Kalp damarlarında tıkanıklık için gerekli olan koşullarda hastaya anjiyografi yapılır. Bu tetkik damar tıkanıklığının teşhisi için en uygun seçenektir. Anjiyografi için daha detaylı bilgileri başka bir sayfada incelemiştik. İsterseniz aşağıdaki bağlantı ile videoya ulaşabilirsiniz.

VİDEO: DAMAR TIKANIKLIĞI NASIL ANLAŞILIR?

 

 

Anjiyografi ile tıkalı damarlar sayısı, darlığın derecesi saptanır. İdeal olarak eğer hasta çoklu damar hastası kalp Damar Cerrahi ile yapılan konseyde tartışılır. DARLIKLAR, ŞİKAYETLER VE HASTANIN DURUMU İLE ALINIR.  Synthax skorlama sistem ile anjiyografiden bir puan elde edilir. Bu puan da ameliyat ya da stent kararında etkilidir.

VİDEO BYPASS KARARI NASIL ALINIR?

 

 

Anjiyografide çoklu damar tıkanıklığı yoksa konseye çıkmadan aynı seans yapılır ya da başka bir seansta balon ve stent işlemi planlanır.

STENT NEDİR?

Kalp damarlarının açılmasında balon ile genişletilen damara stent koyulması tedavide yeni bir çağ açmıştır. Metal kafes olarak bilinen açılabilen, esneyebilen stentler damar tıkanıklığı olan damarı içeriden genişletmektedir.

ÇIPLAK STENT NEDİR?

         İlk stentler ‘’çıplak stent’’ olarak bilinir. İlk deneyimlerde sıklıkla damarlarda yenden darlıklar görülmesi üzerine teknoloji daha iyi stentler geliştirmiştir.

İLAÇ KAPLI STENT NEDİR?

Çıplak stentlerin üzerine değişik ilaçlar koyularak ‘’ İlaçlı Stent ‘’ yapılmıştır. Amaç damarın iç duvarını oluşturan endotel adı verİlen hücrelerin metale karşı reaksiyon geliştirmelerinin önlenmesidir. Bu hücreler büyüyerek stent takılan damarda yeniden darlığa neden olurlar.

Koroner damarlardaki darlıkları açmak için kullanılan stentlerin üzeri günümüzde ilaç ile kaplanabilmektedir. Koroner damarlarda yeniden daralmayı engelleyen özel ilaçlar içeren bu stentlere ilaçlı stent denmektedir. İlaç kaplı stentler de yeniden darlık oluşumu engellenmek istenmiştir. İlaçlı stent çıplak stent karşılaştırmasında çıplak stent geriye düşmesine karşın son yapılan yayınlarda sonuçların o kadar da kötü olmadığı iddia edilmiştir.

ERİYEN STENT NEDİR?

Eriyen stentler son yıllarda geliştirilmiş olsa da ilk araştırmalarda damarda pıhtı oluştuğundan kullanılmamaktadırlar.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz