Aktif kömür aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik? evet kemik, ayrıca kabuklardan (Hindistan cevizi pirinç, fındık) ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler. 

1920 yılından itibaren suların klorlanması ile ortaya çıkan kokudan kurtulmak için kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde diş macunundan ekmeğe kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Son dönemde cilt bakım ürünlerinde de görülmeye başlanmıştır. 

Aktif denildiği zaman yüksek ısılarda ısıtılması ile yapısı değişen bir üründür. Bu sayede daha geniş ve gözenekli hale gelir. Bu özellikleri zehirli maddeleri ve kokuları tutar.

Image result for ACTİVE CAHRCOAL,WATER SANITATION

HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

  1. İLAÇ ZEHİRLENMELERİ

Çeşitli ilaçların zehirlenmesinde midenize bir tüp yerleştirilerek aktif karbon verilir.  Aktif karbon bu maddeleri emer. Tek başına tedavi denemez. Vücuttan bu maddeleri tüm olarak temizleyemez sadece ve sadece emilimini engeller. 

Image result for GASTRIC LAVAGE
  • GAZ VE HAZIMSIZLIK SORUNLARI

Gaz ve hazımsızlık açısından benzer bir ilaç ‘’simethicone’’ yararlı olarak kabul edilir. Tek başına kendisi bulantı ve kusma yapabilir.

Image result for DYSPEPSI
  • KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ

Gıdalardan kolesterol emilimini engellediğinden LDL kötü kolesterolü düşürdüğü iddia edilir. Bu konudaki araştırmaların sonuçları karışıktır.

  • AKŞAMDAN KALMA TEDAVİSİ

Bazı sıvılar ile karıştırılarak sabah kullanılabilir. Ama alkol çoktan emildiğinden faydalı olması beklenmez. Alkol ile aynı anda alınırsa o zaman emilimi önler yani meze olarak içilebilir.

Image result for ACTIVATED CARBON, HANGOVER, TABLETS
  • DİŞ BEYAZLATMA

Beyazlatma konusu çok konuşulmasına karşın yeterli veri bulunmamaktadır.  Tek yararı dişteki küçük çatlakları doldurmasıdır.

  • GEBELİK VE SAFRA ÇAMURU

Gebelik sırasında safra asitleri arttığından kaşıntıya enden olur. Aktif kömürü bu safra asitlerini emerek atılımını kolaylaştırır.

  • YARA BAKIMI

Cilt enfeksiyonları, akne ve yara tedavisinde kullanılmıştır. En etkili olduğu alan ise yara bakımı olmuştur. Akne tedavisinde ise yararı yoktur.

.

  • AYAK DEODORANTI

Aktif kömürün pek bilinmeyen ama en etkili olduğu alan budur. Ayakkabı ve ayak kokusunda çok faydalıdır. Krem şeklinde satılır. Ayakkabıların içine koyulup bekletildikten sonra sinen kokuyu ortadan kaldırdığı söylenir. Ayrıca sabunların içine de az miktarda koyulmaktadır. Ağızdan alınmasının faydası yoktur.

Koku giderici özelliği buzdolabı kaplamlarında kullanılan bir özelliktir.

  • BÖBREK YETMEZLİĞİ

Ağızdan alındığında böbreğin süzme fonksiyonu üzerinde yük oluşturabilecek maddelerin emilimini azaltır. Bununda azalmış olan böbrek fonksiyonlarına olumlu etkisi olduğu iddia edilir.

  1. SU FİLTRELEMESİ

Su arıtma sistemlerinde kullanılan kloru, ağır metalleri ve diğer toksik maddeleri uzaklaştırır. En yaygın kullanım alanı budur.

Aktif Kömür kullanımı sakıncası var mıdır? Hayır sakıncası yoktur. Uzun süreli kullanılmamalıdır. Ciddi kabızlık en önemli yan etkisidir. İlaç kullanıyorsanız ilaçların emilimini de azaltacağını aklınızda bulundurmalısınız. Tüm bunlar ağızdan kullanımı için geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here