eski tıp bilgilerinde ülserler için çörek otu ve yağı önerilmek ile birlikte yeni gelişen ilaçlar ve ülserlerdeki Helikobakter Pilori tedavisi ile bu alanda etkiliğini yitirmiştir.

 • TARTIŞMALI ALANLAR: Bu alanlarda etkisi çok net bir şekilde gösterilmemiştir.
 • Egzama, Atopik Dermatit,
 • Bağışıklık Sistemini güçlendirme,
 • Bilişsel fonksiyonları düzeltme,
 • Kanser,
 • Karaciğer Yağlanması bu alanlarda etkisi kesin olarak gösterilememiştir.

YAN ETKİLERİ

Çörek otu gebelerde yüksek miktarda kullanılması rahmin kasılmasını engelleyebildiği için önerilmez.

Kanama. Pıhtılaşmayı engellediğinden kan sulandırıcı ilaç kullananlarda uzun dönem

de kanamaya neden olabilir. Bu nedenden dolayı cerrahi işlemlerden iki hafta tüketimin durdurulması istenir. Ama bu düzeyde çörek otu tüketimi sık görülmez.

KULLANIMI VE DOZ

0,5 – 2 gram çörek otu veya tozu en z 12 hafta günde iki dozda alınmalıdır.

Çörek otu tablet: 100-200 mg

Çörek otu yağı ise 450 mg veya 15 ml kadar yani bir çorba kaşığı kadar yine 12 hafta kullanılmalıdır.

SONUÇ

Çörek otu bence günlük belirli bir dozda ŞEKER HASTALIĞI, KOELESTEROL YÜKSEKLİĞİ, HİPERTANSİY

ON, ARTRİT VE MEME AĞRISINDA KULLANILABİLİR. Diğer alanlarda çok beklentiye girmeden kullanmak daha uygun olur.

Teşekkürler.

KAYNAKLAR

B Salih T SipahiE Oybak DönmezAncient nigella seeds from Boyali Höyük in north-central Turkey. J Ethnopharmacol . 2009 Jul 30;124(3):416-20.

Alireza TavakkoliVahid MahdianBibi Marjan Razavi, and Hossein Hosseinzadeh. Review on Clinical Trials of Black Seed (Nigella sativa ) and Its Active Constituent, Thymoquinone. J Pharmacopuncture. 2017 Sep; 20(3): 179–193.

Zahra Gholamnezhad Shahrzad Havakhah Mohammad Hossein Boskabady . Preclinical and clinical effects of Nigella sativa and its constituent, thymoquinone: A review. J Ethnopharmacol . 2016 Aug 22;190:372-86.

Amirhossein Sahebkar Guglielmo Beccuti Luis E Simental-Mendía Valerio Nobili Simona Bo Nigella sativa (black seed) effects on plasma lipid concentrations in humans: A systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Pharmacol Res . 2016 Apr;106:37-50.

Abdulrahman Koshak,Emad Koshak, and Michael Heinrich. Medicinal benefits of Nigella sativa in bronchial asthma: A literature review. Saudi Pharm J. 2017 Dec; 25(8): 1130–1136.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz