KRİTİK KALP DAMAR TIKANIKLIĞI

WIDOW MAKER

DUL BIRAKAN HASTALIK

Şimdi bu resimi görüp nedir diyeceksiniz? Açıkçası dul bırak yani ”widow maker” karakterinin bir resmi ama bizim bahsettiğimiz çok farklı bir konu; kalp krizi.

 

Kalp damarlarından en önemli sol inen dalın tamamen tıkanması sonucunda gelişen ağır ve yaygın enfarktüs kişinin hayatına mal olur. Bu yüzden dul bırakan hastalık olarak adlandırılır. Aşağıda beyaz okla gösterilen kalp damarı (LAD) tam tıkanmıştır. İkinci resimde de damarın anjiyo ile açılmış hali görülmektedir.

Bu damarın tıkanması kalp kasının enfarktüsüne yani ölmesine neden olur. Bu kadar büyük ve yaygın enfarktüsten hastanın sağ çıkması oldukça zordur.

 

Son yıllarda tüm gelişmelere karşın Kalp Damar hastalıkları hala en çok öldüren hastalık olmaya devam ediyor. Balonlar, stentler, bypass ameliyatları, kan sulandırıcılar ve kolesterol düşürücü ilaçlara karşın hala çok önemli sonuçlar elde edilebilmiş değiliz. Binlerce ameliyatlık bir cerrahi deneyim sırasında bir damarı çıplak gözle görüp eliniz ile hissettiğinizde ve dikiş geçmeye çalışırken zorlandığınızda damardan çok fayansa benzeyen bir yağı karşısında ” bu damar nasıl bu hale gelmiş?” sorusunu kendinize sormak zorunda kaldığımız sayısız ameliyat olmuştur.

Doğuştan pırıl aldığımız damarları nasıl bu hale getirebiliyoruz?

Sadece ilaç tedavisi stente ve ameliyat ile gerçekten bir tedavi sağlanıyor mu?

Yoksa stent ve bypass uzun bir yoldaki kısa duraklar mı?

Evet.

EĞER DUL BIRAKAN HASTALIK GİBİ BİR DURUMDA KALMAK İSTEMİYORSANIZ.

MUTLAKA ERKEN ÖNLEM ALIP KENDİNİZİ KORUMANIZ GEREKMEKTEDİR.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

Aşağıda kalbi besleyen sol kalp damarlarının anjiyografik görüntülerini bulacaksınız. Bazı tam tıkanıklık görünütlerinede ulaşabilirsiniz.

 

ANAHTAR:

Kalp, damar tıkanıklığı, serdar akgün, dul bırakan hastalık,, baypas ameliyatı tehlikelimi,baypas ameliyatı tehlikeli mi,baypas ameliyatı riski,baypas serdar akgün,kalp serdar akgün,baypas ameliyatı istanbul,baypas ameliyatı doktor,kalpte baypas ameliyatı,istanbul baypas ameliyatı doktor,baypas doktor,doktor baypas,istanbul doktor baypas,istanbul doktor,bypass,birinci,istanbul,en iyi baypas doktoru,en iyi baypas doktoru Serdar akgün,en iyi,birinci baypas doktoru,baypas dr,baypas serdar,baypas doktoru,baypas prof,dr,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz