LAZARUS

DİRİLME REFLEKSİ

Öldükten sonra dirilme konusu bir efsane gibi ortalıkta dolaşır.

Ama işin aslı nedir?

 

Bu konuda iki başlık göreceğiz.

Bir refleks ve gazetelerde her zaman ilgi ile karşılanan bir sendromdan bahsedeceğiz.

Refleks denilince aklınıza ilk gelen dizinize vurulduğunda ayağınızın kasılmasıdır. Bun dizdeki kemiğin adı ile Patella Refleksi adı verilir.

Refleks aslında kısa bir devredir.

Çevreden gelen uyarılar önce sinirler ile omuriliğe oradan da yukarıya beyin sapın ve beyine gider. Orada değerlendirilip cevap aynı yolla basitçe geri gönderilir.

Bazen yukarıya gidip değerlendirilmesine gerek kalmadan hemen cevap vermek için uyarı omuriliğe gider cevap oradan kısa devre olarak geri döner. Yani yukarıdaki beyin sapına ve beyine gerek duyulmadan cevap oluşur. En önemli noktada istemsiz oluşudur.

Benzer şekilde ocaktaki sıcak tencereye elimiz ile dokunduğumuzda nasıl hemen elimizi geri çekeriz işte bu da bir reflekstir. Beyin hasarı olan hastalarda beyin ölümü gerçekleştiğinde bir refleks ortaya çıkar.

Boyun hareket ettirildiğinde ya da göğüse baskı uygulandığında kişi istemsiz olarak ellerini göğsüne doğru götürür. Elleri çapraz posizyona geçebilir. Bu durumda hastada bir beyin fonksiyonu yoktur. Öncelerde mısırdaki mumyaların pozisyonuna benzetildiğinden ‘’mumya refleksi’‘ olarak da adlandırılmıştır.

 

Solunum aletine bağlı hastalarda beyin dışındaki fonksiyonlar devam ederken beyin ölmüş durumdadır.

Bazen de hastanın yaşamı sonlandıktan sonra solunum cihazından çıkartıldığında da görülebilir. Hatta solunum aletinden çıkartıldıktan dakikalar sonra bile görülebilir. Bu durum sağlık personeli açısından da hem korkutucu hem de kafa karıştırıcıdır.

Beyin ölümü testi içinde kullanılır.

Peki, neden ‘’Lazarus’’ refleksi ya da işareti olarak adlandırılmıştır. Lazarus İncilde İsa’nın gerçekleştirdiği mucizelerden birisinin kahramanıdır. Lazarus öldükten dört gün sonra İsa tarafından diriltilmiştir. Bu yüzden bu refleks dirilmeyi tanımlamak için Lazarus adını almıştır.

Bir de Lazarus Sendromu var o nedir?

İşte bu gazetelerde ilgi çeken morgda dirildi haberlerinin tanımlaması için kullanılır. Yani hastanede kalp masajı yapıldıktan ve ölüm ilan edildikten sonra hastanın nabzının geri dönmesi ve yeniden hayata dönüşü olarak adlandırılır.

Şimdiye kadar bu tip 40’a yakın vaka olmuştur. Zaman zaman bizim gazeteler güncel olmasa da bu tür haberleri bazen ısıtıp yeniden yazarlar.

Bu vakalardan bir kısmı yeniden hayata döndükten sonra tekrar hayatlarını kaybetmişlerdir.

Bir kısmı ise kalbin durmasına ve beyin kan akımının duraklamasından dolayı beyinde bazı hasarlar ile karşı karşıya kalmışlardır.

Vakalar içinde morgda ve cenaze evinde nabzının attığı fark edilerek müdahale edilip yeniden hayata dönenler de vardır. Bunlar genelde yaşı daha genç olan hastalardır.

Sebebi bilinmemek ile birlikte kalp masajı sonlandırıldıktan sonra basınç ile sıkışan kalbi gevşedikten sonra yeniden çalışma fırsatı bulması şeklinde kabaca özetlenebilir.

 

ANAHTAR SÖZCÜKLER

dirilme refleksi, lazarus, lazarus işareti, lazarus refleksi, lazarus sendromu, refleks, öldükten sonra dirilme, öldükten sonra dirilmek, ölümden sonra, öldükten sonra dirilen adam, öldükten sonra dirilen insanlar, öldükten sonra, ölümden sonra hayat, ölümden sonra yaşam, ölüm ötesi, reenkarnasyon, ölüp dirilen insanların ölüm deneyimleri, ölüm anı ve sonrasında yaşananlar, ölüp dirilen insanlar, ölüp geri gelenler, ölümden sonrası

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz