BOY UZATMAK İÇİN NE YAPMALI?

Bir hastamın kızının isteği üzerine erkeklerde ve kızlarda boy uzaması ile ilgili bir video yayınlamıştım. Bu videoya gelen yorumlar, instagram ve elektronik posta aracılığı ile sorulan sorular o kadar yoğunlaştı ki bende bu videoyu tamamlamak için yeni bir yazı hazırladım ve video çektim.

Sizlere öyle ‘’ bir hafta da boy nasıl uzatılır ‘’ gibi çekici bir başlık ile seslenmekten çok işin doğrusunu anlatmaya karar verdim.

GENETİK

Boyunuz %80 oranında aileden gelen genetik özelliklere bağlıdır. Bunu bile eğer gerekenleri yapmazsanız yakalayamayabilirsiniz. Yani bir % 20’lik potansiyeli yakalama ve arttırmak sizin elinizdedir.

Gerekenleri eksiksiz ve düzgün bir şekilde yaparsanız % 25 daha arttırma şansınız vardır. Ergenlik çağında sıkı spor yapanlar 7 aylık dönemde yapmayanlara göre % 3,6 daha fazla boy atmışlar. Kabaca yılda % 5 derseniz beş sene grenlik döneminde boyunuzu normalden %25 fazla arttırabilirsiniz.

Her insan farklı olacağında kesin ve basit bir formül ile beklenen boyunuzu matematiksel olarak hesaplasanız da bundan geri kalabilir ya da aşabilirsiniz

YAPMAMNIZ GEREKENLER

 1. UYKUSUZ KALMAYIN:

Ergenlik döneminde büyüne hormonu üzerinde en etkili silah uykudur. Öyle sabahlara kadar oyun oynayıp sonra beşte yatıp öğleden sonra kalkınca ‘’ 10 saat uyudum ‘’ demenin size bir yararı yoktur. Büyüme hormonu gece salınır 11-03 arasında en yükse düzeydedir. Bu da demektik en geçe 10 30’da yatmanız gereklidir. Bunu disiplinli bir şekilde yaparsanız bir adım öndesiniz demektir.

 1. KÖTÜ BESLENMEYİN

Yapılan önemli hatalardan biri de bol abur cubur yiyerek kötü beslenmektir. Fasit food türü her şeyden uzak durun. Kola, cips çikolata ve gofret gibi ucuz ve nişasta bazlı şeker içeren tüm gıdalar boyunuz kısa kalmasına sebep olur. Fazla kilo da büyüme hormonu sakınımını azaltır. Bunu da bir kenara yazın. Sağlıklı bol sebze, meyve ve bakliyat yiyiniz.

 1. HAZIR KAHVE ZİNCİRLERİNDEN UZAK DURUNUZ.

Kesin olamamak ile fazla kafein tüketimi ergenlik döneminde zararlıdır. Büyüme hormonu üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

 1. SİGARA MI? SAKIN HA!

Sigara içenlerin yanında bile bulunmayın. Gerisi size kalmış.

Başka ne yapabilirim?

Spor?

Evet detaylarını aşağıda anlatacağım ama şunu söylemeliyim ki eğer kafaya koyduysanız günde en az 60 dk spor yapmalısınız. Bu konuda bir de uyarıda bulunalım. Daha gelişme çağında olduğunuzdan birden yüklenmek sakıncalıdır. Ayrıca kas ağrıları da olabilir. Bunu siz kendinize göre bir sistem kurarak götürmek zorundasınız. Kendinizi boşu boşuna sakatlamayın.

Spor için önerilen hareketlerin temeli ‘’ germe ‘’ hareketleridir. Kaslar kemikle yapışırlar o sayede hareket edebiliyoruz. Kaslarımızı geliştirirsek kemiklerimiz ve büyüme plaklarımızı uyarırız ve onlarda ‘’ bu çocuğun kasları bizi çekiştiriyor’’ diye düşündüler ve uyum sağlamak için uzamaya başlarlar. Germe konusunda bacaklar ve bacağın temel kemiği femur hedeftir.

Genelde kızlar ya da erkeler için ir önerim var. Eğer anneniz veya ablanız pilates ya da yoga yapıyorsa hemen onlara katılın bu ikisi boyunuzun uzaması için sayısız esneme ve germe hareketlerini içeriri.

Geleneksel olarak basketbol ve voleybol da boy uzaması için önerilen sporlardandır. Yüzme konusunda bazı farklı görüşler olsa da ben bunu da listeye ekliyorum.

İlla da bir spor kulübüne yazılıp spor yapacağım d,ye tutturmanın anlamı yok. Hiç birisi olmuyorsa basın size basit bir ipucu vereyim. İp atlamak bile tek başına bu sporlara eşdeğerdir. Bahçe de evde ip atlayanız. Eğer evde ya da bahçenizde barfiks için uygun bir yer varsa onda sallanmak bile çok faydalıdır. Barfiks de çekebilirisiniz.

Bir önemli noktada eğer gerçekten boyunuzu uzatmak istiyorsanız. Bu hareketleri erenliğe girmeden önce yapmaya balamanız. Böylece daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 

 

En azından aşağıdaki hareketleri düzenli yaparsanız mutlaka faydasını görürsünüz.

HAREKETLER

 1. AYAKTA BACAKLARI GERME

Ayakta beliniz öne eğerek parmaklarınız ile parmak uçlarına değmeye çalışınız.

 1. OTURARAK BACAKLARI GERME

Yukarıdaki hareketi oturarak ve dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilin ve parmak uçlarınız yakalamaya çalışın. Yakalarsanız hem kollarınıza hem de bacaklarınızı gerersiniz.

 1. AYAKATA ÖNE DOĞRU BACAKALRI GERME

Bir ayağınızı duvara parmak unuz ile dayayınız. Diğer bacağınızı geriye doğru atınız. Ayak tabanlarınızı kaldırmadan öne doru eğilerek arkadaki bacağınızı geriniz.

 1. AYAKTA BELİ GERİYE DORU ESNETME

Ayakta dik dururken elerliniz yukarı doğru kaldırın ve ikisini birden geriye doğru hareket ettirin böylece gövdenizi geriye doğru esnesin.

 1. AYAKTA YANA DOĞRU ESNEME

Ayakta durun ve ellerinizi yanda iken omuzlarınızı ve ellerinizi ile sağa sola doğru vücudunuzu esnetiniz.

Zor iki hareket.

 • TERS MASA: KÖPRÜ HAREKETİ

Sırtüstü yatınız ve ellerinizi ve ayaklarınızın üzerindeyken belinizi yukarı kaldırıp körü ya da masa kurmaya çalışınız.

 • TERS V HAREKETİ

Ellerinizi yerdeyken ayaklarınızda yer de olacak şekilde beliniz V şekli oluşturacak şekilde yerden kaldırınız. Mümkün olduğunca belinizi yükselterek kollarınız ve bacaklarınızı geriniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz