Ciddi yeme bozukluklarında bir tanesidir. Sıklıkla Anorexia nervosa ile karışır. Temel sorun Anorexia Nervosa’da aç kalma iken Blumia Norevosa’da kontrolsuz çılgınca yemek yeme atakları ve ardından pişmanlık ile kusma şeklinde tanımlanır. Kişiler temelde kilo alma korkusu nedeni ile yoğun miktarda idrar söktürücü ve müshil ilaçları kullanırlar. Bir başka şekilde aldıkları kalorileri yakmak için sert ve sıkı oruç dönemine ya da aşırı egzersize yönelirler. Zayıflayabilmek ve yediklerini harcamak için çeşitli bitkisel ve takviye ilaçlar kullanırlar. 

https://www.youtube.com/watch?v=pmnASvguEKw&t=2s

 

Kadınlarda daha sık (%80) görülür. Genelde %1,5 oranında kadınlar bir dönem benzer yakınmaları yaşadıkları bilinir. 100 00’de 12 oranında görülür.

Bir dikkat çekici nokta ise en az yarısında eşlik eden bir duygu bozukluğu vardır. Duygulanım demek daha doğru olur. Duygulanım derken anksiyete ve depresyon anlaşılmalıdır.

Gençlerde ve genç erişkinlerde daha sıktır. En sık yaş grubu 25 – 29’dur. Günümüzde 15 yaşı altına düşmüştür. İlkokulda bile Blumia Nervosa görülmektedir. Gençlerde %20’ye kadar çıkabilir. Sporcularda, modellerde, balerinlerde ve ünlülerde yaygındır.

  • Uzun dönemli kilo alma korkusu,
  • Kilo konusunda alınganlık ve hassasiyet.
  • Sürekli kiloya takıntı,
  • Görünümünde memnun olmama,
  • Başkalarının önünde yemek yememe
  • Yemek yeme atakları: kısa sürede çok fazla yeme,
  • Yeme ataklarında sonra güçlü suçluluk duygusu,
  • Yemeklerden sonra hemen tuvalete gidip kendini kusturma,

Yoğun şekilde diş ve dişeti sorunları: kusma sırasında mide asidinin diş ve dişetlerine hasar vermesi,

Ellerinde aside ve kusmaya bağlı derideki hasar sonucunda nasır oluşumu gözlenir.

Diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi kendilerini gizlemeye çalışırlar. İlk dikkat çeken şey toplu halde yenilen yemeklerden sonra uzun süre tuvalette zaman harcamaktır. Zaman içinde bu tür yemek ve toplantılara zorunlu olmadıkça katılmazlar. Sosyal olarak kendilerini izole ederler. 

Zor durumda kaldıklarında yine saklanmak için yanındaki torbalara, ağaç diplerine ve saksılara kusarlar. Yanlarında devamlı kötü kokuyu yok etmek için sprey ve parfüm taşırlar. 

Blumia Nervosa sonuçta kusma ile ciddi elektrolit bozukluklarına ve düzensiz aritmiye sebep olur. Bu hastalarda ani ve beklenmedik ölümlerin temelinde bu yatar. İdrar söktürücü ve müshil ilaçları da bunu ağırlaştırır. 

Susuz kalma sıktır. Börek fonksiyonlarında düşüş olur. Ağızda yara, ülser, Reflü ve Pankreatit görülür.

Blumia Nervosa ataklar halinde olur. Haftada birkaç kez yemek yeme ve kusma krizleri olabilir bu hafif olarak nitelendirilir. Ağır vakalarda günde iki kez olabilir.

Blumia Nervosanın temelinde MÜKEMMELİK, geçmişten gelen travmalar, şiddetli öfke duygusu, depresyon gibi etkenler dikkati çeker. 

Blumia Nervosa’da aile desteği ve psikiyatri destek tedavisi uygulanır.

Blumia Nervosa’da %4 civarında ani ölüm riski vardır. Ancak %40 tamamen iyileşir. Geri kalanı ataklar halinde devam eder. 

Dikkat edilmesi gereken en önemli grup okul çağı gençleridir. Erken dönemde yakalanması maalesef iyi sonuçlara neden olmaz. Ancak komplikasyon ve ani ölüm riskini azaltır. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz