Biliyorsunuz kendi tamamen donduranlarda var ama biz burada tedavi için soğuk tedavisinden bahsedeceğiz. Ülkemizde de bazı merkezlerde bu tedavi yapılıyor.
Soğuk tedavisi sadece bir bölgeye yapılabileceği gibi kafanızın açıkta kaldığı tüm vücut soğuk tedavisi bir kabinde uygulanıyor.
Peki, ne kadar soğuk? – 110-140 derece uygulanıyor. 2-4 dakika süre yeterli kabul ediliyor. Günde iki kez olmak üzere 10 gün devam ediliyor.Sonrsında ayda bir kez devam edilir.

 

 

Bilimsel olarak kas iskelet sistemi bozukluklarında yararlı olduğu bildirilmiştir. Arterit ve ankilozun spondilit için daha etkili olduğunu söyleyenler de vardır. Bazı sporcu sakatlıklarında iyileşmeyi hızlandırmak için de kullanılmaktadır.
Soğuk ile oksijen radikallerini azalttığı ve bağışıklık sisteminin güçlendirdiği ifade edilmiştir.
Prostat gibi bazı kanserlerde de yararlı olduğu yönünde zayıf veriler vardır.
Bunlar kesin olarak gösterilmiş yararlar değildir.
Bu tedaviyi savunanlar şu hastalıklarda da yararlı olduğu söylenmektedir;
1. Migren ataklarını azalttığı
2. Kas iskelet sistem ağrılarını azalttığı
3. Depresyonu azalttığı ki bu soğuk nedeni ile adrenalin ve endorfin salgılarının artışına bağlanır.

4. Erken bunama ve Alzheirmer için antioksidan ve iltihap karşıtı güçlenme ile yararlı olduğu söylenir.
5. Bazı cilt hastalıklarında yararlı olduğu ileri sürülür. Hatta sivilce için oldukça etkili olduğu söylenir.
Yan Etkileri:
Soğuk ile kalpte ritim bozuklukları ve göğüs ağrısına neden olur. Kalp krizi bile geçirebilirler. Soğuk yüzünden ciltte yanıklar ve dolaşım bozuklukları görülebilir.
Şeker hastalığın veya damar tıkanıklığına bağlı ayaklarında dolaşım ve yarası olanlara önerilmez.
Özet olarak Tüm Vücut Soğuk Tedavisi yararları gösterilmiş bir tedavi yöntemi değildir.

KAYNAKLAR

Agata Stanek, Armand Cholewka, Jolanta Gadula, Zofia Drzazga, Aleksander Sieron, Karolina Sieron-Stoltny. Can Whole-Body Cryotherapy with Subsequent Kinesiotherapy Procedures in Closed Type Cryogenic Chamber Improve BASDAI, BASFI, and Some Spine Mobility Parameters and Decrease Pain Intensity in Patients with Ankylosing Spondylitis? Biomed Res Int. 2015; 2015: 404259.
Agata Stanek, Ewa Romuk, Tomasz Wielkoszyński, Stanisław Bartuś, Grzegorz Cieślar, Armand Cholewka Decreased Lipid Profile and Oxidative Stress in Healthy Subjects Who Underwent Whole-BodyCryotherapy in Closed Cryochamber with Subsequent Kinesiotherapy. Oxid Med Cell Longev. 2019; 2019: 7524878.
Jae Hung Jung, Michael C Risk, Robert Goldfarb, Balaji Reddy, Bernadette Coles, Philipp Dahm. Primary cryotherapy for localised or locally advanced prostate cancer Cochrane Database Syst Rev. 2018 May; 2018(5
Agata Stanek, Armand Cholewka, Tomasz Wielkoszyński, Ewa Romuk, Aleksander Sieroń. Whole-Body Cryotherapy Decreases the Levels of Inflammatory, Oxidative Stress, and Atherosclerosis Plaque Markers in Male Patients with Active-Phase Ankylosing Spondylitis in the Absence of Classical Cardiovascular Risk Factors Mediators Inflamm. 2018; 2018: 8592532.
Mariusz Paweł Furmanek, Kajetan Słomka, Grzegorz Juras. The Effects of Cryotherapy on Proprioception System Biomed Res Int. 2014; 2014: 696397.
L. E. Hammond, S. Cuttell, P. Nunley, J. Meyler Anthropometric Characteristics and Sex Influence Magnitude of Skin Cooling following Exposure toWhole Body Cryotherapy Biomed Res Int. 2014; 2014: 628724.
Anna Straburzyńska-Lupa, Magdalena Paulina Kasprzak, Mateusz Wojciech Romanowski, Anna Kwaśniewska, Wojciech Romanowski, Maria Iskra, Radosław Rutkowski. The Effect of Whole-Body Cryotherapy at Different Temperatures on Proinflammatory Cytokines, Oxidative Stress Parameters, and Disease Activity in Patients with Ankylosing Spondylitis. Oxid Med Cell Longev. 2018; 2018: 2157496.
Ewa Śliwicka, Tomasz Cisoń, Anna Straburzyńska-Lupa, Łucja Pilaczyńska-Szcześniak. Effects of whole-body cryotherapy on 25-hydroxyvitamin D, irisin, myostatin, and interleukin-6 levels in healthy young men of different fitness levels Sci Rep. 2020; 10: 6175.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz