Kalp krizi

0
102

Ani ölüm konusu ezici bir çoğunlukla Kalp Damar Hastalıkları ile ilgilidir.

Her ölüm erkendir. Ama sprocular ve gençlerde olanlar daha çok ilgi çeker.

Sporcular ve spor yaparken görülen ani ölüm konusunda yapılmış Avusturalya kökenli bir çalışma ile başlayalım. Toplam 19 740 otopsi incelenmiş. Yaşı 18-65 arasında 12 395 , 7-17  yaş arasında ise 385 kişi incelenmiştir.

Spor sırasında ani ölüm riski 100 000’de 0,76-1,49 bulunmuştur.

Erişkin dönemde ölüm sebebi %68’i kalp kökenli olduğu görülmüştür.

Yine erişkinler %45 Kalp Damarlarında tıkanıklık görülmüştür.

Çok daha önemlisi

%55 kalbin sol duvarı daha kalınlaşmıştır

 %38 kalp normalden daha ağır (>500gm)

Daha küçük yaşlarda ise aile kökenli kalp kası bozuklukları öne çıkmıştır.

Amerikan genç atletlerde yapılan otopsilerde benzer şekilde kalp kasında anormal büyüme ve buna bağlı aritmi oluşturan yapısal değişiklikler olduğu görülmüştür.

Ve şunu da eklemeliyim ki ki genç sporcularda beklenmeyen ölümleri engellemek için ayrıntılı muayene ve detaylı tetkik programları uygulanmasına karşın bu ani ölümler maalesef engellenememiştir.

Şimdi bunu genel topluma yaydığınızdan benzer şekilde kalp damar tıkanıklıkları ve buna bağlı ya da yapısal değişiklikler bağlı aritmiler ön plana çıkmaktadır. Burada esas önemli olan nokta biline kalp damar hastalığı olanların her türlü aritmi yani çarpıntı açısından yakın takip edilmeleri önerilmektedir.

Ani kardiyak ölüm ne kadar ani ve ne kadar hızlı gelişirse bizim ventrikül taşikardi ya da ventrikül fibrilasyonu denilen ritim bozuklukları sorumludur.

Eğer daha uzun sürede ölüm gelişirse daha çok kalp yetmezliği sorumlu tutulabilir. Bu durumda Kalpte ana damar tıkanıklığına bağlı yaygın kalp krizinden şüphelenilir.

Ani kardiyak ölüm öncesi ne gibi belirtiler görülebilir?

En sık görülen belirtiler;  çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, göğüste sıkışma veya baskı hissi, baş dönmesi, göz kararması ve baygınlık hissi sayılabilir. Kişiler bazen baygın olarak yakınları tarafından bulunur.

Diğer önemli bir nokta ani ölüm erkelerde kadınlara göre dört kat daha sık görülür. Hatta bu oran yaşla beraber daha da yükselir.

Kimlerin dikkat etmesi gerekir?

 • Eğer bilinen Kalp Damar tıkanıklığı olanlar. Bunun içine balon stent, bypass olanları da eklemek gerekir.
 • Bu hastalık için risk faktörleri bulunanlar,
 • Önceden çarpıntı ve benzer yakınmaları olanlar.
 • ZAMAN KAYBETMEDEN BİR HEKİME GÖRÜNMELİDİRLER.

 ”ENDER AMA TEHLİKELİ DURUMLAR”

Primer ritim bozuklukları ise (uzun QT sendromu, kısa QT sendromu, WPW sendromu, brugada sendromu, aritmojenik sağ ventrikül displazisi…) seyrek ancak geniş bir yelpaze gösteren hastalıklar grubudur. Bu hastalıklarda genellikle EKG, holter takipleri ile tanı konulur ve tedavi planlanır.

Tanı Metodları:

 • Anamnez ve fizik muayene
 • EKG
 • Akciğer filmi
 • Ekokardiyografi
 • Holter, olay kaydediciler
 • Kalp kateterizasyonu ve koroner anjiyografi
 • Elektrofizyolojik çalışma
 • T-wave alternans

Hangi hastalara ne tür uygulamalar yapılabilir?

Ailesinde ani kardiyak ölüm olanlar, hemen iyi bir kardiyoloji merkezine başvurmalıdırlar. Genel olarak tüm ailenin taranarak incelenmesi ideal yoldur. Yaptıkları iş nedeniyle büyük sorumluluk taşıyan pilotlar, emniyet görevlileri, tren ve otobüs şoförleri ve tabii ki sporcular üstünkörü bir muayene değil, iyi bir kardiyolojik değerlendirmeden geçirilmelidirler.

https://www.youtube.com/watch?v=UjYphZ9mFK8&t=3s

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here