Kemik Yoğunluğu Testi menopoz sonrasında kadınlarda ve 50 yaş üstü erkeklerde önerilir. Beklenmedik kırıklarda da akla gelmelidir.

  • Beş yıl içerisinde 4 cm’den fazla boy kısalması olanlar
  • ­  Üçten fazla doğum yapmış veya 1 yıldan fazla emzirme süresi olanlar da yaptırması gerekenler grubuna dahil edilirler.

Bu test yapılan cihazlar teknoloji ile büyük gelişme göstermiştir.

Klasik testler DEXA adlı cihaz ile yapılırken günümüzde QTC cihazları ağırlık kazanmıştır. QTC Bilgisayarlı Tomografi ile kemik yoğunluğunun değerlendirilmesidir.

 

Üç boyutlu  Volümetrik Kemik Dansitometrisi QCT farklı bir teknolojiye sahiptir.

Osteoporoz Kaynaklı Kırıkların yaklaşık %55’i DEXA Sistemlerle tespit edilememektedir. Bu Nedenle Doğru Teşhis için QCT Tercih edilir. Yeni sistemde tetkik süresi 2 dakika iken eski sistemde 25 dakika kadar sürer.

Standart DEXA tekniği bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Damarlardaki ve eklemlerdeki kireçlenmeler ile yanlış yorumlar yapılabilir.

Kemik yoğunluğu ölçümü aslında kemik mineral ölçümüdür. Kemik Mineral Yoğunluğu olarak bilinir.

Bu test sırasında kemik dokusundaki mineral yoğunluğuna bakılır. Kemik erimesi ile doku sünger gibi delikli bir hal alır. Sünger gibi kemik dokusu kırılmaya ve çatlamaya eğilimlidir.

Rapor

Kemik Yoğunluğu Ölçümü testinin DEXA ile hazırlanmış raporu elinize aldığınızda bir şey anlayamazsınız. Raporda kullanılan bazı tanımlar ve değerler şu şekilde sıralanır.

Bu testte femur (bacak kemiği) ve bel omurlarındaki kemik yoğunluğu diğer bölgelerdeki ve vücudun tümündeki kemik yoğunluğu hakkında bilgi verir.

T SKORU

T Skoru: Genç toplum referans alan kıyaslama

Z Skoru: Aynı yaş grubunu referans alan bir kıyaslama değeridir.

T Skoru >-1 normal

T Skoru -1-2,5 Kemik Azlığı : Osteopeni

T Skoru <-2,5 Kemik Erimesi: Osteoporoz

T Skoru < -2,5 ve kırık varsa şiddetli Osteoporoz

  • t skoru menopoz öncesin kadınlarda, 50 yaş altındaki erkeklerde ve genç erkeklerde kullanılmaz.

 

Z SKORU

Z Skoru >-2,5 Beklenen değerdir. Normaldir.

Z Skoru <-2 Düşük demektir.

 

Osteoproz tanısı için bu değerlerin normal olması engel değildir. Bazen T skoru normal olsa bile bölgesel olarak osteoproz olabilir.

T skorunun düşük olması da tek başına osteoporoz tanısı için yeterli değildir.

Osteoporoz tanısı için D Vitamini düzeyi, Kalsiyum, fosfor  ve Parathormon ( kalsiyum metabolizmasını düzenleyen hormon) düzeyleri ile hastanın öyküsü de beraber değerlendirilir.

Raporunuz ile ilgili tetkiki isteyen doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz