Son zamanlarda benim de kullandığım, Zerdeçal ile ilgili bazı yayınları okurken benim de kafama yerleşmiş bir inanç ya da bilgiyi araştırmaya karar verdim. Zerdeçalı bir sonraki videoya bırakıyoruz. Zerdeçal ile ilgili pek bilinmedik farklı konulara değineceğim.

Biliyorsunuz zerdeçal ki kendisi ‘’ köri ‘’ sosunun temelidir. Bunun gibi baharat kullanan ülkelerde kanser vakalarının daha az olduğu söylenir. Örnek olarak da Hindistan verilir?

Bol baharat kullanıyorlar ondan kanser daha az görülüyor.

Hindistan denilince akla tabi ki pek çok şey geliyor.

İneklerin kutsal olması biraz sefalet ama onun yanında son 10 sene de Çin’in ardından en hızla gelişen ülke olması.

Pek bilinmez ama eğitim açısından dünyada ilk sıralardadır. Örneğin Madras Üniversitesi dünyanın sayılı üniversitelerindendir. 

Ciddi bir fakirlik ve sefalet vardır. Derler ki Hindistan’a gidenler ya nefret ederlermiş ya da çok severlermiş. Ortası yok.

Hintlilerin bir lafı vardır. İnsan vücudu yemek için yapılmamıştır diye. Doğru bir laf Hindistan’a bakarsanız gördüğünüz açlık ve sefalet içinde başka bir yorum olabilir. Buda meditasyon acı çekmek ve huzura tanrıya kavuşmak gibi kavramlar belki de o toprakların doğasında ve de toplumsal çatışmanın veya açlığın çözümü için geliştirilmiş olabilir.

Videonun sonunda belki bir örnek olabilmesi için size Slum Dog Millionaire fimini öneririm. Çok güzel bir film. Bizdeki kim 500 milyon ister yarışmasını bir gencin nasıl kendi hayatında öğrendikleri ile kazanmasını çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Bir de size bir kitap önerisinde bulanayım Herman Hesse SİDARTHA Nobel ödüllü bir yazar. Burada da budanın çıktığı yolculuğu ve o dönemdeki sefalet ve açlığı yolculuğu acıları anlatan bir kitap belki Hindistan o zaman daha iyi anlaşılabilir.

 

EVET, ŞİMDİ GELELİM KONUMUZA

 

,

Ben de bakalım acaba gerçekten böyle bir şey var mı? Diye baktım ve bakın karşıma ne çıktı.

JAMA dergisinde Haziran 2018 de yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarında 2016 yılında dünyadaki kanser görülme sıklıklarına göre ülkeler sıralanmış.

Öncelikle Hindistan’a bakılmış.

Hindistan da Kanser sıklığı 1000 000’de 106 onuncu en düşük kanser oranı. Komşuları Siri Lanka ve Nepal de daha düşük oranlar var, En düşükler ise genelde Afrika’da.

Hindistan’ın bu düşük oranının aslında doğru olmadığını söylüyor kimler Hindistanlı kanser uzmanları bunu da kırsal bölgelerdeki veri girişinin bozuk olmasına bağlıyorlar. Hindistan’daki kadın kanserlerinin aslında dünya ortalamasının üzerinde olduğunu söylüyorlar. Bunun doğru olma şansı yüksek çünkü HİNDİSTANDA düzgün bir sağlık ve sosyal güvenlik sistemi yok. Tam bir can pazarı Ülkemizden Hindistan’a organ nakli için gidenlerin olduğu düşünülürse gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Peki, en yüksek rakamlar nerede.

Şaşırtıcı ama Avusturalya ve Yeni Zelanda ve tabi ki ABD.

EN DÜŞÜK SIKI DURUN SURİYEDE AMA BU DEMEK DEĞİLKİ BU DOĞRU SAVAŞ NEDENİ İLE ALTÜST OLMUŞ BİR ÜLKEDE BÖYLE BİR VERİNİN DOĞRULUĞUNA KİMSE İNANMAZ.

 

Avustralya, Yeni Zelenda 743,8, 542,8 100 000, ABD 532,9.

Ülkemizde bu oran 200/100 000 düzeyinde 2014.

 

Şimdi size ilk on kanser ve ülkelere göre dağılımını aktaracağım. 100 000 kişide.

 

  1. Akciğer ve Solunum Yolları: Kuzey Kore North Kore (56,9), Kenya (4,2), dünya çapında (30,2)
  2. Kolon ve rektum: Hollanda (57,5), Gambiya (4,3), dünya çapında (25,9)
  3. Meme: Lüksemburg (61.8), Nijer (5,8), dünya çapında (24.1)
  4. Melanom dışı cilt kanseri: Avustralya (300,4), Bangladeş (0,7), dünya çapında (23,2)
  5. Prostat: Dominik (113,1), Kuzey Kore (2,4), dünya çapında (22,1)
  6. Mide Kanseri: Güney Kore (44,5), Namibya (2,7), dünya çapında (17,3)
  7. Karaciğer: Moğolistan (108,4), Fas (1,9), dünya çapında (14,6)
  8. Serviks Kadın Kanseri: Somali (34,0), Katar (1,1), dünya çapında (7,0)
  9. Lösemi: Yeni Zelanda (20,3), Zambiya (2,0), dünya çapında (6,8)
  • Mesane: Lübnan (31,1), Nijerya (1,2), dünya çapında (6,7)

 

 

ANAHTAR

kanser,kanser zerdeçal,hindistanda kanser az görülüyor,hindistanda kanser neden az görülüyor,baharat kanseri önler mi,zerdeçalın faydaları,zerdeçal,zerdeçal neye iyi gelir,kanser tedavisi,bitkisel tedavi,zerdeçal nedir faydaları,kanser beslenme,kanser hastaları nasıl beslenmeli,baharat,baharat kanser,zerdeçal kanser,zerdeçal kansere faydası,zerdeçal kanseri önler mi,hindistan,hindistan filmi,en fakir ülke,az kanser görüle ülkeler,sağlık videoları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz