Bypass ameliyatı iman tahtası sternum kemiği kesilerek yapılır. Bazen tek ya da iki damar bypass ameliyatları uygun koşullarda küçük kesiler ile yapılabilir. Aorta koroner bypass ameliyatı “çalışan/atan” veya “durdurulmuş” kalpte yapılır.

Klasik olarak Kalp Akciğer Makinesi kullanılarak kalp durdurulduktan sonra ameliyat yapılır. Kalp son derece nazik ve mucizevi bir organdır. Hastaların en çok merak ettikleri sorular; Kalp durdurulduktan sonra nasıl çalışır? Kalp çalışmazsa ne olur? Kalbe iyi davranırsanız o da size iyi davranır. Kalp çalışmazsa pil ile çalıştırılır.Pil denilince korkmayınız bunlar genelde geçici olur. Sonra çıkarılır.

Kalp Akciğer makinesi ile kalp boşaltılır ve özel bir sıvı verilerek durdurulur. Bu dönemde kalp kan yoktur. Bu özel sıvı ve vücut ısısı düşürülerek kalbin enerji harcaması önlenir. Kalp tekrar kan ile dolduğunda kendiliğinden çalışır. Çok ender olarak çalışmaz ise kalp pili ile çalıştırılır. Ameliyat sırasında kalp yerinden çıkartılmaz. Bu yanlış bir inanıştır. Ameliyatları büyük çoğunluk bu teknik ile yapılır.

” Atan kalpte bypass” ya da diğer ismi ile ”çalışan Kalpte Bypass ”bazı özel durumlarda genelde daha yüksek riskli bireylerde uygulanır. Bir diğer ismi de kalp akciğer pompası kullanılmadığından off-pump’dır. Hastanın ameliyat sonrası bazı komplikasyonlardan korunması için tercih edilir. Hastalar daha kolay ve hızlı toparlarlar. Hastaların damar yapısının bu teknik için uygun olması gerekir. Kireçli ve damar sertliği yaygın olan damarlarda uygulanması uygun değildir.

Genelde klasik ameliyatta riski yüksek olan hastalar; Kronik böbrek Yetmezliği (diyaliz hastaları) ve/veya Akciğer sorunları olan (KOAH) hastaları Kalp Akciğer Makinasına sokulmadan Atan Kalpte ameliyat yapılabilen hastalardır.

Hastalara aynı şeklide kesi yapılır.

Kalp çalışırken farklı anestezi teknikleri ve belirli bölgenin sabit kalması için sabitleyici ek cihazlar kullanılır. Bu damarların dikişini kolaylaştırır. 

 

 Bu sırada kalp hızı ve tansiyon kontrol altına alınır. Aynı damarlar bypass için kullanılır. AMELİYAT SÜRESİ DAHA KISADIR. Hastalar hızla toparlarlar. İyileşme süresi daha kısadır.

 

Bu ameliyatı çok severim.

Ama söylediğim gibi hastanın damarları bu teknik için uygun olmalıdır.

 

 

Anahtar: kalp, bypass, atan kalpte bypass, serdar akgün

‘’atan kalpte baypas’’

‘’çalışan kalpte baypas’’

“bypass için kullanılan damarlar”

“bypass ameliyatında hangi damarlar kullanılır”

“bypass da kullanılan damarlar”

“bypass yapılan damarlar”

“bypass ameliyatında kullanılan damarlar”

“bypass için kullanılan damarlar “

“damarlar bypass”

“bypass damarları”

“bypass için sıklıkla kullanılan damarlar”

“bypass damarlarının ömrü”

“bypass hangi damarlara yapılır”

‘’baypas atardamar’’

‘’baypas toplardamar’’

‘’Baypas ameliyatı’’

‘’Baypas ameliyatı kararı’’

‘’Baypas ameliyatı damar’’

‘’Baypas damarları ne kadar açık kalır’’

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz