KALP KRİZİ NEDİR?
Koroner arterler kalbi, besleyen damarlardır. Kalbi bir taç gibi sardığından ‘’korona’’ taç kelimesinden esinlenerek koroner arter (atardamar) adını almışlardır. Koroner arterdeki damarda kireçlenme (ateroskleroz) sonucunda gelişen plakdaki çatlak pıhtı oluşumuna neden olur. Tam tıkanma şekilde oluşabilir ve kan akımı yeniden sağlanamaz ise beslediği kalp kası (myokard) ölür. Dokunun beslenmemesi ile ölümüne enfarktüs denir. Tıbbi ismi böylece ‘’Myokard Enfarktüsü ‘’olur. Bu kalp krizidir. Hayati tehlike oluşturur. Ani ölüm nedenleri içinde açık ara (%75- 80) ilk sırada yer alır. Maalesef yılda yaklaşık 180-200 000 kişi krizden hayatını kaybeder.
KALP KRİZİ

 

Kalp krizi, sonucunda kalp kası hasar görür. Pompalama fonksiyonunu yerine getiremeyebilir. Oluşan ölü bölgeden kaynaklanan düzensiz kalp atımları sonucunda kalp durabilir.
KALP KRİZİ NEDENLERİ
En sık görülen şikâyet göğüs ağrısıdır, hastalarda farklı şekillerde olabilir. Ağrı genelde efor sonrası olabilir istirahat ile azalır veya kaybolabilir.
Göğüs ağrısı detayları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Video: GÖĞÜS AĞRISI NEDENLERİ

Kalp krizi nedenleri için risk faktörleri arasında başta sigara gelir içmeyenlere göre risk 2-3 kat yüksektir. Diğer risk faktörleri arasında kolesterol (LDL: kötü kolesterol), şeker hastalığı, kötü beslenme (sebze ve baklagilden fakir diyet), yüksek tansiyon, obezite, hareketsizlik, yaş, erkek olmak ve aile öyküsü şeklinde sıralanabilir. Kadınların östrojen ile genelde korunduğu düşünülür. Menapoz sonrası bu korunma ortadan kalkar. Son yıllarda kadınlar başta sigara olmak üzere diğer risk faktörlerinin de etkisi ile kadınlardaki artış dikkati çekmektedir. Bunun için kampanyalar düzenlenmektedir.

Risk faktörleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

KALP KRİZİ TEDAVİSİ

Kalp kriz acil bir durumdur. Dakikalar önemlidir. Eğer krizden şüpheleniyorsanız uzanın ve ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerine kaldırınız. Dilaltında bir aspirin eritebilirsiniz. Eğer önceden elinizde varsa, bir dilaltı hap alınız. Yardım isteyerek hastaneye ulaşmaya çalışınız.

VİDEO: Dilaltı hapı nedir?

 

KALP KRİZİ TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Günümüzde artan hastane olanakları ile erken müdahale hayat kurtarmaktadır. Göğüs ağrısı ile acile başvuran hasta EKG ve Troponin adı verilen kan tetkiki ile teşhisi hızla koyulabilir. Kısa sürede ‘’altın saatler ‘’ denilen süre içinde hasta anjiyografiye alınır. Anjiyografide tıkalı olan koroner damar görülür. Hemen balon ve gerekirse (sıklıkla altta yatan darlık) stent işlemleri uygulanır. Böylece kan alamayan bölgeye yeniden kan akışı sağlanır. Genelde bu işlemlere ek güçlü kan sulandırıcılar damardan verilir.

Eğer ana damarda darlık ve/veya tıkanıklık varsa ya da birden fazla damarda tıkanıklık olduğunda ACİL BYPASS kararı alınabilir. Bu durumda hasta acilen ameliyata alınır.

Bir başka seçenek çoklu damar tıkanıklığı olduğunda önemli olan damar stent ile açılır sonrasında başka bir seansta ikinci işlem yapılabilir. Bu karar Kalp Damar Cerrahı ile yapılan bir konsey ile ameliyata da dönebilir.

ANAHTAR:
Kalp krizi, kalp krizi belirtileri, ilk yardım, kalp krizi geçirme anı, ilk yardım eğitimi, kalp krizi geçiren adam, kalp krizi anı, ani kalp durması, kalp, göğüs ağrısı, kalp krizi nedir, serdar akgün, doktor, prof, youtube

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz