KALP KRİZİ NE KADAR TEHLİKELİ?

GENÇLERDE KALP KRİZİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde 911 bizdeki 112’nin karşılığı acil hattına gelen ve kalp krizi belirtisi olarak tanımlanan şikâyetlerin oranı 2008 yılında % 39,6 iken bu oran 2014’de %50’ye ve 2017 yılında % 50,2’ye yükselmiştir. Bu hastaların bu kişilerde kalp kriz teşhisi de 2008 yılında % 91,8’e, 2014 yılında %93,4’e ve 2017 yılında %94,9’a yükselmiştir. Yani tüm gelişmelere karşın Kalp Damar Hastalığı hala sağlık açısından önemli bir sorundur.

 

Bu sorunun maalesef başka bir yönden daha da önem kazandığını görüyoruz. O da gençlerde kalp krizinin giderek daha sıklıkla görülmesidir. Avrupa ortalamasına göre bizdeki ortalama kalp krizi yaşı 10 yaş daha düşüktür.

Hemen ne kadar genç? Diye soracaksınız! Değişik araştırmalarda sınırı 40-45 arasında çizilmektedir. Giderek artan oranlar nedeni ile yakın zamanlarda daha çok genç olarak 40 yaş altı hedeflenmektedir. Eskiden 40 yaşın altında kalp krizi geçirenler ender görülürken 30 hatta 20’li yaşlarda kalp krizi geçirenler sıklıkla görülmeye başlanmıştır.

200-2016 yılları arasında ABD’de kalp kriz geçirenler arasında 40 yaş altında olanların oranı % 20 olarak bulunmuş ve her sene %2 oranında arttığı görülmüştür.

Erkeler ile kadınlar karşılaştırıldığında erkeklerin kadınlara göre iki kat daha fazla etkilendiği görülmüştür. Erkeklerde genelde büyük damarlarda tıkanıklıklar görülürken kadınlar ise büyük damarlarda değil küçük damarların tıkandığı kalp krizleri daha çok görülmektedir.

Geleneksel olarak İnsülin Bağımlı Tip I Diyabet hastalığı, ailevi kolesterol yükseklikleri hep başlıca suçlular listesinde başı çekerler.

Bizden farklı olarak ABD’de esrar kullanımı bu listeye girmektedir. Bize benzer şekilde sigara alışkanlığı da esrardan sonra listeye yerleşmiştir.

Benim burada dikkatiniz çekeceğim nokta ise bir Amerikan Tıp Dergisinde yayınlanan bir Ürdün araştırmasının sonucudur. Ürdün’de yapılan çalışmada 45 yaş altında ilk kez kalp krizi geçirenlerde hem sigara hem de nargile alışkanlığının en önemli risk faktörleri olduğu görülmüştür. Benzer şekilde Nargilenin sadece akciğerler için değil Kalp Damar Hastalığı açısından risk oluşturduğu yönünde yine Orta Doğu’dan bazı yayınlar bulunmaktadır.

Bizim ülkemizde de gençler arasında nargile alışkanlığını giderek arttığını gözlemlediğimden bu konuya kısaca değinmek istedim.

Genç arkadaşlarımız değişik aromalı nargilelerden ne kadar içerlerse kendilerini o kadar riske attıklarını bilmelerini istedim.

Sağlıcakla kalın.

 

KAYNAKLAR

  1. Fang J, Luncheon C, Ayala C, Odom E, Loustalot F. Awarenessof Heart Attack Symptoms and Response Among Adults – United States, 2008, 2014, and 2017. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2019 Feb 8;68(5):101-106.
  2. Rubin JB, Borden WB. Coronaryheart disease in young adults. Curr Atheroscler Rep. 2012 Apr;14(2):140-9. 
  3. Basmah SafdarErica S Spatz Rachel P Dreyer John F Beltrame Judith H Lichtman John A Spertus Harmony R Reynolds Mary Geda Héctor BuenoJames D Dziura Harlan M KrumholzGail D’OnofrioPresentation, Clinical Profile, and Prognosis of Young Patients With Myocardial Infarction With Nonobstructive Coronary Arteries (MINOCA): Results From the VIRGO Study. J Am Heart Assoc . 2018 Jun 28;7(13):e009174.
  4. Abed MA, Eshah NF, Moser DK. Riskprofile of myocardial infarction in young versus older adults. Heart Lung. 2018 May-Jun;47(3):226-230. 

5. Qasim H, Alarabi AB, Alzoubi KH, Karim ZA, Alshbool FZ, Khasawneh FT. The effects of hookah/waterpipe smoking on general health and the cardiovascular system. Environ Health

 

kalp krizi,gençler,gençlerde kalp krizi,kalp hastalığı,gençlerde damar tıkanıklığı,gençlerde kalp ameliyatı,damar tıkanıklığı,damar tıkanıklığı neden olur,damar tıkanıklığına ne iyi gelir,kalp,serdar akgün,kalp sağlığı için,serdar akgün damar tıkanıklığı,ntv,atv,kalp damar,profesör,kalp doktoru,kalp damar cerrahisi,kalp krizi tedavisi,gençler kalp,gençlerde kalp hastalığı,genç kalp krizi,sağlık,genç kalp hastalığı,gençlik ve sağlık,kalp krizi gençler,dr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz