Ülkemizde halk arasında damar açan bitkisel karışım ya da belki damar temizleyen bitkisel karışım adları altında evde hazırlanan bazı karışımlar kullanılmaktadır.

Ülkemiz dışında Hindistan ve ABD’de bu tür yaklaşımlar popülerdir. Ülkemizde hazırlandığı şekilde hazırlanmamaktadır.

Bu tür karışımların içinde bal, limon suyu, maydanoz, sarımsak ve elma sirkesi bulunmaktadır. Değişik karışımlar hazırlanış şekilleri açısından farklılık göstermektedirler.

Tek tek sarımsak başta olmak üzere hepsinin sağlık açısından faydaları bulunmaktadır. Hücre düzeyinde ve kolesterol yüksekliği gibi Kalp Damar hastalıklarına iyi geldiği yönünde küçük çaplı çalışmalar bulunmaktadır. 

Damar açan dediğimizde çok iddialı bir laf söylemiş oluyoruz. Bu tür bir sonuca ulaşma için elimizde bir veri ve tetkik olması gerekmektedir. Örneğin eğer bir anjiyo yaptırmışsanız ve damarınızda bir darlık ya da tıkanıklık var ise bu tür bir karışımı kullandıktan sonra yeniden anjiyo yaptırarak bu tıkanıklığın ne olduğuna bakmak gerekmektedir. Böylelikle gerçek olarak damarda ne olduğunu görebiliriz. Klasik anjiyo ya da bilgisayarlı anjiyografi ve kalsiyum skorlaması yapılmasını önermekteyim.

Bu konuda meraklı ve istekli olan hastalarımın hazırladıkları ve benim de araştırmalarım sonucunda önereceğim bir karışımı buradan size aktaracağım.

Bazı konuları önceden belirtmek de yarar vardır.

Bu tür karışımların balon/stent ya da bypass ameliyatı yerine geçtiği ve onlara gerek kalmadan her şeyi çözdüğünü iddia etmek takdir edersiniz mantıklı değildir.

Bu karışımlar özellikle var olan damar tıkanıklıklarının ilerlemesini önlemek için bir yöntem olabilir.

Bir diğer önemli nokta ise bu karışımın aynen ilaç gibi düzenli olarak kullanılması gereğidir. Hastalarımdan çok az altı ay kadar kullanabilmişlerdir. Bu tür karışımlar kışın daha kolay yazın ise daha zor kullanılmaktadır. Eğer gerçekten bu konuda bir fark yaratmak ve damarlarınız açıp açmadığını görmek istiyorsanız bu karışımı en az bir yıl kullanmanız gerekmektedir. Bir yılın sonunda da bir anjiyografi ile damarın durumuna bakmak gerekir.

Bu karışımı kullanırken kilo ve göbek çevresinin ölçülmesi yerinde olacaktır.

Bazı hastalar bu karışımı bir iki ay kullanıp kendilerini iyi ve sağlıklı hissetmekte ve sonrasında yeni bir şikâyet olana kadar bırakmaktadırlar. bunun faydası olmadığı açıktır. Yılların birikimi olan damar tıkanıklıkları bu şekilde açılmış olsaydı bugün çok farklı bir yerde olurduk.

Gelelim karışımımıza;

  • 10 adet limon sıkılır ve suyu çıkartılır.
  • 10 adet sarımsak dövülür,
  • 1 kilo doğal bal (şeker hastalarının dikkat etmesi gerekir)

Hepsi karıştırılır ve cam bir kavanoza koyulur. Üstü pamuklu bir bez ile tek kat örtülür. Serin ve gölge bir yerde yedi gün bekletilir.

Yedi günün sonunda buzdolabına kaldırılır. Buzdolabının dondurmaması için ısısı ayarlanmalıdır.

Sabah, öğle, akşam yemeklerden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce bir tatlı kaşığı alınır. yutulmaz ağıda erimesi beklenir. Ağızda yavaş yavaş dolaştırılarak erimesi sağlandıktan sonra ağza birkaç yudum su alınarak son kalıntıları da temizlenerek yutulur.  Bunu düzenli olarak yapmak gerekir. Yemeğe kadar su içilmemesi önemlidir.

Kalın sağlıcakla.

28.04.2020

SA/AS/8864

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz