Doğum Kontrol hapı ve damar tıkanıklığı dediğimizde bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Damar tıkanıklığından kastedilen aslında damarda pıhtı oluşumudur. Bu pıhtı da sıklıkla bacak damarlarında oluşur buna da Derin Ven Trombozu adı verilir. Bunun yanında atardamarlarda olursa kalpte kalp krizi ve beyinde fekçe neden olabilir. Çok ender olarak kalp damarlarında yırtılma da olabilir. Bunlar göreceli olarak daha düşüktür. 

Doğum kontrol haplarının zararları konusunda biz bu damar tıkanıklığı konusunun değerlendireceğiz.

Ülkemizde en çok kullanılan doğum kontrol hapı isimlerinden Yazz ve Yasmine sanırım isimleri nedeniyle bayağı popüler.

Doğum kontrol hapı fiyatları

Doğum kontrol hapı hem istenemeyen gebeliklerin önlenmesinde, ağrılı âdet kanamalarında ve /veya düzensiz adet kanamalarında kullanılır. Bu yüzden 15-49 yaşları arasındaki kadınlarda kullanılır.

Doğum Kontrol hapları nasıl kullanılır? DKH’ları Genelde 21 gün devamlı ve bir hafta ara verilerek kullanılır.

 

Ülkemizde doğum kontrol hapı bu yaş grubunda kabaca % 5 oranında kullanılır. Geleneksel korunma yöntemleri ve rahim içi araç kullanımı daha yüksektir.

DKH’ları yumurtlamayı ve gebelik oluşumunu kolaylaştıran etkenleri baskılar. 

İçinde östrojen ve progesteron hormonları bulunur. Bu hormonlar pıhtılaşma mekanizması ile etkileşime girerek pıhtıya neden olur. 

Dünya’da 1960 yılında kullanıma sokulan DKH’larının ilginç bulunuş öyküsünü başka bir videoda anlatmıştım. İsterseniz ona da bakabilirsiniz. 

Başlarda estrojen ve progesteron dozları oldukça yüksek olduğundan önemli yan etkileri görülmesi üzerine zaman için dozlar azaltılmıştır. Bu etkilerin içinde Damar Tıkanıklığı yani Damarda Pıhtılaşma korkulanlardan bir tanesi olmuştur. Yani bahsettiğimiz Derin Ven Trombozu (DVT)

Peki, bu hangi oranda görülür?

Genel olarak        : 5/100 000

Gebeler            : 60/100 000

Erken Lohusa Dönemi    : 400/100 000

DKH Düşük Doz        : 20/100 000

DKH Yüksek Doz        : 60/100 000

Damarda pıhtı oluşumu ilk üç ayda en yüksektir. Daha sonra giderek azalır 

Nadiren DVT akciğer pıhtı atmasına sebep olur. Pulmoner Emboli’de hayati tehlike yaratabilir. Ölüm tehlikesi en yüksek 1 000 000 kullanıcıda 20 kişide görülür. Başka bir deyişle 100 kadında 2 kişide görülür.

Damarda pıhtı oluşumun DKH hormon oranlarına bağlı olduğu kesinleşmiştir.

Eğer DKH kullanılacaksa dikkate edilmesi ve göz ardı edilmemesi gereken ‘’ pıhtılaşma’’ açısından önemli noktalar vardır. Doktorunuz mutlaka bunları sorgulayacaktır. 

  • Ailede bir pıhtılaşma öyküsü var mı?
  • Sigara kullanımı
  • Obezite
  • Varis
  • Kalp Kapak Hastalığı veya çarpıntı (aritmi) 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada DKH kullanan ve DVT geçiren kadınlar incelendiğinde ortaya çıkmıştır. Vakaların yaklaşık % 43’ünde olaya eşlik eden baka faktörler vardır. Bunların içinde en önemlileri DKH kullanan kadın ameliyat olması, ameliyat sonrası hareketsizlik ve uzun süreli seyahat olarak sıralanır. Yani bazı riskler sadece haptan kaynaklanmamaktadır.

Bazı ailelerde genetik olarak pıhtılaşmaya eğilim vardır. Gençler bu konuda daha sıkıntılı bir durumdadır çünkü bu tip bir durumdan bir olay olmadığı takdirde haberdar olamazlar.

Her kadında bu tip bir durum olup olmadığı ancak ayrıntılı pıhtılaşma testleri ile anlaşılabilir. Be ender durum için doktorlar genelde bu tip testleri istemezler. Eğer siz isterseniz yaptırabilirisiniz. Sigortanın bunları ödediğinden tam emin değilim.

AKILDA KALACAK MESAJ: ‘’ Yabancılar eve göçürülecek mesaj’’ derler.

  • Doktorunuz şartlarınıza en uygun ilacı seçecektir. Bu hapı kullanıyorsanız sigaradan uzak durun.
  • DVT erken belirtilerini unutmayın ki bunlar. Bacakta ağrılık hissi ve ağrı, deride kızarıklık ve bir bacakta şişlik olarak sıralanabilir.
  • Sağlıcakla kalın.

 

 

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=fM44fPcOKMw

anahtar kelimeler

damar tıkanıklığı,doğum kontrol hapı,damarda pıhtı,sağlık,damar tıkanıklığı neden olur,kadın,damar tıkanıklığı belirtileri,serdar akgün,kadın dizisi,kadınlar,doğum kontrol yöntemleri,gebelikten korunma,kadın doğum,doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapları,doğum kontrol,kadınca,kadınca işler,kadına şiddete hayır,kadınca tv,doğum kontrol hapı damar tıkanıklığı yapar mı,dogum kontrol hapları,doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz